- Детайли

Ситуацията в общинския изолатор за безстопанствени кучета в Дупница отново е “излязла от контрол”, съобщиха доброволци от неправителствени организации. Редица нарушения са констатирани вчера при посещение от НПО “Дара”, Българска федерация за защита на животните “Всички сме равни” и DOG Help BG. “Скъпи приятели, след повече от една година борба , заедно с Ирина Николова от НПО "Дара" и с помощта на колеги от други НПО, успяхме да вкараме Общински приют за безстопанствени животни в гр Дупница в някакви законови рамки. Преди време беше назначен и управител на въпросния приют. Няколко месеца се демонстрираше привидно спазване на законите, а ние почти бяхме склонни да повярваме, че приюта в Дупница ще заработи сравнително добре. Но след почти два месеца, в които няма присъствие на НПО, се оказа, че ситуацията е отново излязла от контрол. По подадена ни информация, месеци в приюта се водят кучета и не се кастрират, тъй като нямало упойки. Ами поръчайте ги, бе ДАМИ И ГОСПОДА – тези консумативи се поръчват. Също прибират се кучета, под предтекст, че са агресивни. Според кого ???? – питаме ние........За бройка , за отчитане на дейност , за присвояване на средства - за това ли ???????”, питат в социалната мрежа от БФЗЖ “Всички сме равни”. Доброволците са установили, че регламентираното време за посещения на граждани не се спазва и изолаторът е бил затворен, както и че храната не е достатъчна.

16 от затворените в клетките кучета са престояли там повече от 2 месеца, при регламентиран престой от 14 дни, а животни са обявявани за “агресивни” по неясни критерии. Констатираните нарушения плюс негативното, според представителите на неправителствени организации отношение на персонала, са описани в сигнал до ОБДХ – Кюстендил. Експертите и доброволците ще извършат съвместна проверка следващата седмица. Управителят на приюта Владислава Асенова отрече всички констатации на природозащитниците. Според нея се работи стриктно по програмата “Кастрирай и върни”, а някои от женските кучета имали нужда от по-продължителен престой, заради усложнения след кастрацията. Тя призна, че имало “леко забавяне” на снабдяването с упойки за кастрации, но вече всичко е наред. Времето за посещения също се спазвало, но вратата не се отставя отворена. Храната била достатъчно, за кучетата се полагали нужните грижи, а за агресивни се определяли само животни, ухапали хора, което се доказвало с медицинско свидетелство от пострадалия. За две такива кучета в момента е съставен “акт за възбрана” и определен карантинен период от 14 дни, в който се проследява дали животното има симптоми на бяс. Ако не е болно, то не се връща на мястото, от което е прибрано, а се търсят осиновители и в момента има такива, обясни още управителят Владислава Асенова. Според нея доброволците нарочно искат да “изрисуват персонала в негативна светлина” и едва ли има друг приют в България, в който всичко да е наред, както в дупнишкия.


Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

С фолклорен танцов флашмоб община Дупница ще отбележи 133 години от Съединението на България. Тържеството започва в 10,15ч. на площад “Свобода” с рецитал на Общинската духова музика. Традиционното поднасяне на венци и цветя от общинското ръководство пред паметната плоча на дупнишките опълченци е в 10,30ч. В 11ч. на площада ще бъде началото на флашмоб с участието на фолклорни танцови състави от общината.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Започна разследване на дупнишката фирма “Мегаинвест – холд”, която е част от консорциума, ремонтирал пътя край Своге. Проверката е разпоредена от главния прокурор Сотир Цацаров. Пред офиса в Дупница – на кръговото кръстовище под ГУМ и пред складовете на “Самоковско шосе” пристигнаха екипи на жандармерията и полицията. Следовател Бисерка Стоянова съобщи, че от фирмата оказват пълно съдействие на разследването. Иззети са документи, свързани с договори за дейността й. Повече информация разследващите ще дадат на пресконференция в столицата. Собственикът на “Мегаинвест” Цветан Цветанов не бе открит за коментар. В изпратено до медиите прессъобщение той заявява: "Аз, Цветан Славейков Цветанов, в качеството си на Управител на „Мегаинвест-холд” ЕООД не съм изпълнител, подизпълнител и партньор в реконструкцията на визираната пътна отсечка – нито пряко с компанията, която притежавам и управлявам, нито чрез изпълнители (общи работници), нито чрез своя техника. Горното бе констатирано и при направената проверка от компетентните органи днес. Отсечката от пътя, на която се случи злополучният инцидент, е реконструирана от “Трейс Холд Груп” АД, които е водещ партньор в Обединение „Трейс Своге”. Като водещ партньор, съгласно Договор за споразумение, „трейс Холд Груп” АД е извършвала кореспонденция с АПИ, а ръководител на обекта е Бисер Иванов – представител на Обединението. По отношение на изпълнявания от „Мегаинвест-холд” ЕООД рехабилитиран участък, още веднъж подчертавам, че той е изпълнен е изпълнен изцяло по стандартите и изисквания, приет с приемателна комисия, издаден Акт 16 и Удостоверение за добро изпълнение".

Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Фотоизложба “Портрет имаш, жена нямаш” представя Историческият музей в Дупница. Експозицията е на Музея от Попово и показва фотографии на български емигранти в Северна и Южна Америка, Европа и Австралия от първата половина на 20 век. В нея са включени 18 постера, автентични документи, снимки и вещи на емигранти. “Изложбата осмисля и представя съдбите на обикновените хора, които персонално са извън фокуса на историята, но като група са съзидатели на значими събития от нея. Темата е актуална и днес”, казват организаторите. Откриването е от 17ч. на 31 август.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Дупнишката фирма “Мегаинвест – холд” е полагала асфалта на път II-16 край Своге, където автобус катастрофира и уби 17 души. Тя е част от обединението “Трейс Своге” ДЗЗД с 40%, а водещ участник е "Трейс Груп" АД., която е 100% собственост на дружеството “Мегаинвест” ЕООД със собственик Цветан Цветанов. То е регистрирано в Дупница, а до 2008г. се е наричало “Пътно поддържане”, пише Clubz.bg. В изданието се цитира информация, оповестена от Антикорупционния фонд. Според нея, фирмата на Цветан Цветанов има няколко активни фирми със строителна дейност и общо спечелени обществени поръчки за над 130 милиона лева, твърдят още от Антикорупционния фонд. Проверка на Клуб Z е показала, че само "Мегаинвест-холд" е спечелила търгове за общо 81 706 816,51 лв. - в това число и на общини, и на министерства, и на Столичната община назад в годините. През май 2013 година бизнесменът Цветанов е и водач на листата на Движението за права и свободи в Монтана на изборите за Народно събрание. По повод ремонта на пътя край Своге, пред Dariknews.bg Цветанов е обяснил: „Много проектантски грешки имаше в самия проект и ние сме длъжни да изпълним това, което ни е дадено по проект. Ние се съобразяваме с това, което са решили проектантите. Много е несериозно да се обвинява изпълнителят, но накрая разследващите органи ще изяснят какъв е проблемът с неприятния инцидент. Този проект е преди 7 години, но е имало проблеми в самия проект, които впоследствие са преработвани и впоследствие са изпълнявани така, както трябва да се решат. Действително има неща, които самите проектанти трябва да вземат като решение и ние ги изпълняваме“, коментира Цветанов. “Мегаинвест – холд” е изпълнител на няколко поръчки и в община Дупница през последните години, включително за изкърпване на улични дупки и зимно поддържане на пътища. Фирмата е и сред кандидатите за изпълнители на проекта за Интегриран градски транспорт, на стойност близо 7 милиона лева.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}