Бившият кмет на Кочериново Костадин Катин се отказа от споразумение с прокуратурата по делото за фалшифициране на официален документ, в качеството му на длъжностно лице. Решението си той заяви на днешното заседание на Кюстендилския окръжен съд, провело се в Дупница. Катин се отказа и от разпитите на свидетели и вещи лица. В процеса ще се ползват показанията им, дадени в хода на досъдебното производство. Той не се призна за виновен по повдигнатото обвинение и отказа да даде обяснения пред съдия Дияна Данаилова. За следващото заседание, по искане на прокурор Камелия Стефанова, ще бъде разпитан експерт от МОСВ и посочени от подсъдимия двама свидетели. Припомняме, бившият кмет на Кочериново е подведен под отговорност заради издадено разрешително за строеж, чрез което се е облагодетелствал с 500 000 лева. Документът е бил използван по европейски проект за изграждане на регионално депо за отпадъци в землището на Кочериново, който се провали.

Изабелла Соколова

 

Ученици от „Тетралната работилница" в Самораново получиха званието „Лауреат - I степен“ на Международния фестивал „Сред приятели“. Те представиха за втори път достойно страната си на форума, който се проведе в град Херцег Нови, Черна гора. Ръководител на талантливите ученици е Валентина Грънчарова. Групата от дупнишкото село впечатли участниците с нестандартното представяне на обичая „седянка“. Тя показа завидни умения по предене и плетене на чорапи, актьорско майсторство, а емоционалните изпълнения на народни песни и танци плениха публиката в залата. Освен вълнуващото участие във фестивала, талантливите млади актьори посетиха град Котор, който е един от обектите на световното наследство на ЮНЕСКО и изкачиха прочутата Которска крепост, от която се открива великолепна гледка към един от най-красивите заливи в света.

Dupnicanews.EU

 

Близо 1000 жители на дупнишкото село Джерман и съседните села Крайни дол, Усойка , Блажиево и Грамаде блокираха за 15 минути главен път Е-79, в знак на протест срещу намерението на община Дупница да изгради депо в землището на Джерман или на алтернативен терен до село Крайни дол. Автомобилният поток от столицата към Гърция и обратно бе спрян под плътен полицейски кордон, като действията на органите на реда контролиха лично директорът на ОДП – Кюстендил комисар Георги Джоглев и началникът на РПУ- Дупница Борислав Динев.

С развети български знамена, жителите на дупнишкото Южно поле казаха “не” на идеята, близо до населените места да се депонира боклука на 6 общини от Кюстендилска област. Митингът започна с едноминутно мълчание в памет на превърналия се в символ на протестите Пламен Горанов от Варна и починалия тази сутрин Венцислав Василев от Раднево, който се самозапали на 26 февруари. През цялото време, протестът бе озвучаван от звъна на кукерски чанове. Членовете на местната кукерска група бяха сред най-атрактивните протестиращи, като гониха злите духове и боклука от селото.

С гражданско неподчинение и палатков лагер на определения за депо терен, заплаши председателят на Инициативния комитет Борислав Тасков. Той припомни, че управляващите в Дупница са закрили училището в Джерман, а сега искат да превърнат селото в боклучарник. В протеста се включи евродепутатът Слави Бинев, който бе придружаван от агитка от 20-тина младежи от ГОРД и лична охрана. Подкрепата си към джерманци декларираха евродепутатът Илияна Йотова и народният представител от БСП Мая Манолова.

Дупнишките лидери на БСП Станислав Павлов, Иван Ибришимов и Асен Башленски също бяха сред протестиращите. Независимият общински съветник Първан Дангов призова местните хора да поискат оставката на председателя на Общинския съвет в Дупница Ивайло Константинов, а селският свещеник отец Кирил обърна внимание, че в първия ден от Седмицата на прошките, джерманци са излезли да заявят гражданската си позиция и да се борят за запазване на чистата си природа, водата и плодорната земя. Отново бе издигнато искането за оставка на зам.-кмета по еврофондовете Красимир Георгиев. В протеста се включиха и жители на кюстендилското село Радловци. Те се обявиха против заплануваната близо до селото им претоварна станция на бъдещото депо, която ще събира боклука на общините Невестино и Трекляно и я определиха като “екологична бомба”. Начело на протестиращите бяха децата на Джерман, които издигнаха плакати срещу идеята за регионално депо карй селото им и развяха националното знаме.

Изабелла Соколова

 

За пореден път протестът в Дупница бе на крачка от провала. На площад “Сводоба” се събраха не повече от 30 дупничани, които бяха призовани да напишат исканията си в тетрадка. Организаторите не ги обявиха, нито обобщиха към кого са отправени те. Протестиращите изразиха почитта си към паметта на Пламен Горанов и Венцислав Василев, които се самозапалиха в знак на протетст. По-късно недоволните граждани се отправиха към протеста в село Джерман, срещу изграждането на регионално депо за битови отпадъци.

Dupnicanews.EU

 

 

 

Високотехнологични соларни лампи дари на местни детски и учебни заведения посланикът на Тайван в Атина Агнес Чен, която представлява страната и в България. Дарението от тайванското правителство бе връчено със съдействието на независимия депутат и учредител на ДАНО Димитър Чукарски, и в присъствието на общинския съветник от ОДС в Дупница Вергил Кацов.

Предоставените днес комплекти лампи може да се използват, както в закрити помещения, така и навън. Дарението получиха кметовете на Джерман, Бистрица и Яхиново, които ще се погрижат осветителните тела да бъдат монтирани в дворовете на училищата и детските градини, а в Джерман – соларна лампа от Тайванското правителство ще осветява спортна площадка. Директорите на ОУ “Евлоги Георгиев” в Дупница и училище “Христо Ботев” в Крайници Румяна Гиргинова и Гергана Велинова също получиха от високотехнологичните лампи.

Децата от Крайници пък изненадаха посланикът на Тайван със специално изработена мартеница. Като подарък, Агнес Чен получи и преведената на английски език книга “Училището, в което се чувствам добре”, посветена на учебното заведение в Крайници. Дарението от соларни лампи е подбрано, поради факта, че Тайван е третата в света страна, производител в областта на този тип технологии, след САЩ и Япония. тайванското правителство прави подобен жест към местните училища и детски градини за трета поредна година. През последните две години, отново чрез народния представител Димитър Чукарски, те получиха бяха техника, озвучителни системи и компютърни конфигурации. “Надявам се при следващото си посещение да дойда и в селата”, заяви посланикът на Тайван. Други 15 комплекта соларни лампи бяха преодоставени в Бобов дол, Трекляно, Невестино и Кюстендил.

Dupnicanews.EU