- Детайли

“Действащото сметище тормози цялата община. То не отговаря на никакви изисквания и е нерегламентирано. Мисля, че и вие, както и аз, изпитвате неудобство от това, че трови съгражданите ни”, призна на днешната сесия на Общинския съвет кметът на Дупница Методи Чимев, в отговор на питане от групата на “Народен съюз”.

Д-р Лорета Николова, Ивайло Шаламанов и Спас Андреев попитаха какви мерки предприема местната управа, за да реши проблема с постоянно димящото сметище, което обгазява жителите на жк “Бистрица” и съседните квартали през цялото лято, както и в момента, правени ли са лабораторни изследвания за качеството на атмосферния въздух и разполага ли общината с достатъчен ресурс да ограничи вредното въздействие върху здравето на хората. Те се интересуват също от готовността за закриване и рекултивиране на сметището, от необходимото финансиране за това и дали има положителен резултат от търсенето на приемаща община за депониране битовите отпадъци на Дупница, при положение че срокът за това е до края на настоящата година. “Сметището работи от 45 години и отдавна е изчерпало своя капацитет”, каза кметът Чимев. Той потвърди, че алтернатива няма и общината е задължена до края на годината да го закрие. Стана ясно още, че въпросът с осигуряване на приемащо регламентирано депо все още не е решен, тъй като 6 от възможните общини са отговорили отрицателно на предложението, а седмата е посочила неприемливата цена от 200 лева на тон депониран отпадък. Кметът увери, че редовно се провеждат срещи между общините от сдружение “Рила еко” с представители на екоминистерството, в опит проблемът да бъде решен. За рекултивация на сегашното сметище, в началото на следващата година ще се изготви проект, с който ще се кандидатства за финансиране пред ПУДООС.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Криминалисти от РУП-Бобов дол установиха и задържаха трима извършители на грабеж, съобщават от пресцентъра на полицията. Възрастна, самотно живееща и трудно подвижна жена е била нападната в дома си на 12 срещу 13 октомври. Чрез сила тримата маскирани отнели всичките й пари – 90 лева. След подаването на сигнала в полицията, служителите предприели незабавни оперативно-издирвателни действия. Извършителите на грабежа Л.Е., 24 г., К.Н.,27 г., и В.А.,23 г., тримата от Бобов дол, са задържани. Те са известни на полицията с множество противозаконни деяния. 23-годишният е в условията на наложено му пробационно наказание, а Л.Е. е с условна присъда за извършено престъпление, свързано с наркотици. Работата по започнатото досъдебно призводство продължава, тримата мъже са задържани за 72 часа с прокурорско постановление.
Dupnicanews.EU
- Детайли

“Крайно време е държавата да се разплати с болниците. С бюджета за 2018г. управляващите могат да измият срама от отнените в мандата на финансовия министър Симеон Дянков, 2 милиарда лева от Здравната каса. Тогава парите от здравните осигуровки на българските граждани бяха преразпределени от правителството за други разходи. Това сложи и началото на срива в системата на здравеопазването”, коментира народният представител от БСП д-р Иван Ибришимов. В изготвения алтернативен държавен бюджет, социалистите предлагат 4,88% от брутния вътрешен продукт да бъдат заделени за здравеопазване, а не предложените от ГЕРБ 4,6%. “Ние ще настояваме да бъдат осигурени дължимите 800 милиона лева в сектор здравеопазване, от които 72 милиона са за т.нар. надлимитни дейности на болниците. Това са изработени от тях пари, реални дейности с извършени разходи, защото болниците са търговски дружества и това им тежи като воденичен камък. Виждаме в какво тежко състояние са и общинските и държавните лебечни заведения в цялата страна, но в същото време нямат право да отказват медицински грижи на гражданите, тъй като правото на здравеопазване е гарантирано от Конституцията. Останалите над 230 милиона лева са неразплатени средства за лечение на български граждани в държави от Европейския съюз ”, допълни д-р Ибришимов, който е член на Комисията по здравеопазване в парламента. Алтернативният бюджет, секторните политики и поведението на парламентарната група ще са сред акцентите на предстоящия извънреден конгрес на БСП, който ще се проведе на 28 октомври. Дупнишката партийна структура ще бъде представена от народния представител д-р Иван Ибришимов, областният и общински председател Станислав Павлов, Александър Анин, Чавдар Милушев, Сотир Занев и Ивайло Петров.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Поголовна сеч на дървета в центъра на града притесни дупничани. За орязани до дънер растения по ул. “Патриарх Евтимий” в посока жк “Бистрица” сигнализираха живеещи в кв. “Бешика”. Отстранени са всички клони на големи, стари дървета, а не само болните или изсъхналите, недоволстват граждани. Според тях са нужни поне няколко години, за да се възстановят короните, а липсата на единствената зеленина по улицата с изключително интензивен автомобилен поток ще се отрази крайно негативно върху качеството на въздуха. Не е за подценяване и чисто естетическият ефект от оставените “трупове” на дървета. “Необходими са години, за да се развие и оформи дърво. В нормалните страни всяко дръвче или друго растение е безценно и се пази от всички, а тук се унищожават многогодишни дървета с лека ръка”, с болка споделят живеещи в района, станали свидетели на сечта. От отдел “Екология” в община Дупница, по чиято инициатива се извършва тя, отговориха: “Масово дървесната растителност в Дупница не е обработвана в годините назад или където е обработвана е по неправилен начин, с оглед на което дърветата са неправилно оформени. В момента се извършва правилният начин на кастрене на дървесната растителност (освен опасни клони и изсъхнали), за да се оформят кълбоводни корони. Още повече на главни улици, откъдето преминава електропреносната мрежа, кабелите се оплитат и създават аварии най-вече в зимния сезон. Оформянето на дървесната растителност ще продължи до края на месец ноември”.
Dupnicanews.EU
- Детайли
![]()
Няма желаещи да наемат терени за гаражи в жк "Бистрица", стана ясно на проведения днес конкурс от община Дупница. В първата процедура се яви само един кандидат, а във втората – нито един. Предвидени бяха 78 терена, върху които жителите на квартала трябва сами да изградят гаражни клетки по еднотипен проект, одобрен от главния архитект на кметството. Определената месечна цена за наем беше 28,80 лева. Процедурата, обявена от община Дупница, вече е прекратена. Предстои да бъдат обсъдени други варианти за изграждане на гаражи. Припомняме, в жк "Бистрица" имаше над 160 незаконни гаража. 21 от тях бяха премахнати принудително от общината, а останалите – от собствениците им, заради старта на проекта за благоустрояване на квартала. В него се предвижда обособяване на 1 158 паркоместа.
Dupnicanews.EU