- Детайли

Дупнишки полицаи са установили и задържали вчера двама мъже – на 30 и на 41 години, които са повредили железобетонен стълб за ниско напрежение на ул. „Отовица“ в града. Счупили са го с метален чук, уточняват от пресцентъра на областната полиция. Двамата ще останат в ареста на РУ Дупница 24 часа. По случая е започнато досъдебно производство, уведомен е дежурен прокурор.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Новият директор на Драматичния театър “Невена Коканова” в Дупница Валентин Балабанов ще изпълнява длъжността на половин щат, тъй като работи на пълен щат в трупата на Народния театър “Иван Вазов”. За Dupnicanews.EU той поясни, че поема ръководния пост временно, до провеждането на конкурс за титуляр. Балабанов живее в столицата, но вярва, че ще успее да съвместява актьорските и режисьорските си умения в двата театъра, като ще управлява дупнишкия по 4 часа дневно. Предшественикът му Славчо Пеев е предпочел сам да се оттегли от директорското място поради здравословни проблеми. Той остава на работа в местния театър на пълен щат като художествен ръководител. Валентин Балабанов не пожела да обясни визията си за развитието на културната институция в Дупница, тъй като бързаше за представление в Народния театър.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Общинските съветници Любомир Георгиев и Иван Танев напускат групата на Обединения демократичен блок в Дупница. Двамата са подали заявления в деловодството на местния парламент. “Оставам независим. Бях избран мажоритарно, защото ЕНП не е имала структура в Дупница. Прибързах да вляза в тази група, но считам, че е по-добре да не се обвързвам с обща позиция, а да отстоявам своята. Нямам нищо против колегите от ОДБ, разбираме се с тях и не искам да търся конфронтации с никого. Ще продължа да работя за подобряване на образователната среда в общината, защото това е един от приоритетите ми”, коментира решението си Любомир Георгиев, който зае мястото на напусналия д-р Крум Бонев от ЕНП. Мотивите за решението на Иван Танев, който за няколко месеца бе председател на ОДБ, остават неизвестни, тъй като опитите ни да се свържем с него останаха неуспешни. Той влезе в Общинския съвет като независим, после се включи в Дясна либерална група, а сега отново е предпочел да бъде независим. Без групи в дупнишкия парламент са и Ани Вакъвчиева, избрана от листата на ЕНП, Пламен Соколов и Виолета Зашева, които напуснаха “Движение 21”, Славчо Павлов и Христо Михалчев, които бяха избрани от Движение “България на гражданите”, но напуснаха поради несъгласие с националната антиГЕРБ политика на партията. В групата на Обединения демократичен блок остават Костадин Костадинов, Георги Георгиев, Иван Раков и Йонко Гергов.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

С много обич и вълнение почете 80-годишнината от рождението на Невена Коканова екипът на дупнишкия театър, носещ нейното име. Пред барелефа й, красящ фасадата му, цветя поднесоха актьори, културни дейци, общински служители. Събитието продължи във фоайето на театъра, където бяха подредени тоалети от нейни изяви на дупнишка сцена и фотографии. Спомени от приятелството си с “великата” Невена сподели директорът му Славчо Пеев. Актьорите припомниха най-добрите й роли, рецитираха любимите й стихове. За минута и самата Коканова “застана” сред своите съграждани чрез запис на изпълнен от нея стих.

За творческия си допир с “иконата на българското кино” разказа и обичаният актьор Филип Трифонов, останал в паметта на поколения зрители като Ран – филмовият партньор на Невена Коканова в незабравимия “Момчето си отива”. Утре /13 декември/ местната театрална трупа ще играе спектакъла “Хотел между тоя и оня свят” в нейна памет. В края му за публиката е подготвена изненада, която екипът засега пази в тайна.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Благотворителна кампания за хора в нужда организира Църквата на адвентистите от Седмия ден в Дупница. Всеки ден от неделя до четвъртък, в сградата на църквата в квартал Гиздова махала, се раздава безплатен топъл обяд. ”Не делим хората по никакъв начин, нито по религия, нито по социален статус и не връщаме никого. Ние сме християни и смятаме, че всеки, който се нуждае от храна, може да дойде и да я получи. Идват бездомни хора от целия град, както и бедни семейства с деца”, казва пастор Едуард Евтимов. На този етап се приготвят по 60 порции на ден, а финансирането се осигурява от даренията на църковните членове. В Дупница те са около 120. Намерението на организаторите е благотворителната акция да продължи през целия зимен сезон, който е особено труден за бедстващите ни съграждани. Това е първата подобна инициатива в града, осъществена от религиозна или обществена организация. Припомняме, наскоро Dupnicanews.EU потърси и архиерейския наместник на Дупнишка духовна околия отец Георги Паликарски, за коментар и реакция на църквата, към която се причисляват хиляди дупничани, по повод починал от измръзване бездомен човек. Наместникът на Българската православна църква бе искрено учуден от въпроса дали обмисля обособяването на безплатна трапезария или приют за бедстващи хора към храма “Св. Георги”. Според него, това е работа на общината или Социални грижи, а той не разполагал нито с ресурс да го реализира, нито пък виждал нужда от това. В същото време, Архиерейското наместничество започва изграждането на офис и търговски обекти в черковния двор.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}