Подготовката за предстоящите местни избори се очерта като акцент на проведената в Дупница регионална среща на “Народен съюз”. Включиха се активисти на партията от Кюстендил, Перник, Благоевград, Гоце Делчев, Бобов дол и др. , а домакин бе дупнишката структура и областният лидер Вергил Кацов, който е член на Изпълнителния съвет на партията. В срещата участваха общинските съветници от Дупница д-р Лорета Николова, Спас Андреев и Ивайло Шаламанов, председателят на местната организация Ася Давкова, както и кметовете на селата Крайници и Червен брег Марияна Димитрова и Силвия Тодорова, издигнати от “Народен съюз”. Гости на форума бяха председателят на партията Румен Йончев, членовете на Изпълнителния съвет Хранимир Генчев и проф. Димитър Тадъръков. Резултатите от последните парламентарни избори обобщи Вергил Кацов, който бе и водач на листата в Кюстендилска област. Той благодари за активната работа на всички структури и съмишленици и подчерта, че е особено важно да се обръща внимание на проблемите на гражданите постоянно, а не само преди избори и посочи като пример общинските съветници в Дупница, които винаги са близо до хората по места и защитават интересите им в местния парламент. Той очерта нуждата “Народен съюз” да се позиционира в политическото пространство и да намери мястото си и в националната, а не само в регионалната политика. Кацов изтъкна, че местните структури ще имат свободата за предстоящите местни избори да изберат коалиционните си партньори и те ще бъдат търсени най-вече в център – дясното пространство. “Държавата е на ръба на демокрацията и се налага все по-често да ритаме срещу ръжена, но да остояваме принципите си”, заяви пред присъстващите председателят на “Народен съюз” Румен Йончев. Като основен въпрос пред партийните структури до края на годината той определи изборът на коалиционни партньори, към които трябва да има изискване за реално присъствие в политическия и обществен живот по места.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

4-годишно дете от дупнишката „Гиздова махала“ е починало, след като пострада при пожар вчера, съобщиха от полицията. Сигнал за пожара е подаден в 15.28 ч. Детето било оставено само у дома от майката, която отишла до близкия магазин. Огънят лумнал от оставена отворена печка на дърва и обхванал леглото, на което спяло момчето. То било извадено от огъня от чичо му, който го изнесъл на ръце. Детето е закарано за лечение в „Пирогов“, прието е с 25 процента изгаряния и с опасност за живота. Тази сутрин от здравното заведение са уведомили РУП-Дупница, чe е починало. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница, уведомен е дежурен прокурор.

 

Dupnicanews.EU

Не е вярно, че в България има демокрация. Това не е вярно. Демокрация има в Западна Европа, демокрация има в Северна Америка, има в Азия дори. Там има демокрация, там има истински политически партии и там заплатите са по 5 000лв., а пенсиите по 2 000лв. Там има демокрация”, казва пред Dupnicanews.EU бившият син кмет и народен представител д-р Панчо Панайотов. Дали дупничани живеят по-добре след 28 години демокрация, за истинската същност на управлението, за новите каузи и съмишлениците, за бъдещето на Общинската болница и на Дупница, както и какво ще бъде първото, което ще направи д-р Панайотов, ако отново седне в кметския стол, четете в рубликата ИНТЕРВЮ.

 

 

Dupnicanews.EU

Асоциация на земеделските производители ще бъде създадена в Дупница. Идеята бе обсъдена на среща с представители на Областната служба по земеделие, Държавен фонд “Земеделие” и “Напоителни системи”. В нея се включиха и кметовете на села от община Дупница, а инициативата бе отново на председателя на Общинския съвет Емил Гущеров. Учредяването бе насрочено за 4 декември. “Асоциацията ще улесни земеделските производители при кандидатстването им по различни програми”, обясни Гущеров. Ще се проведат и информационни срещи по селата, за да разяснят на място възможностите за кандидатстване. Част от арендаторите на земя са изразили недоволство от пуснати на свободна паша коне, които унищожават реколтата им. Проблемът е факт в Блатино, Джерман, Дяково, Бобов дол и др. населени места. Той е поставян многократно пред институциите, но досега не е решен.


 

Dupnicanews.EU

Изложба в памет на бившия уредник на Общинската художествена галерия и дупнишки художник Андрей Севдин, се подготвя в Околийската къща. Събитието е озаглавено “Андреевден – in memoriam” и ще се проведе на 30 ноември, когато православната църква почита Св. Андрей Първозвани. Ще бъдат представени живописни платна и пластики на Андрей Севдин. “Поканени са негови близки, приятели и колеги. Искаме просто да се съберем, да си спомним и поговорим за Андрей, без официално откриване и сценарий”, каза уредникът на изложбата Катя Йоцова. Очаква се да присъства и вуйчото на Севдин – Боян Стоилов, който е завършил Художествената академия в София, но от 40 години живее в Париж и е известен в Европа като оперен певец. Художникът Андрей Севдин ни напусна през март 2016г., на 55-годишна възраст. В паметта на дупничани той остава един от обичаните местни творци и радетели за култура и духовност.

 

Dupnicanews.EU