Кметове на селата от община Дупница поставиха проблемите, свързани с напояването, преди старта на поливния сезон. Срещата между местните управници и представители на „Напоителни системи” се проведе със съдействието на депутата Емил Гущеров. Въвеждане на по-строг контрол при ползването на напоителните канали в землищата на селата, заяви управителят на дупнишкия клон от „Напоителни системи” Марио Нешев. От дружеството разчитат на кметовете за установяване собствениците на незаконни отклонения. Беше обсъдено състоянието на каналите в различните населени места. От държавното дружество обещаха съдействие на кмета на село Бистрица Васил Бански. Той обяви създаваното от собственици на ВЕЦ-Яхиново напрежение в селото, по повод ползвания от тях дюкер. Местните хора се притесняват, че евентуално надграждане на съоръжението може да доведе до воден режим. Марио Нешев пък призова кметовете да контролират изхвърлянето на боклук близо до напоителните канали, което често води до аварии.

Изабелла Соколова

Местни и чуждестранни инвеститори търси Общината за отдаване на стадион “Бончук”. Това става ясно от намерение на кмета Методи Чимев за промяна предназначението на спортния обект, който представлява публична общинска собственост. Градоначалникът предлага на Общински съвет да подкрепи деактуване в частна общинска собственост на имота на ул. “Саморанска”. Общинският терен включва няколко сгради и отделно обособени имоти. През последните години той се стопанисва от Общината, която отговоря, както за поддръжката, така и за инвестициите в спортния обект. До 2009 г. пък стадиона бе отдаван под наем срещу символична такса. През март тази година от кметството поискали разрешението на министъра на физическото фъзпитание и спорта за промяна предназначението на имота. От ведомството на Свилен Нейков не отговорили на Общината, което е възприето като мълчаливо съгласие.

Димитринка Симеонова

 

Съвместно дружество между Община Дупница и Българската федерация по волейбол да се заеме с изграждането на национален волейболен комплекс, предлага кметът Методи Чимев. Докладната записка предвижда в дружеството да бъдат апортирани осем общински имота, представляващи земеделски земи, с площ от близо 24 дка, намиращи се между парк “Рила” и село Бистрица. Идеята на кметството е Общината да притежава 49% от собствеността в дружеството. Останалите 51% ще са на волейболната федерация. Националният тренировъчен комплекс ще включва волейболна зала, административно обслужващ блок, приемна сграда за зрители и сграда със служебни апартаменти и стаи. Намерението за учредяване на смесено дружество градоначалникът мотивира с липсата на необходимите финансови средства сама да инвестира в строителството. Споразумението за сътрудничество Общински съвет-Дупница ще гласува на сесия в четвъртък, 18 май. Ако предложението на кмета Чимев бъде прието, в Общото събрание на новото дружество кметството ще разчита на двама представители – юристите Милен Попов и Десислава Стойнева, които участват от името на Общината и друго смесено дружество - “Дупница регистър имоти”. Волейболната федерация пък ще бъде представлявана от президента й Данчо Лазаров, Иван Тодоров и Петър Кънев.

Димитринка Симеонова

Криминалисти от Дупница са установили и задържали три непълнолетни момчета за извършен грабеж, съобщиха от полицията. Вчера около обяд те създали суматоха около възрастна жена в центъра на града и чрез употреба на сила й отнели от врата златен накит. Няколко часа след сигнализирането на полицията, момчeтата, които са на възраст 16 и 17 години, са задържани. Те били успели вече да продадат бижуто, което по-късно е намерено и иззето. Младежите не са известни на полицията с противозаконни деяния до момента. По случая е образувано дознание в РУП Дупница.

Dupnicanews.EU