- Детайли

Отделение с най-съвременната и модерна апаратура за диализа отвори врати в Дупница. Частната болница „Св. Иван Рилски 2003“ дава алтернатива на десетки пациенти с бъбречна недостатъчност, на някои от които досега се е налагало да пътуват за процедурата до София. Отделението, което се помещава в чисто нова сграда, разполага със 7 апарата, един от които е предназначен за болни от хепатит, обясни д-р Таня Методиева.

12 пациенти с хронична бъбречна недостатъчност посещават здравното заведение по график, за четиричасова диализа. Транспортирането им до отделението, чиито капацитет е да осигурява медицинска помощ за около 30 души, и обратно пък е изцяло ангажимент на лечебното заведение. По време на процедурата болните получават и храна. Лечението им се осъществява под надзора на едно от светилата в медицината в България – доц. Пенчо Симеонов, завеждащ на отделението, бивш началник на клиниката по нефрология и бъбречна трансплантация в Медицинска академия, и бивш председател на Дружество на нефролозите. Шестима лекари пък продължават да се грижат за най-малките пациенти на частната болница в Дупница.

От вчера детското отделение, чиито завеждащ е д-р Емилия Помакова-Бачава, също зае етаж от новопостроената сграда към лечебното заведение. След като се премести от първия етаж на основната сграда на болницата, то се настани на третия етаж в новоизградената, където за първи път е разкрит сектор за лечение на кърмачета.

Така отделението поема лечението на всички деца от 0 до 18 години. За пациентите пък са осигурени уютни стаи с по две легла, в които са под непрекъснатия надзор на медицинския персонал. Спешният портал на лечебното заведение също приема пациенти в новата сграда. Там са отворени кабинети на общопрактикуващи лекари, пфизиатричен, педиатричен и нефрологичен кабинет. Още две нови отделения планира да разкрие МБАЛ „Св. Иван Рилски 2003“ - психиатрично отделение и отделение за долекуване, съобщи началникът на „Административно-стопански блок“ Костадин Костадинов. Освен, че разполагат с висококвалифицирани специалисти и посрещат пациенти в изключително приветлива обстановка, новите отделения отговарят на всички изисквания на Здравната каса.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Кметът на Дупница Методи Чимев зарадва днес приемните майки по проект “И аз имам семейство” . Той им подари цветя и отправи поздравителни адреси до тях, по случай 8 март. “Жена и майка звучи гордо, но да бъдеш приемна майка звучи отговорно, затова винаги се стремете към победи, каквото и да ви струва това, поели не лекия път към професионално усъвършенстване. Бъдете смели в начинанията си и не забравяйте, че вашето призвание е да правите света по – добър, а с призванието приемна майка го правите и по – щастлив!», се казва в част от поздравлението. От вчера приемните майки, работещи по проекта станаха четири. По спешност 1-годишно дете в риск бе настанено при приемен професионален родител.
Dupnicanews.EU
- Детайли

„Управляващите в Дупница оказват натиск върху кмета на село Джерман и общински съветници, които ни подкрепят", заяви на пресконференция председателят на Инициативния комитет срещу изграждането на регионално депо в землището на селото Борислав Тасков. Той не конкретизира в какво се изразява натиска и кой точно го упражнява, но заяви, че има „обосновано предположение”. Според него е възможно съветниците, подкрепящи недоволните в Джерман и местния кмет, да бъдат заплашени със съдебни дела или да се пречи на бизнеса им. Тасков се противопостави на вчерашните изявления на кмета и председателя на Общинския съвет, според които в основата на протеста е Слави Бинев. „Никакво външно лице – политик, ходжа, сват или брат, не са се месили и няма да допуснем да се месят в решенията ни. Те се взимат на общоселски събрания. Няма да допуснем въпроса с боклучарника да се политизира, но ще използваме помощта на всички добросъвестни хора, които ни подкрепят. Досега сме получили подкрепата на общинските съветници от ЛИДЕР, БСП, независимият Първан Дангов, Валентин Микев от ГЕРБ, Мая Манолова от Коалиция за България, областния управител Владислав Стойков, евродепутатите Слави Бинев и Илияна Йотова”, заяви Тасков от името на Инициативния комитет. „Ако управляващите не ни чуят, следващият протест ще бъде под канцелариите им, с участието на дупничани от всички квартали”, каза още той.
Изабелла Соколова
- Детайли

Над 200 дупничанки получиха гербери по случай 8 март от младежите от ГЕРБ – Дупница. С усмивка и пожелания за здраве и късмет, младите активисти на местната организация, подаряваха на дамите и картички за празника. Поздравителни картички от ГЕРБ са изпратени до нежната част от екипите на всички държавни и общински предприятия в Дупница, включително до детските градини и училищата. Цветя на входа на общината днес получаваха и всички дупничанки, влизащи в сградата на кметството. Изненадата е от кмета Методи Чимев, съобщиха от пресцентъра на общината.

Dupnicanews.EU
- Детайли

В истински празник се превърна тържеството на детската ясла в дупнишкото село Самораново по случай 8 март. Малките възпитаници на филиала към ОДЗ №2 изненадаха гостите с изпълненията си на стихове и песни. Всички 2 и 3-годишни деца от яслената група се включиха в празничната програма, облечени с народни носии. Най-големият подарък за присъстващите майки и баби бе специалния танц на цветята, изпълнен артистично и с много ентусиазъм. Всяка гостенка получи и букетче здравец по случай празника. В детското заведение се отглеждат общо 17 деца до 3 години. В момента в яслената група има 12 деца, половината от които от Дупница, тъй като родителите им предпочитат спокойствието и чистия въздух в Самораново. Сградата е ремонтирана напълно, разполага с голям двор и зала за тържества. За децата се грижат медицинските сестри Зоя Джерманска и Лена Кирова, както и помощник-възпитателите Славянка Дотина и Елена Димитрова.

Изабелла Соколова