Стотици дупничани се събраха днес на площад “Свобода”, за да отбележат заедно празника на града и Деня на неговия покровител Св. Иван Рилски, наричан Отчовден. Знамето на Дупница бе издигнато от 14-годишния Александър Джорджев, който стана световен шампион по таекуондо и от младежи в национални носии. Преди това Общинският съвет се събра на тържествена сесия, която започна с националния химн и приветствено слово от председателя на местния парламент Емил Гущеров.

С поздрав към присъстващите се обърна и кметът Методи Чимев, като пожела “да продължаваме да работим под закрилата на Св. Иван Рилски, за да превърнем Дупница в още по-привлекателно място за нашите деца”. Поздравителни адреси по повод празника са изпратени от президента Румен Радев, премиера Бойко Борисов, председателя на Народното събрание Димитър Главчев, народния представител Ивайло Константинов, кметовете на Самоков, Сапарева баня и Благоевград. Получено е приветствие и от областния управител Виктор Янев, който на миналагодишния празник по грешка поздрави община Кюстендил, както и от вицепрезидента Илияна Йотова, която пък днес вместо дупничани поздрави жителите на община Кресна.


С поздрав към съгражданите си по повод Деня на Св. Иван Рилски се обърна и народният представител от БСП Иван Ибришимов. Той им пожела да бъдат мъдри и единни, за по-доброто бъдеще на Дупница. С “почетен знак” на Дупница бяха отличени проф. Христо Пимпирев, както и член-кореспондент проф. д-р Николай Цанков, проф. Митко Аляков, инж. Йордан Йорданов и Зоя Паунова, които са част от екипа на българската експедиция на Антарктида. Същото отличие бе връчено и на общественика Никола Коларов. Със званието “почетен гражданин” на Дупница бяха удостоени дългогодишният ръководител на Планинския спасителен отряд д-р Васил Сапунджиев и оперният певец Арон Аронов.

Обичаният от поколения дупничани тенор зарадва присъстващите на тържествената сесия с импровизирана ария, чрез която изрази радостта си от полученото признание. Председателят на Общинския съвет Емил Гущеров поздрави удостоените с тазгодишните призове и ги увери, че могат с гордост да се наричат дупничани. Кметът на Дупница Методи Чимев връчи на директора на Историческия музей Анелия Геренска преписът на “История славянобългарска”, в който се включиха местните училища и читалища. Геренска го прие като част от фонда на музея и обеща да бъде съхраняван като важна културна ценност, за да достигне до следващите поколения.


Празникът продължи със слово на градоначалника и тържествен водосвет на площад “Свобода”, отслужен от архиерейския наместник отец Георги Паликарски. Множество граждани аплодираха талантливите деца и младежи от дупнишките самодейни състави. Общинските съветници и официалните гости пък почетоха Деня на Св. Иван Рилски Чудотворец и с тържествен коктейл във фоайето на общината.

 

Dupnicanews.EU

Да знаете, че не сте в забутания край на Югоизточна Европа, а сте и в Антарктида”, каза на тържествената сесия на Общинския съвет днес проф. Христо Пимпирев. Ръководителят на българската полярна база бе удостоен с “почетен знак” на община Дупница. Освен че знамето и герба на града са поставени в близост до българската научна станция на Ледения контитент, с името Дупница е назован скален нос на остров Смит. Това е изключително красив остров от архипелага на Южношетландските острови, разказа проф. Пимпирев. Той благодари за получения приз и връчи на кмета Методи Чимев почетното знаме на Българския антарктически съюз и възпоменателен адрес. Председателят на Общинския съвет Емил Гущеров пък изпрати като подарък на българските антарктици книгата “История на Дупница и Дупнишко”.

 

 

Dupnicanews.EU

 




Незаконосъобразни текстове от Наредбата за местните такси и цени на услуги, приета от Общинския съвет в Дупница, отмени Административният съд в Кюстендил. Решението е на съдия Даниела Петрова, след като Окръжната прокуратура протестира 4 разпоредби на местната власт. Обявена е за нищожна таксата за добив на кариерни материали, тъй като след 2008г. те са изключителна държавна собственост, добивът им като вид подземни богатства е подчинен на концесионния режим и заплащането за него е извън компетенциите и правомощията на Общинския съвет, се посочва в съдебното решение. Отменени са и два от принципите, според които местният законодателен орган определя местните такси и цени на услуги. Причината е, че противоречат на Закона за местните данъци и такси, както и на Закона за нормативните актове. Отменен е и текстът, според който лице, незаплатило такси за детско заведение за два последователни месеца, се лишава от услугата и мястото на детето се освобождава. Според съда, разпоредбата представлява нетърпим от правовия ред опит да се постигне събираемост на публичните общински вземания чрез неразрешени от закона способи и се нарушава конституционно гарантираното право на образование. Незаконна е и определената глоба от 50 до 200 лева за лица, непосочили или посочили невярно данни, водещи до определяне на такса в по-малък размер или до освобождаване от такса. Отменя се и глобата, предвидена при деклариран по реда на чл.22, ал.2 от Наредбата имот /за освобождаване от заплащане на такса за сметосъбиране и сметоизвозване поради неизползване на имота/, когато се установи неговото ползване или откриване на нови партиди. Тя е била в трикратен размер на годишната такса, но не по-малък от 500 лева. Решението подлежи на обжалване пред Върховния административен съд в 14-дневен срок.

 

Dupnicanews.EU



Историческият музей в Дупница ще отличи дарителите си с грамоти. Церемонията ще бъде част от изложбата “С благодарност към дарителите”, която ще се открие в 17ч. на 19 октомври. Тя е организирана по повод празника на града. Музейните работници ще отчетат резултатите от дарителската акция за вещи от бита на дупничани от края на 19 и началото на 20 век, която започна през пролетта. Ще бъдат представени дарените от местните жители предмети, които вече са част от музейния фонд. Инициативата бе посветена на 25-годишнината от създването на Историческия музей в Дупница.

 

Dupnicanews.EU

Завърши преписът на “История славянобългарска” в Дупница, който започна на 6-ти септември. С инициативата община Дупница се включи в Европейските дни на наследството. В нея участваха 14 училища и 12 читалища. Старт на кампанията даде кметът Методи Чимев, който преписа на ръка първата страница от Паисиевата творба. Преписът е оформен в специална книга и ще се съхранява в Историческия музей. Той ще бъде представен утре на празника на града.

 

Dupnicanews.EU