Като политическа провокация определи председателят на Общинския съвет Ивайло Константинов протеста в село Джерман, срещу изграждането на регионално депо за отпадъци. Според него недоволството на хората се подклажда от лидера на ГОРД и евродепутат Слави Бинев, който иска да се легитимира, но е закъснял. „Общинското ръководство направи каквото трябваше за решаване на проблема с отпадъците, сега нека хората да решават. Ако джерманци са представителна извадка от община Дупница, ние ще се съобразим с тях”, изтъкна Константинов. Той нарече нелогична липсата на реакция от страна на дупничани относно факта, че действащото сметище трови толкова години жк „Бистрица”, в който живеят 20 000 души. „В Европа такъв казус не се политизира”, каза още председателят на местния парламент и припомни отново, че в европейските градове подобни депа са разположени в жилищните квартали.

Изабелла Соколова

Въвеждането на входна такса от 1 лв. за паркинга пред парк “Рила” ще предложи на Общински съвет председателят на местния парламент Ивайло Константинов. Идеята е водачите да я заплащат еднократно, за целия си престой, а не почасово, както след промяната в статута на паркинга в платен. Тогава проблемният паркинг предизвика обществено недоволство, а с таксата от 1 лв. за час престой стана причина за организиране на подписка сред гражданите. Заради оплакванията от дупничани, местната управа въведе двучасов безплатен престой на паркинга, а в началото на есента, със застудяването, общинското предприятие “Паркинги и гаражи” изтегли инкасаторите си, и паркингът стана безплатен. На предстоящата сесия, в края на месец март, Общински съвет-Дупница се очаква да реши дали по какъв начин ще се извършва таксуването. “Социалната функция на общината не е свързана с паркирането”, коментира Ивайло Константинов. Той обясни, че е логично общината да подпомага дейности, като ученическото хранене, например, но не и паркирането. Идеята за налагане на входна такса за паркинга пред парк “Рила” била одобрена от групата съветници от ГЕРБ още през 2012 г., преди дебата, свързан с местата за паркиране пред парка. Припомняме, че тогава предложението за входна такса бе направено от групата на ОДС в местния парламент, но то не бе прието. На заседанието на Общински съвет се размиха и предложенията, и гласовете, коментира Константинов. Тогавашното решение, прието от градския парламент, бе определено от него, като грешка, която трябва да бъде поправена.

Димитринка Симеонова

 

54-годишен мъж от Перник е задържан в полицейския арест в Дупница за незаконно притежание на огнестрелно оръжие. Полицаите извършили проверката в къща на перничанина в с. Дяково по сигнал на съсед, който се разминал по чудо с куршум от пушката на Николай Михайлов. Мъжът едва не прострулал съседа си, след като стрелял за забавление близо до къщата. В нея била открита въздушна пушка с неизвестна марка и без сериен номер, преработена за стрелба с бойни патрони. Собственикът й не притежавал разрешителни документи. По случая е започнато досъдебно производство в РУП Дупница.

Dupnicanews.EU

 

Само трима жители на село Джерман дойдоха на обявената за днес среща с кмета на община Дупница, на терена, предвиден за изграждане на депо за битови отпадъци. Причина за липсата на интерес стана разлепено в селото съобщение от местния кмет Ангел Цветков, в което е обявена дата 13-ти март, без да е съгласувана с градоначалника. "Искаме оставката на кмета", заяви Борислав Йорданов. Според него депото ще бъде на отстояние не повече от 500 метра от Джерман, и вредата от него за хората е сигурна. Жителите на селото не искат боклука, каза още Йорданов и обясни, че има и земеделски земи, близо до терена, които ще станат неизползваеми. Мъжът работи в предприятието, собственост на Давко Давков. Подкрепи го и пенсионерът Илчо Станоев.

Точното място, предвидено за депо се намира зад пътя за село Блажиево, в местността Спротива. "Тук няма обработваеми земи", обясни кметът Чимев. Около съоръжението ще има 40-метрова зелена зона от иглолистни дървета, а от селото със сигурност няма видимост към него, каза още той. Техниката ще използва пътя за Блажиево, а не главен път Е-79. „Всеки има право на мнение”, коментира искането за оставка Чимев. Той подчерта, че при положителна оценка от РИОСВ, ще се проведе обществено обсъждане и мнението на хората ще бъде чуто. Подробности около проекта разясни и експертът Ели Подгорска.


 

„При отрицателна оценка на околната среда,аз, в качеството си на кмет на община Дупница, като човек, който уважава правото на хората да живеят в чиста и здравословна околна среда, ДЕКЛАРИРАМ, че изграждането на Регионален център за третиране на неопасни отпадъци в землището на село Джерман и Грамаде НЯМА ДА ИМА”, заявява в отворено писмо до жителите на село Джерман кметът на Дупница Методи Чимев. Писмото е провокирано от заявеното недоволство на местното население относно идеята за регионален център за битови отпадъци, в землището на селото. В него градоначалникът посочва причините за избор на терена, както и възможните финансови загуби за общината, респективно за жителите й, при неспазване сроковете на решаване на проблема с боклука. Според експертите, мястото край Джерман е най- изгодно икономически и най-безопасно за околната среда. Пълният текст на отвореното писмо e достъпен на сайта на общината http://dupnitsa.bg От пресцентъра на община Дупница обявиха, че утре, 7 март, в 10,15ч. кметът Методи Чимев ще се срещне с жители на село Джерман, на мястото, определено за изграждане на депо.

Dupnicanews.EU