- Детайли

Банкомат е бил взривен тази нощ в Сапарева баня. Устройството се намира на площада в малкия курортен град. Обирджиите са избягали с джип и вероятно са се скрили в района на пернишкото село Боснек. В момента тече полицейска операция по залавянето им, ръководена лично от главния секретар на МВР.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Фотодокументалната изложба "Погромът в Босилеградско 15-16 май 1917 г." ще бъде открита в Дупница на 9 ноември. Неин автор е историкът Ангел Джонев. Документите и фотографиите са запечатали трагични моменти от съдбата на българите в Босилеград в годините на Първата световна война. Гост на събитието ще бъде председателят на Българския културно-информационен център в Босилеград Иван Николов. Откриването е от 16ч. във фоайето на община Дупница.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Обществена поръчка на стойност 4,2 милиона лева, за третиране на битовите отпадъци, ще обяви община Дупница. Срокът й е 2 години. Предложението е на кмета Методи Чимев и се очаква да бъде одобрено от Общинския съвет на извънредна сесия на 10 ноември, петък. “Възложител на поръчката ще бъде община Дупница, но към нея ще се присъединят и общините Бобов дол и Сапарева баня”, поясни зам.-кметът Красимир Георгиев. Той изтъкна, че това е “единственият работещ сценарий” за преодоляване на кризата с боклука и е избран след многократни обсъждания с МОСВ. Фирмата-изпълнител ще се ангажира да посочи площадка със сепарираща техника, обработка на част от отпадъците и депониране. Общините пък ще поемат разходите за транспортиране, които за Дупница ще бъдат в рамките на 200 000 лева годишно. Услугите по третиране на отпадъците пък са на приблизителна стойност от 1 100 000 лева за година. Според Красимир Георгиев, постъпленията от такса битови отпадъци са достатъчни, за да покрият този разходи, а и по този начин ще се намали размера на санкиите, които се начисляват заради липсата на лицензирано депо. От следващата година община Дупница има намерение да пристъпи към разделно събиране на отпадъците, което също ще повлияе благоприятно върху размера на санкциите, каза още зам.-кметът. Припомняме, на последната сесия на местния парламент, общинските съветници от “Народен съюз” попитаха кмета Чимев какви мерки предприема общината, за да реши задълбочаващата се криза с боклука, след като 6 общини отказаха да го депонират. Тогава градоначалникът не посочи решение, но заяви, че такса битови отпадъци за гражданите няма да бъде увеличавана, независимо от избрания вариант за депониране. Срокът за закриване на действащото нереграментирано сметище в жк “Бистрица” е до края на настоящата година.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Напълно обновената детска градина в село Бистрица очаква своите малки възпитаници, обявиха от община Дупница. Ремонтът, на стойност 26 000 лева, е приключил. Ремонтирани и обзаведени с ново оборудване са всекидневната, мокрите помещения и кухнята. Резултатите днес провериха кметът Методи Чимев, заместникът му Крум Милев и кметът на селото Кирил Огненски. Монтиран е и котел за отопление на пелети, за който бяха похарчени 38 281 лева от бюджета на общината. Интересът към детската градина в село Бистрица расте непрекъснато, включително и на семейства от Дупница, тъй като условията са много добри, а сградата е в подножието на Рила планина и разполага с няколко детски площадки. В момента капацитетът е запълнен, а следващата година най-вероятно ще се наложи откриването на още една група, похвалиха се от общината.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Районна прокуратура – Дупница е образувала досъдебно производство за прояви на жестокост в Общинския приют за безстопанствени кучета. Разследването засега се води срещу неизвестен извършител, който в периода от 1 май до 13 юли е “проявил жестокост към гръбначни животни – кучета, като им е причини трайни увреждания”, съобщиха от прокуратурата. Жалба срещу ветеринарния лекар д-р Ангел Ангелов подадоха представители на няколко неправителствени организации, сред които “Дара” и “Българска федереция за защита на животните”. В тях се твърди, че при кастрация на кучета са използвани неразградими конци, вследствие на което раните са инфектирали и са довели до сериозни увреждания. Жалба е подадена и в Софийска градска прокуратура от доброволец от столицата. Приложени са и експертизи от ветеринарни лекари, които потвърждават твърденията на природозащитниците. Разследването е по чл. 325Б от Наказателния кодекс и предвижда лишаване от свобода за срок от 1 до 3 години и глоба от 2 000 до 5 000 лева. Доскоро д-р Ангелов изпълняваше функциите и на управител в общинския приют. След подадени сигнали от неправителствени организации и доброволци, инспектори от БАБХ установиха редица нарушения в приюта, сред които и липсата на управител. От община Дупница твърдят, че всички предписания от проверката са изпълнени. Все още не е известен резултатът от проведения наскоро конкурс за управител на приюта за кучета. Имало е двама кандидати, а интервюто е провел зам.-кметът Крум Милев. Името на новия управител ще стане ясно до края на седмицата, заявиха от пресцентъра на кметството. Регламентът и сроковете за провеждане на конкурса, съставът на конкурсната комисия, както и имената на кандидатите не са публикувани на сайта на община Дупница.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}