- Детайли

Само един от новоизбраните общински съветници ще заеме мястото си в местния парламент в Дупница на утрешната сесия. Асен Низамов и Любомир Георгиев бяха определени от Общинската избирателна комисия да заемат местата на подалите оставки д-р Крум Бонев и д-р Кирил Кирилов. И двамата са от листата на ЕНП. Асен Низамов е подал заявление до Общинския съвет, с което се отказва от поста поради лични причини, които не пожела да уточни. По неофициална информация, той е предпочел да остане оценител на общински имоти, за да избегне конфликт на интереси като общински съветник. Следващият по брой преференции в листата е застрахователният агент Илиян Илиев. Изборът му за общински съветник трябва да бъде потвърден с решение на Общинската избирателна комисия. Преподавателят по физическо възпитание в ОУ “Неофит Рилски” Любомир Георгиев ще положи клетва на утрешната извънредна сесия. За Dupnicanews.EU той обясни, че не се чувства ангажиран политически с ЕНП и че единствената причина да влезе в редиците на дупнишкия парламент е желанието му да помогне за “честното разпределяне на ромските деца в местните училища”. Проблемът с ромската сегрегация бе поставен пред дупнишката общественост от директора на училището Бистра Стойкова. “Ако има хора в Общинския съвет, които да се борят за интеграцията на ромските ученици, бих работил с тях”, заяви Любомир Георгиев.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Благотворителна вечер в помощ на Илия Близнаков организира художникът и общественик Николай Табаков в Дупница. Близнаков, който бе дългогодишен директор на ОУ “Св. Климент Охридски”, страда от злокачествено заболяване с неустановен произход. Необходими са значителни средства за нови изследвания. Семейството му се затруднява с разходите по лечение, лекарства и консумативи, затова има нужда от помощ. Благотворителната вечер ще се проведе в сряда, 12 септември, от 17ч. в Дома на техниката, където ще бъдат поставени кутии за дарения. Организирана е благотворителна изложба-базар на известни български художници, дарили свои творби в помощ на Илия Близнаков.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Министърът на образованието Красимир Вълчев ще посети Кюстендил на 10 септември, съобщи за Dupnicanews.EU началникът на Регионалното управление по образование Радостина Новакова. “Министър Вълчев ще бъде гост на традиционната работна среща, която провеждаме в началото на всяка учебна година. На нея ще присъстват директорите на училища и детски градини от Кюстендилска област, представители на общините, работодателите и социалните партньори. Основна тема на срещата ще бъде организацията на новата учебна година, проблемите и перспективите в сферата на образованието, както и приобщаващото образование, което е сред приоритетите на МОН”, каза още Радостина Новакова. Да се срещнат с министъра са поканени и народните представители от района, както и областният управител Виктор Янев.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

1 167 703 лева кредит от фонд ФЛАГ иска да поеме кметският екип на Дупница. Причината е необходимостта от разплащане на окончателните средства по проекта за обновяване на жк “Бистрица”. След верифициране от управляващия орган на оперативната програма, те ще бъдат възстановени на общината. Срокът за погасяване на кредита е до юни 2019г. За обезпечаването му ще бъде учреден залог върху вземанията по проекта, както и върху собствените приходи на общината. Новият заем трябва да бъде одобрен от Общинския съвет на предстоящата сесия. Проектът за жк “Бистрица” е за реконструкция на уличната мрежа, тротоарите, междублоковите пространства, съоръжения за игра на деца и съоръжения за младежи, а стойността му е над 6 милиона лева.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Община Дупница ще прехвърли безвъзмездно на държавата правото на собственост върху 4 общински язовира. Предложението е на кмета Методи Чимев и се очаква одобрение от Общинския съвет. Язовирите се намират в местност „Драгочо“ и "Орешето" в землището на село Бистрица; „Орешето“- село Бистрица и в местностите „Секулица“ „Пладнището“ в землището на село Палатово. Те бяха изведени от експлоатация в края на миналата година, след като Държавната агенция за метерологичен и технически надзор издаде предписания на община Дупница за обезопасяването и поддръжката им. Като мотив за прехвърлянето на държавата кметът Чимев посочва, че поддържането и реконструкцията на водоемите изискват значителен финансов ресурс. “Всички са построени миналия век, като въпреки опитите за тяхното поддържане, в това число и съоръженията към тях, в дължимото по закон техническо и експлоатационно състояние, Община Дупница ще изпита затруднения със справянето на произтичащите от Закона задължения на собственик.В изготвените и предоставени от оператора аварийни планове за всеки един от язовирите е видно, че при нормална експлоатация следва да се осигури и наличието на отговорници за язовирите, комуникационна връзка между посочените, както и да се извършат и други дейности, свързани с използването на средства от общинския бюджет”, се посочва в докладната записка. Държавата ще стопанисва прехвърлените й от общините язовири чрез предвиденото за създаване Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}