Приемането на Наредба за насърчаване на инвестициите в община Дупница предлага групата на Обединения демократичен блок в Общинския съвет. Според лидера му Костадин Костадинов, с нея ще се даде ясен знак на потенциалните предприемачи, че Дупница е добро място за инвестиции, като се предложат облекчени условия за реализирането им. На предстоящата сесия на Общинския съвет ще бъде предложено на кмета Методи Чимев да разработи и внесе за одобрение проект за Наредба, след като му е предоставен и изготвения проект от ОДБ. Основните цели са повишаване конкурентоспособността на икономиката на територията на община Дупница, чрез насърчаване на инвестициите за научни изследвания, иновации и технологично развитие в производства и услуги с висока добавена стойност, подобряване на инвестиционния климат и създаване на нови работни места. Предвидени са облекчени условия, като възможност за купуване на имот частна общинска собственост без провеждане на търг или конкурс, след решение на Общинския съвет или учредяване на безвъзмездно вещно право върху общински имот, съкратени срокове за административно обслужване от общинската администрация или индивидуално обслужване. Инвеститорите ще бъдат задължени да поддържат инвестицията на територията на общината поне за 5 години, а за малки и средни предприятия – за 3 години. Желаещите да се ползват от облекченията трябва да отговарят на редица изисквания, след изпълнението на които ще получават т.нар. сертификат за инвестиция. Инвестиционните предложения ще се разглеждат от работна група експерти, определени със заповед на кмета и ще се одобряват от Общинския съвет.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}







 

Преустановяване на двусменното обучение в ОУ “Евлоги Георгиев” предлага кметът на Дупница Методи Чимев. В докладна записка до Общинския съвет, той обосновава нуждата от приемане на План за създаване на необходимите условия за осъществяване на полудневна организация на учебния ден преди обяд в община Дупница. Училището е единственото в общината, което само не може да се справи с посочения проблем, казва в докладната си записка кметът. За да бъде решен той, ще се премести прогимназиалният курс /5-7 клас/ от ОУ “Евлоги Георгиев” в помещения на първия и втория етаж в бившия Учителски институт, които са общинска собственост. Възможно било още обособяването на отделен вход и резервен изход за учениците. Планът ще се реализира за две години. Относно обезпечаването му в докладната записка на кмета се казва, че за финансиране на идеята ще се кандидатства пред МОН и други институции. Намерението е обосновано с грижата на общината за реализиране на различни образователни политики, като недопускане на двусменно обучение и сегрегация в образованието, осигуряване на материална среда, съобразена с държавния стандарт и др. Записано е още, че се допуска предварително изпълнение на решението за защита на особено важен обществен интерес. Общинските образователни експерти изтъкват, че изготвянето на този план отразява желанието на МОН да гарантира равен достъп до качествено образование на всички ученици. Предложението на кмета ще бъде подложено на гласуване на предстоящата сесия на Общинския съвет, насрочена за 30 ноември.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



Без резерви, но с „обръщане на внимание“ е заверен от Сметната палата финансовият отчет на община Дупница за миналата 2017 година. Поводът е ползването на временен безлихвен заем от 1 026 960 лева от сметката за чужди средства за извършване на плащания по бюджета, което е отчетено като нарушение на чл. 147 от Закона за публичните финанси. Констатирано е некоригирано неправилно отчитане от ОУ „Евлоги Георгиев“ на разходи за транспортни услуги, хотелско настаняване и обучение, в размер на 3 367 лева, с източник на финансиране СБКО. Същата грешка е допусната и от СУ „Св. Паисий Хилендарски“, които неправилно са осчетоводили 10 280 лева за транспорт и хотел, но впоследствие са я коригирали. Неправилно са били начислени и амортизации на стойност над 5 милиона лева на нефинансови дълготрайни активи. 346 197 лева, похарчени от общината за придобиване на земя са отчетени в счетоводните документи като разходи за незавършено строителство, производство и основен ремонт, се посочва в доклада на Сметната палата.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

Движение “България на гражданите” рестартира дейността си в Дупница, след дълго отсъствие от обществения и политически живот, заради отказа на предишното ръководство да провежда националната антиГЕРБ политика на партията. Заявка за активност бе дадена на общинско събрание снощи. Приети бяха 10 нови членове на партията, след които учители, художник, спортист, психолог и др. Решението си за членство в ДБГ заяви и общинският съветник Любомир Георгиев, който бе избран и за член на общинското ръководство.  Присъстващите единодушно избраха Бистра Стойкова за председател на дупнишката организация. “Ще насоча всичките си усилия към реализирането на прозрачни и ефективни обществени политики със силното участие на гражданите. Всички виждаме проблемите в града – в образованието, инфраструктурата, липсата на възможност за развитие на младите хора, тежкото състояние на малкия и средния бизнес. В същото време сме свидетели, че гражданското общество се събужда от летаргията, а част от него стават все повече млади хора. Ще се стремим да намерим повече съмишленици, за да покажем, че от нас зависи нещо и няма да приемаме ненормалното за нормално. Ние знаем, че за свободата трябва да се воюва, излизали сме и ако трябва, а вероятно ще трябва, пак ще излезем по барикадите”, обърна се към съпартийците си Бистра Стойкова. В анализа на политическата ситуация и обсъждане на подготовката за предстоящи избори се включиха областният координатор Силвия Велкова и председателят на “България на гражданите” Димитър Делчев. “Ние сме партия от съмишленици, които смятаме, че държавата трябва да се управлява от почтени и компетентни хора. Имаме особен афинитет към образованието, защото сме сигурни, че доброто й развитие може да се гарантира само чрез повече инвестиции в него. Радваме се, че точно Бистра поема нещата тук, защото тя е амбициозен и справедлив човек, който не се страхува да се бори за каузите си”, каза председателят на ДБГ Димитър Делчев.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

{jcomments off}

Дупнишки полицаи са задържали 44-годишен мъж за упражнена принуда. Той опитал да въздейства на свидетел по водено разследване за промяна на показания, съобщиха от пресцентъра на МВР – Кюстендил. Сигналът в полицията е подаден от потърпевшия. Задържаният ще остане в ареста 72 часа. По случая е започнато досъдебно производство в РУП - Дупница.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}