- Детайли

“Дупницатранс” започва преговори с транспортните фирми относно новите такси за ползване на автогара Дупница. За намерението да се търси компромисен вариант увери управителят на общинското дружество Георги Зарев. Преговорите бяха провокирани от питане до кмета, представено на последната сесия на местния парламент от общинския съветник от “Народен съюз” Ивайло Шаламанов, а поводът бе недоволството на превозвачите относно предложените нови договори с тройно завишени такси. Най-драстичен, според тях, е скокът на таксата за престой, определена за 3 лева на всяко влизане на автобус в сектора за пътници. В отговор на сесията, кметът Чимен изтъкна, че същата такса в Благоевград е 5 лева, в Петрич – 6, а в Сандански – 3,50. Съветниците от “Народен съюз” подчертаха както негативния ефект от увеличението върху дейността на транспортните фирми, които и без друго са в тежко финансово състояние, така и неблагоприятното отражение върху населението, което вероятно ще трябва да понесе по-висока цена на билетите. За известен социален момент при формирането на цените призна и управителят на “Дупницатранс”, който вече стопанисва автогарата, Георги Зарев. Той заяви готовност да “срещне интересите на дружеството и превозвачите по средата". “Нови договори с тях ще бъдат подписани след получаването на категория, което ще стане факт до седмица. 90% от изискваните ремонти вече са извършени”, каза управителят. По повод отмененото от областния управител решение за отпускане на безлихвен общински заем до 20 000 лева той заяви, че се надява местната управа да намери друг вариант за финансова помощ. Припомняме, губернаторът Виктор Янев отмени и решението на Общинския съвет, с което транспортното дружество се освобождаваше от наем към общината за стопанисването на автогарата за срок от 1 година. Сега то ще заплаща наем на кметството по 1 600 лева месечно.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

С празнична заря и много настроение, въпреки ниските температури, дупничани посрещнаха Дядо Коледа тази вечер на площад “Свобода”. Вълшебният старец пожела на децата здраве и много подаръци и подчерта, че от всички градове, които е посетил, не е видял по-хубав от Дупница. С обратно броене от 10 и заедно с смета Методи Чимев, той включи празничните светлини на елхата, фонтаните и сградата на общината.


В програмата за тържеството се включиха танцов ансамбъл „Дани”, вокалните групи към ОУ “Евлоги Георгиев” и "Арт Поп", Денс - формация "Меджик". Традиционно, кукерите от село Джерман прогониха злите сили с ритуален танц около елхата. Дупничани отбелязаха със задоволство оригиналния вид на коледното дърво тази година, както и значително по-пищната украса в центъра и по главните улици. Противоречиви реакции относно замисъла на композицията и естетическото ѝ изпълнение предизвикаха само херувимите, монтирани на кръговото кърстовище под ГУМ, до египетската пирамида със символите на Дупница.

Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Нова административна сграда ще се издигне в двора на черквата “Св. Георги” в Дупница. За намерението разказа архиерейският наместник отец Георги Паликарски. Тя ще бъде построена на мястото на изгорялата пристройка, в която се приготвяха курбани. Теренът вече е разчистен, очаква се проектът да бъде одобрен от общината и строителството да започне веднага, въпреки зимния сезон. В сградата ще се помещава администрацията на архиерейството, както и склад. Намиращата се непосредствено до нея стара постройка, в която сега е офисът на божиите служители, ще бъде разрушена. Според отец Паликарски, тя е на 150 години и се руши, а предприемането на ремонтни действия ще е нерентабилно. На нейното място той смята да издигне 2 или 3 магазина, от които Архиерейството да събира наеми, за да подпомага дейността си. Запитан по повод починалия тази нощ от измръзване бездомник, дали не е мислил за обособяването на приют за бездомни хора, които от години обитават двора на черквата или поне за безплатна трапезария, архиерейският наместник отговори категорично, че това е работа на общината и че той нито има финансов ресурс, нито намира за нужно да се погрижи за бедстващите си съграждани. Като пример отец Паликарски посочи Благоевград, където нямало нито приют, нито трапезария.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Кампания по осиновяване организира Общинският изолатор за безстопанствени кучета в Дупница. Целта е повече кучета да намерят дом и стопани в навечерието на Коледа. “Призоваваме хората да си вземат любимци от нас, а не от развъдници. Въпреки че не са от чисти породи, животните са обезпаразитени и ваксинирани и могат да донесат усмивки и радост на бъдещите си собственици”, каза управителят на изолатора Владислава Асенова. "Капацитетът му все още не е запълнен, има сводобни клетки, но предпочитаме да не връщаме кучета по улиците, а те да получат обич и грижа от хората”, допълни тя. От изолатора апелираха и за повече доброволци, които във всеки работен ден, както и в събота могат да разхождат обитателите му, както и да ги зарадват с гранули или консервирана храна. От началото на годината до момента са осиновени около 50 четириноги, а под грижите на лица по надзора са около 20.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Бездомник е починал тази нощ от измръзване в двора на черквата в Дупница. Мъжът е на около 50 години. Открит е рано сутринта пред входа на хранителен магазин, близо до храм “Свети Георги”. Сигнал на тел. 112 е подала продавачката в магазина. На мястото са пристигнали полицески екип и медици от Спешния център, които са констатирали смъртта на бездомника. Дворът на черквата в центъра на града от години се обитава от десетки бедстващи хора. Досега нито Архиерейството, нито община Дупница или Дирекцията по социално подпомагане са предприели мерки за справяне с проблема и полагане на грижи за бездомните.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}