С подменено имe, след 6 века съществуване, се оказа един от историческите символи на Дупница – Джамията. Построеният през 15 век мюсюлмански молитвен дом фигурира в обществената поръчка за рехабилитация, която се изпълнява в момента” под името Ески /Старата/ джамия. Разпространена чрез прессъобщения от възложителя на поръчката – община Дупница, грешката се повтаря от десетки медии и добива гражданственост. Справка с книгата на авторитетния и изтъкнат краевед Никола Лазарков “Спомени из робското минало на град Дупница” показва, че Ески Джамия се е намирала на мястото на сегашния Военен клуб /бивш ДНА/ на улица Николаевска. Тя е била разрушена около 1900г. В списъка с паметници на културата в община Дупница, единствената от 13-те джамии, оцеляла до днес, се нарича и Куршумли джамия. Отново в краведския труд на Лазарков е посочено, че джамията с това име се е издигала на мястото на площада. Признатата през 1968г. за паметник на културата с местно значение сграда, която се намира при стария Каменен мост, няма запазено през годините име. Дупничани често я наричат Тюрмето, заради статута й на затвор до 1920г., чийто директор е бил и Яне Сандански. Грешката с името тръгва още от местното археологическо дружество “Царичина”, коментира директорът на Историческия музей Анелия Геренска. В документ от 1924г., дружеството иска от министъра на земеделието и държавните имоти, да му бъде бъзвъзмездно предоставено за дарение “старинното здание – черква “Св. Георги” или Коршумли джамия, за да го използва за музей”. Според Геренска, объркването се дължи на липсата на типичния строителен надпис на фасадата на повечето джамии. От историята е известно, че сградата е използвана като празнична петъчна джамия. Характерно за нея е органично свързаното “тюрбе” или гробница, в което са положени мощите на мюсюлмански светец – лечител. Тя е била построена до т.нар. бариерница при Каменния мост, където градските власти са искали пътна такса от всеки преминаващ от едната страна на града към другата. След години рушене и бавна реакция както от страна на община Дупница, така и на културното министерство, днес Джамията е обект на спешна реставрация, след години чакано разрешение от Националния институт за недвижимо културно наследство. Тя трябва да приключи най-късно до края на септември, като целта е подмяна на покривните керемиди, поставяне на хидроизолация на стените и покрива, почистване и изкърпване на тухлените и каменни корнизи на фасадата. Стойността на поръчката е близо 100 000 лева, осигурени от общинския бюджет, а в заданието специално е записано, че ремонтните дейности не трябва да променят архитектурния облик на паметника на културата. В техническата спецификация  по процедурата е приложен техническият проект по програма “Красива България”от 2007г., който по всеобщо мнение бе изпълнен некачествено. В неговата втора част е посочена и подмяна на дограмата на прозорците с “елуксиран алуминий в тъмнокафяво със стъклопакет”. Въпросът как модерните алуминиевите профили ще се съчетаят с автентичния вид на каменната сграда, оцеляла вече 6 века и превърнала се в символ на местната история, засега е без отговор. Както и този докога, поради незнание, безхаберие или липса на желание за съхраняване на историческата памет, няколкото останали знакови за Дупница сгради ще бъдат упорито обезличавани.


 

 

 

Изабелла Соколова

 

 

{jcomments off}

Шумът от външното озвучаване на заведението в Ловния дом е в границите на нормалното и предписания на наемателите не са издадени. Констатацията е на директора на РЗИ – Кюстендил д-р Златко Величков, след извършена през уикенда проверка. Въпреки че още не разполагал с официалния протокол от проверката, шефът на Здравната инспекция увери, че подчинените му експерти са установили нива на шума в допустимите граници. Измервания са правени както в Ловния дом, така и при къщите в района на Градската градина. Проверката беше провокирана от заявление и подписка на граждани от квартал “Иван Вазов”, които настояват за прекратяване на “звуковия терор”, наложен им от наемателите на ресторанта през целия летен сезон. Според хората, въпреки многократно подаваните сигнали до МВР и община Дупница, нито една институция досега не е реагирала, за да защити правото им на спокойствие и тишина, поне след 22ч., което е регламентирано в общинската Наредба за обществения ред. От община Дупница обещаха съдействие и дори отнемане на разрешителното за удължено работно време до 3ч. сутринта, ако РЗИ установи по-високи от нормалните нива на шум. След проверката в последната събота обаче, общината няма механизъм да реагира, заяви зам.-кметът на Дупница Крум Милев. От шумната музика на Ловния дом в социалната мрежа се оплакват дупничани не само от района на Градската градина, но и от квартал “Бешика”, центъра и дори “Байкал”. Гражданите от квартал “Иван Вазов”, които са най-преките потърпевши, са решени да не се отказват да търсят правата си. Копие от тяхната подписка е изпратено и до кабинета на вицепремиера Валери Симеонов. Те са готови да заведат и граждански дела заради нарушеното им право на спокойствие и тишина в нощните часове.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

Търсенето на учители в общините от бившата Дупнишка околия започна. Малко преди началото на новата учебна година, Бюрото по труда обяви първите 9 свободни места. Те са единствените за специалисти с висше образование. Търсят се преподаватели по английски език, география и математика. 6 от позициите са само за лекторски часове, което означава непълен щат. Те са за учители по електротехника, химия, история, математика, български език и физическо възпитание и са в училища в Бобов дол и Самораново. Безработните педагози могат да се информират за условията в Бюрото по труда или на място, в учебните заведения. Честа практика е обявените позиции да не свободни реално. Част от училищните директори съкращават свои преподаватели, за да спестят плащането на възнаграждения през лятната ваканция, което се осигурява чрез обезщетения от държавата. Наесен съкратените педагогически кадри отново заемат предишните си места.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

193 заявления са подадени до момента в “Социално подпомагане” - Дупница за отпускане на еднократна помощ за първокласници. На нея имат право семействата на записани ученици за учебната 2018/2109г. 175 са заявленията от община Дупница и 18 - от Сапарева баня. Те се подават не по-късно от 15 октомври и се предоставят през месеца, следващ този на подаването. Досега са издадени 2 заповеди за отказ, съобщи директорът на местната ДСП Виолина Лазова – Алхадж Ахмад. Причината е, че доходът на семействата надвишава определения от Закона за семейни помощи за деца и Закона за държавния бюджет за 2018г., а именно – до 450 лева на член от семейството. Еднократната помощ за ученици, записани в първи клас на държавни или общински училища, е 250 лева. Тя се възстановява от родителите, ако детето не постъпи в училище до два месеца от началото на учебната година. Очаква се през септември в класните стаи в Дупница за първи път да влязат около 400 деца.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



22-годишен младеж е загинал днес следобед при катастрофа край парк “Рила” в Дупница. Той е управлявал лека автомобил “Хонда” в посока центъра. По неофициална информация, с него е пътувало и младо момиче. Ударил се е в таксиметрова кола, която е пътувала към село Бистрица с трима пътници – жена и две деца. При удара таксито се е запалило. Младежът е починал на мястото на инцидента. Екип на пожарната е помогнал на пътуващите в таксито да излязат от автомобила. Те са приети в частната болница в Дупница. Жената е с охлузвания, а състоянието на мъжа, който вероятно е таксиметровия шофьор, е по-тежко - той е с вътрешни кръвоизливи. По случая е образувано досъдебно производство в РУП – Дупница.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}