- Детайли

Кръгла маса с участието на инициативния комитет в Джерман и новосформирания инициативен комитет в жк “Бистрица” иницира кметът на Дупница Методи Чимев. В срещата, чиято цел е да бъдат изказани всички притеснения, относно решаване проблема с отпадъците, ще участват и експерти от МОСВ. “Съществуващото сметище е екологична бомба, което е много сериозен проблем.”, коментира Чимев, след днешното редовно заседание на сдружение “Рила еко”. 100 млн. лв. са заделени от Предприятието за управление дейностите по опазване на околната среда за рекултивация на съществуващите сметища. За да бъдат отпуснати средства, общината трябва да представи собствен проект.

Шестте общини от “Рила еко” няма да изтеглят документите за ОВОС, внесени в РИОСВ-Перник, съобщи Чимев. Решението е прието единодушно от кметовете, в отговор на искането от инициативния комитет срещу изграждането на регионално депо в землището на Джерман. Представителите на сдружението са се обединили около тезата, че ще коментират проекта в детайли, едва след като бъде готов доклада по ОВОС, заключение, по който се е очаквало още в края на февруари. Ако докладът бъде отрицателен, всички общини от “Рила еко” ще реализират резервни варианти, по отношение на отпадъците, а Дупница ще търси алтернативен терен. Зам.-кметът по еврофондовете Красимир Георгиев също остава на поста си, е решението на кметът Чимев. Оставката на Георгиев бе поискана от протестиращите в неделя. Градоначалникът бе категоричен, че несъгласието на джерманци и жителите на околните села с избора на терен е нормално, а отговарящият за европейското финансиране зам.-кмет е допринесъл изключително много община Дупница да спечели редица проекти, чрез които е класирана на второ място в страната. “Той е изключително отговорен и не намирам основателна причина да бъде освободен”, коментира кметът на Дупница.
Димитринка Симеонова
- Детайли

„Изборът на терен за регионален център за битови отпадъци е вътрешен проблем на община Дупница”,заяви кметът на Кюстендил и председател на сдружение „Рила еко” Петър Паунов. Преди поредното заседание на сдружението днес, което остана закрито за медиите, той подчерта, че се очаква доклада за ОВОС и се надява проектът да бъде реализиран. „Община Кюстендил не е предлагала алтернативна площадка, защото община Дупница имаше предложение”, каза още Паунов. Според него всеки, който пречи на създаването на депото, трябва да е наясно, че това ще доведе до рязко повишаване на такса смет за населението. Ако идеята не се осъществи, община Кюстендил ще излезе от сдружението и ще търси алтернативен вариант за решаване на проблема. Кметът на Кюстендил не е притеснен заради сериозното недоволство сред жителите на дупнишкото село Джерман, които според него били подведени, а протестът им имал политически нюанс. Петър Паунов заяви още, че на протеста, при който недоволните от проекта блокираха главен път Е-79, са участвали само трима жители на кюстендилското село Радловци, в чийто терен ще бъде изградена претоварна станция. Той определи действията им като спекулация.
Изабелла Соколова
- Детайли

Общежитието на бившия Учителски институт предвижда да продаде община Дупница. 6-етажната сграда сграда, пустее отдавна и се руши. Списъкът с имоти, предложени за продажба, обяви зам.-кметът по стопанските дейности Олга Китанова. В него са включени и таванския, и третия етаж от бившия Медицински институт, със застроена площ 284 кв.м. Все още не са готови пазарните оценки на двете сгради, намиращи се в идеалния център на Дупница. Потенциални купувачи се търсят още за недовършената болница в местността Дренски рид, за бившия животински пазар, за два имота в жк „Бистрица” и за терен, близо до гарата. Обектите са заложени в Програмата за управление на общинската собственост. Прогнозната сума от продажби за годината е 1 300 000 лева.
Изабелла Соколова
- Детайли

60-годишен софиянец е бил задържан от дупнишки полицаи за участие в телефонна измама. Около 13.00 ч възрастна жена от с. Овчарци е сигнализирала полицията, че е изпратила 1000 лв. “по човек”, за да не бъде задържан внука й, причинил тежка катастрофа в София. Служителите на реда предприели незабавни издирвателни действия и 60-годишният К.И. е задържан с личния си автомобил и с парите в гр. Сапарева баня. Той ще остане в полицейския арест на РУП Дупница 24 часа. Образувано е досъдебно производство по случая.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Община Дупница и общинските съветници от икономическата комисия към градския парламент проучват възможностите за прекратяване на договорите, с които бяха ремонтирани СОУ “Св. Паисий Хилендарски” и “Св. Климент Охридски”. Енергоспестяващите мерки за двете сгради бяха приложени от софийската фирма “Алфа енерджи грийн”, а договорът на стойност 2 700 000 лв. бе сключен от предишните управляващи. Срокът за изплащане на вноските по него е 7 години. Припомняме, че преди месец общината спря плащанията по договора, след преоценка на резултатите от него. Въпреки очакванията, че кметството ще реализира сериозни икономии при отоплението на двете училищни сгради, постигнатият ефект е нищожен. При неизпълнение на финансовите ангажименти на общината обаче, има реална опасност консорциумът да предяви съдебни претенции. Казусът е обсъден на заседание на икономическата комисия към Общински съвет, по искане на кмета Методи Чимев. В понеделник следващата седмица съветниците ще се запознаят с решението, с което предишния местен парламент е дал съгласие за сключване на договора, съобщи председателят на комисията Владимир Владимиров. Юристи коментираха, че интересът на общината не е защитен, тъй като подписаният договор не е от т. нар. ЕСКО-договори, което връзва ръцете на местната управа при предявяването на претенции, относно реализираните икономии. ЕСКО-договорите са договори с гарантиран резултат, при които целият финансов, технически и търговски риск се поема от ЕСКО-компанията. Фирмата пък получава под формата на месечни вноски стойността на реализираната икономия. Целта на икономическата комисия в Дупница е да установи какво гласи решението на Общинския съвет от предишния мандат, и изпълнено ли е то от екскмета Атанас Янев, от когото е подписан договора за ремонт на двете училища.
Димитринка Симеонова