Информационният портал! Новини от региона.

“Обточване” с битум ще повишава издръжливостта на асфалтовата настилка по новоизкърпените улични дупки. Работници от фирмата, наета от Общината полагат сместа в ж.к. “Бистрица”. Целта е да бъде ограничено навлизането на дъждовна вода под асфалта, което пък ще доведе до намаляване на риска от разрушаване на настилката. Битума пък се посипва са каменна прах, която ускорява втвърдяването на сместа, обясниха работници. Технологията ще бъде приложена при изкърпването на всички дупки в града.
Димитринка Симеонова

380 000 лв. са нужни за довършване на Дома за стари хора в дупнишкия квартал “Таушаница”, съобщи зам.-кметът по социалните дейности Крум Милев. Количествено-стойностната сметка е изготвена от общински служители. Кметският екип проучва възможността да кандидатства с проект по оперативните програми на Европейския съюз, с което бил натоварен ресорния заместник кмет Красимир Георгиев. Ако Общината не успее да намери вариант за кандидатстване, обектът ще бъде заложен за финансиране със собствени средства в бюджета за следващата година. Изграждането на Дома за стари хора започна през 2005 г. с преустройство на страдата, в която преди това се помещаваше психиатрично отделение на общинската болница. Тогава бе спечелен проект на стойност 500 000 лв. от Социално инвестиционния фонд., но поради недостиг на средства проектът остана недовършен. В момента сградата, която е с нова дограма, се руши. Постоянна охрана също няма. За да бъде опазена общинската собственост, от кметството възнамеряват да назначат денонощна охрана.
Димитринка Симеонова

100 хил. лева е загубила през миналата година общинската болница в Дупница от лечение на здравнонеосигурени пациенти.146 пациенти без здравни осигуровки са лекувани през 2011г., съобщи управителят доктор Любомир Таушански. Повечето от тях са безработни, а Законът за здравето забранява отказът на лекарска помощ. В повечето случаи става въпрос за спешни или неотложни случаи. Социалното министерство възстановява средствата за лечение на доказано социални слаби пациенти. Освен хора от малцинствата, сред тях има и немалко българи. Според д-р Таушански броят на неосигурените пациенти расте постоянно, а общинската болница е принудена да изпълнява социалната си функция.
Изабелла Соколова

Въпреки че изчезна от България, Пламен Галев продължава да е на линия в Twitter. „Слуховете за бягството ни от Туитър са силно преувеличени”, написа преди малко в профила си дупнишката барета. След като профилът с никнейм @mvrbg снощи бе блокиран, собственикът му отново започна да коментира актуалните събития в страната. По повод обсъжданата тема за изчезването им на заседание на правителството днес, Пламен Галев написа в социалната мрежа: „Бойко, удари се с чука по главата! Човек е невинен, докато не е осъден на последна инстанция! Към Страсбург!”. Издирваният бизнесмен или представящ се за него неизвестен собственик на акаунта, отговаря на настояването на премиера, да бъде добавена поправка в закона, позволяваща при произнасяне на осъдителна присъда, осъдените да бъдат отвеждани с белезници веднага в затвора. Борисов не скри гнева си от изчезването на т.нар. братя Галеви, след като и от Европейската комисия призоваха те да бъдат намерени, за да се докаже ефективността на българската правосъдна система.
Dupnicanews.EU