- Детайли

Предложението за дострояване на 8 класни стаи в ОУ “Евлоги Георгиев” бе прието на днешната “празнична” сесия на Общинския съвет. Само час продължи последното за годината заседание, след което местният парламент излиза в коледна ваканция. Освен към наближаващите коледни празници, за които получиха подаръци от кметския екип, вниманието на съветниците бе насочено и към рождения ден на кмета Методи Чимев, който бе организирал коктейл във фоайето на общината.

Празничният дух надделя над мрачната прогноза за бъдещето на селските училища, за намаляващия брой деца и в градските и за липсата на общинска стратегия в сферата на образованието. “Защо след като децата в общината намаляват с 80, паралелките се увеличават с 8? Има ли риск за останалите училища в града и за тези в селата?”, попита лидерът на ОДБ Костадин Костадинов и изтъкна, че три пъти призовава за извънредна сесия по повод проблемите в образованието, но очевидно темата не е сред приоритетите нито на общинското ръководство, нито на съветниците. Той предупреди, че гражданите трябва да са наясно с прогнозата за дофинансиране в следващите две години на селките училища и вероятното затваряне на едно градско училище в рамките на следващите 3-4 години.

Кметът Чимев призна, че училищата в селата са в риск, тъй като родителите предпочитали децата им да учат в града. Той обаче подчерта, че това няма нищо общо с плана за дострояване на ОУ “Евлоги Георгиев”, който трябва да бъде представен в МОН още днес, за да се спази изискването за преминаването му към едносменен режим. За приемане на плана апелира директорът на СУ “Св. Паисий Хилендарски” и председател на Комисията по образование Виолета Инкьова, която опроверга мнението за натрупани проблеми в образователната сфера. Според нея общината е осигурила добра материална база, училищата имат модерна техника, а успехите на учениците са многобройни. Против предложението за дострояване на 8 класни стаи в ОУ “Евлоги Георгиев” гласуваха само независимият от днес Любомир Георгиев и Спас Андреев от “Народен съюз”. Въздържаха се Иван Раков от ОДБ, Ивайло Шаламанов от “Народен съюз” и Христо Михалчев. Прокуристът на общинската болница Мария Жайгарова, която не присъстваше на заседанието, запази поста си за още една година,след като без никакви дебати за предложението гласуваха 24-ма от присъстващите на празничната сесия. Шестима от тях се въздържаха – Костадин Костадинов и Иван Раков от ОДБ, Любомир Георгиев, Ани Вакъвчиева, Пламен Соколов и Виолета Зашева.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Общинският съвет и местната управа да предприемат незабавни мерки срещу безводието, поиска на днешното заседание на Общинския съвет в Дупница Данаил Терзиев, който живее в квартал “Байкал”. Той взе думата от името на свои съкварталци, които страдат от липса на вода вече половин година. От “бедствието” са засегнати хората от две улици в горния край на квартала, няколко от които присъстваха на сесията. Гражданинът описа невъзможните за нормален живот битови условия, в които са принудени да живеят възрастни хора и семейства с деца. Той обясни, че са подавани многократни сигнали до водното дружество и до общината, но засега ефект от тях няма. За отговор бе готов управителят на “В и К” Илия Илиев, който заяви, че е запознат със ситуацията, но към днешна дата проблемът бил решен и не вижда защо гражданите са дошли в залата.

Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Общинският исторически музей в Дупница ще събира такси за предоставянето от него услеги, ако местният парламент приеме проекта на кметския екип за изменение и допълнение на Наредбата за определяне на местните такси и цени на услуги. Предложението за платени услуги в музея е на неговия директор Анелия Геренска, уточни зам.-кметът Олга Китанова. 3 лева ще струва тематичната беседа при посещение, 5 лева – обзорната беседа и 10 лева – беседата на чужд език. Въвежда се годишна и дневна такса за ползване на “специализираната” библиотека и за ксерокопиране на документи. 5 лева ще се плаща за справка за наличие на документи и движими културни ценности във фонда на музея, дигиталните услуги ще струват 5 лева на страница, а методическите указания при изготвяне на дипломни, курсови работи, реферати и научни консултации ще струват 20 лева. Наемът за експозиционни площи е определен за 0,50 лева на квадратен метър. Проектът за такси в Историческия музей е публикуван на сайта на общината и предстои да бъде обсъден на сесия на Общинския съвет през януари 2019г. Вероятно тогава ще стане ясно и основанието за определяне на такса за посещения и беседи, при положение че музеят не разполага с експозиция.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Коледните празници обединиха за пореден път децата на Дупница в благотворителен базар. Възпитаници на детските градини, училищата и центровете за обществена подкрепа подредиха днес във фоайето на Спортната зала своите коледни творения. Кметът Методи Чимев, предсeдателят на Общинския съвет Емил Гущеров и зам.-кметът Крум Милев поздравиха младите творци и им пожелаха успех в благородната кауза. На всеки щанд се показани красиви и изработени с много въображение и любов сувенири, картички и украси, свързани с Рождество Христово. Продавачите – учители, ученици, родители и деца, ги предлагаха на символични цени. Всяка детска, учебна или социална институция участва в традиционната благотворителна инициатива със собствено мото и кауза, като помощ за деца в нужда, ново обзавеждане, закупуване на книги и образователни игри, облагородяване на дворни пространства.

Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Въвеждане на нови такси за административни услуги, предоставяни от общината, предлага кметът на Дупница Методи Чимев. Те са включени в проект за изменение и допълнение на Наредбата за определяне на местните такси и цени на услуги, публикуван на общинския сайт. Ако Общинският съвет приеме предложението, от следващата година дупничани ще трябва да плащат по 10 лева за издаване на удостоверение за данъчна оценка на недвижим имот, по 1 лев за удостоверение за деклариране на данни за платен данък върху недвижими имоти, такса битови отпадъци, превозни средства, бележка за недължим данък МПС. Издаването на документ за наличие или липса на задължения по Закона за местните данъци и такси ще струва 5 лева, също толкова ще плащат гражданите и за заверяване на документи по местни данъци и такси за чужбина. Предлагат се и такси за временния общински животновъден обект за безстопанствени животни – 20 лева е таксата за залавяне на 1 животно, а 25 лева ще се плаща за 24-часов престой в обекта на 1 животно. Според предложението на кмета, таксата за лица, ползващи услугите на диетичното столово хранене от Домашния социален патронаж се вдига от 1,80 на 2,50 лева на ден. Целите, които се поставят с въвеждането на новите такси са свързани с реализацията на финансови постъпления за община Дупница, по-добра организация на работата и ясна формулировка на предоставяните услуги, се посочва в проекта на кмета.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}