Информационният портал! Новини от региона.

От 18ч. на площад “Свобода” днес ще бъдат открити Майските празници на културата в Дупница. 34-то издание на културния маратон ще започне с изпълнения на общинския мажоретен състав и танцьорите от “Фантастик денс”. В програмата ще се включат и трио “Сопрано”. Традиционните Майски празници на културата ще продължат до края на месеца. Всеки ден дотогава ще преминава под знака на културни събития, с участието на творци от Дупница и страната.
Dupnicanews.EU

Община Дупница ще намали обхвата на “синята зона” и броя на платените паркинги, но цената за паркиране ще бъде увеличена от 50 ст. на 1 лв. за час Това предвижда проекта за изменение и допълнение в Наредбата за организацията на движението на територията на Община Дупница. Според готвените промени, дупничани ще плащат, за да паркират по 17 улици в централна градска част и общо 12 паркинга. От платените зони отпадат райони, като градския пазар и ул. “Вардар”. От 400 на 600 лв. ще бъде увеличена годишната такса за служебен абонамент. Ползвателите на услугата ще могат да ангажират паркомясто и за по-кратък срок – 3 или 6 месеца. Наредбата предвижда в действие да влезе “паяк”. Специализираният автомобил ще вдига и превозва до наказателен паркинг неправилно паркирани коли. 30 лв. ще струва “освобождаването” на репатриран автомобил. Към дължимата сума ще се прибавят и по 1 лв. за час престой на наказателен паркинг. Наредбата предвижда живеещите в платените зони за паркиране да могат да ползват безплатни места, като за целта общинското предприятие “Паркинги и гаражи” ще издава специални стикери. Хората с увреждания също ще могат да се ползват с превилегии, ако паркират на обозначените за целта места. Проектът на Наредбата за организацията на движението е внесен в Общински съвет от председателя Ивайло Константинов.
Димитринка Симеонова

Випуск 2012 изпратиха днес дупнишките гимназии. С нова инициатива напуснаха училището дванайсетокласниците от гимназия „Сергей Корольов”. Те поставиха началото на „алея на випуските”, в която засадиха първото дръвче. С традиционно ревю и празничен концерт изпрати абитуриентите си Гимназията по облекло и стопанско управление. Специални гости на тържеството в театралния слон днес бяха бившият директор на училището и настоящ зам.-областен управител Радослава Чеканска, както и областният управител на Кюстендил Владислав Стойков, и кметът на Дупница Методи Чимев. Гимназията тази година завършиха 78 ученици. С връчване на грамоти бяха отличени днес най-добрите дванайсетокласници от гимназия „Христо Ботев”. Всеки от абитуриентите бе представен в рими от своите съученици.
Изабелла Соколова

120 000 лева ще постъпят в общинския бюджет на Дупница като дивидент от общинските търговски дружества. Печалбата от ГУМ- Дупница, „В и К” и общинската счетоводна къща ще бъде разпределена на предстоящата сесия на Общинския съвет. 95 000 лева ще получи кметството от дейността на „В и К” за миналата година. За резерви на дружеството местният парламент ще остави 59 000 лева. 15 123 лева е годишната печалба на счетоводната къща. Те ще бъдат предоставени като дивидент на кметството. От печалбата на ГУМ – Дупница общината ще получи 10 000 лева, а близо 17 000 лева ще останат за резерви на дружеството. Останалите общински дружества – общинската болница, „Реклама ЕООД” и „Ученически столове” приключват изминалата година на загуба.
Изабелла Соколова