В дом на съвременното изкуство се превърна за десети път от снощи дупнишката художествена галерия. Художници от цялата страна, последователи на авангардното мислене и антиконформизма откриха изложбата „Идентичности” в Околийската къща. Участниците в нея представи уредникът на галерията Андрей Севдин, който подчерта, че това е опит на творците да се приобщят към големите образци на европейското изкуство. „Изложбата е замислена като иронична алтернатива на фолк и кич комерсиалната псевдокултурна продукция, разпространявана от гастролиращи съмнителни персони по време на ежегодните Майски празници на културата”, припомни в словото си при откриването Ивайло Попов . Той определи проектът „Идентичности” като регионална провокация , която го превръща в културно събитие с национален характер. „Съществуването на подобни пространства е абсолютна културна необходимост”, каза в обръщението си към дупнишките любители на изкуството проф. Свилен Стефанов, зам.-ректор на Националната художествена академия, който отдавна е приел „Идентичности” и като своя кауза. В Околийската къща дупничани могат да помислят върху различния поглед към света на Ивайло Попов, Андрей Севдин, Ангел Илчев, Ангел Ангелов, Орлин Дворянов, Радка Йорданова и много други творци. Организаторите благодариха на авторите, дарили свои произведения за фонда на бъдещата Галерия на съвременното изкуство в Дупница, както и на зам.-кмета Крум Милев, който бе гост при откриването на „Идентичности”.

Изабелла Соколова

Синдикатът на българските учители към КНСБ поиска съдействие от местната управа за осигуряване на заетост за учителите, които ще останат без работа заради закриването на училищата в Бистрица, Джерман и Червен брег. В обръщение към Общински съвет и местната управа, новоизбраният председател Веска Трендафилова предложи педагогическите кадри да се ползват с приоритет при назначаването им, като заместващи учители или в центрове за педагогически услуги. Срещу закриването на училищата се обявиха кметовете на Джерман и Червен брег Ангел Цветков и Иванка Черешарска. За разлика от тях, кметът на Бистрица Васил Бански упрекна местните хора, които не са пожелали да върнат децата си в селското училище. Дупнишкият градоначалник Методи Чимев от своя страна подчерта, че целта на местната управа е да осигури по-добро образование, като на учениците ще бъдат осигурен транспорт до средищното училища. Закриването на трите училища бе прието с 24 гласа “за”. 6-има съветници – четирима от БСП, Силвия Овчарченска от НДСВ и Йонко Гергов от Партия на зелените се въздържаха. С друго свое решение местният парламент определи да предложи за средищно училище за децата от Бистрица – ОУ “Неофит Рилски”, от Червен брег в ОУ “Св. св. Кирил и Методий”, а за учениците от Джерман – в ОУ “Св. св. Кирил и Методий” и ОУ “Св. Климен Охридски”. Всечки ще могат да се запишат и в средищното училище в СОУ “Св. Паисий Хилендарски”.

Димитринка Симеонова

Решение за учредяване на съвместно дружество между кметството и Българската федерация по волейбол взеха днес общинските съветници в Дупница. Обсъждането бе ръководено от зам.-председателя на Общинския съвет Владимир Владимиров, след като Ивайло Константинов декларира конфликт на интереси, в качеството му на вицепрезидент на федерацията."За" предложението гласуваха всички съветници. Гаранции за защита на обществения интерес поискаха от групата на БСП. Независимият Първан Дангов и д-р Матей Попниколов от ГЕРБ пък обосноваха своята подкрепа за идеята на местната управа, която според тях ще бъде от полза за развитието на града. Социалистите гласуваха против преобразуването на стадион „Бончук” от публична в частна общинска собственост. Те мотивираха позицията си с факта, че намерението не е било посочено в стратегията за управление на общинската собственост.

Изабелла Соколова

Нова наредба за рекламната дейност изготвя община Дупница, обяви на днешната сесия на местния парламент кметът Методи Чимев. Въпросът за използването на обекти общинска собственост за рекламни цели бе поставен от общинския съветник Първан Дангов. Той подчерта, че се налага упражняването на строг контрол при рекламирането върху улични стълбове, електротабла и автобусни спирки, което загрозява градската среда. Приет бе отчетът на общинското дружество „Реклама”, както и на останалите общински дружества. Към отчета на общинската болница бе допълнено задължение на управителя да изготви оздравителен план, по препоръка на комисията по здравеопазване. Д-р Таушански трябва и да проучи възможността за базиране на всички отделения в сградата на бившата Транспортна болница, което ще оптимизира дейността на здравното заведение. Дивидентът от 95 хиляди лева от печалбата на В и К, ще бъде приспаднат от задълженията на общината към водното дружество, които са в размер на 186 000 лева, реши още местният парламент.

Изабела Соколова