Започва събаряне на сградата на старата автогара. Постройката, която е разположена върху 334 кв. метра се руши и е опасна. Констатацията на комисия от Община Дупница бе направена преди няколко месеца. Собственикът – софийската фирма “Евротренд” отговорила само веднъж на поканите на кметството за доброволно премахване на сградата, без да упомене конкретен срок, в който ще предприеме реални действия, обясни зам.-кметът по стопанските дейности Олга Китанова. Разрушаването на сградата е възложено на фирма от Велинград, като разходите ще бъдат за сметка на собственика на имота. Теренът от над 5 дка е частна собственост от 2008 г. Сделката с продажбата му се проверява от прокуратурата, като досъдебно производство се очаква да бъде образувано срещу длъжностни лица от Община Дупница, за безстопанственост. Причината е, че те не са реагирали, върпеки, че върху имота не са изградени обещаните търговски комплекс, кино, казино и подземен паркинг. Кметството ще заведе и гражданско дело, за да си върне имота, съобщиха по-рано от Общината. Докато съдът се произнесе, сградата, която не се поддържа през последните четири години, се саморазрушава. Стърчащи от прозорците счупени стъкла създават реална опасност за преминаващите наблизо пешеходци. Покривната конструкция също е в окаяно състояние. В същото време старата автогара е убежище за клошари, а част от павилионите, функциониращи по времето докато тя бе използваема, все още работят. Срокът за премахване на сградата е едномесечен.

Димитринка Симеонова

Изложба, посветена на 130-годишнината от рождението на художника Патрики Сандев, ще бъде открита тази вечер в градската художествена галерия. Представени са 29 картини на Патрики Сандев, които са част от фонда на община Дупница, останалите са предоставени от частни колекции. Художникът е роден преди 130 години в Казанлък, но целият му творчески и житейски път преминава в Дупница, където е работил и като преподавател в бившето Педагогическо училище. Изложбата ще бъде открита в 17,30 ч. в Околийската къща. Закриването й пък ще съвпадне със старта на Майските празници на културата.

Изабелла Соколова


Заплатите на дупнишките актьори ще бъдат увеличени, съобщи директорът на Общинския драматичен театър Невена Коканова. Точният размер на индексацията все още не е ясен. При последното увеличение на минималната работна заплата се оказало, че част от актьорите получават по-малко от 290 лева, обясни Славчо Пеев. Според него увеличението ще бъде в рамките на бюджета, без да се търсят допълнителни средства. Във връзка с изтичащия му наскоро договор с община Дупница, Славчо Пеев заяви, че очаква обявяването на конкурс за длъжността. „Усещам, че се създава напрежение срещу мен, което се изразява в клюки и интриги. Разбрах, че някой друг иска да стане директор на театъра. Няма да се боря с никого”, коментира актьорът и допълни, че получава най-ниската директорска заплата в страната, така че парите не са основният му стимул да работи в Дупница. Според него дупнишкият театър има бъдеще само ако се реши въпросът с отоплението на салона. Именно липсата на отоплена зала той изтъкна като причина дупничани да бъдат лишени от театрален живот през последната година. От предишния кметски екип, както и от настоящия, той получавал само обещания, че проблемът ще бъде решен. Липсата на подкрепа от страна на местния бизнес също била сред причините за тежкото състояние на театъра. Славчо Пеев отбеляза още, че успешната формула за провинциалните театри е участието на поне един актьор с национална известност във всяко представление.

Изабелла Соколова


Автомобил “Фолксваген Голф” е изгорял напълно в двор на къща в Дупница, съобщиха от полицията. Причината за запалването все още е неизвестна, а инцидентът станал около 2ч. през изминалата нощ. По случая е образувано дознание. Пожар с материални щети са гасили пожарникарите от Дупница в района на Големо село. Потушени са и пожари на градското сметище и Ловния дом.

Dupnicanews.EU