Информационният портал! Новини от региона.

Община Дупница ще замени или продаде по-голямата част от имота на бившия КЕЧ в Дупница, ако го получи от военното министерство, съобщи председателят на градския парламент Ивайло Константинов. В искането си до Министерство на отбраната, кметството ще предвиди изграждане на детска градина върху част от терена. Останалата ще бъде парцелирана и продадена на части, за да влязат приходи в общинската хазна. Вторият вариант е имотът от над 13 дка да бъде заменен със старата автогара. Константинов подчерта, че това е негова идея, но преговори за замяна със собственика – благоевградския бизнесмен Николай Галчев ще стартират ако тя бъде подкрепена и от останалите политически сили в местния парламент. Предложението е провокирано от инициативата на Константинов за преместване на зеленчуковия пазар на по-удобно за гражданите и търговците място. Като такова той вижда именно терена на старата автогара. Припомням, че решението Община Дупница да поиска безвъзмездно от държавата бившия КЕЧ и още три имота, бе взето на последната сесия. Тогава кметът Методи Чимев заяви, че този път на местната управа са дадени уверения, че теренът, намиращ се на ул. “Св. Георги” ще стане собственост на Общината. До момента кметството многократно е искало имотът да бъде прехвърлен, но досега процедурите са приключвали с отказ. Министерство на отбраната направи и няколко неуспешни опити за продажба.
Димитринка Симеонова

Малко гущерче изпаднало от чешмата на възрастно семейство в дупнишкото село Червен брег. Хората са притеснени за качеството на питейната вода, след като снощи 75-годишният Милан Бачев решил да налее вода в кофа, но останал изумен, когато в пластмасовия съд, заедно с водата паднало и влечугото. Мъжът и съпругата му Радка се изненадали още повече, че гущерът е жив. Семейството подозира, че влечугото е успяло да оцелее във водата, тъй като качеството й е съмнително и не се обработвала с хлор. Жители на селото се оплакаха, че от години пият негодна за употреба вода. За случая от снощи, сигнал до ВиК-Дупница не е подаван. Управителят на водното дружество Александър Перухов не счита, че гущерът е бил във водопреносната мрежа. Той изрази подозрение, че той е попаднал във водата, след като е бил засмукан от помпа, с която семейството изпомпва вода от кладенец в двора си. Перухов обясни, че е възможно водата от кладенеца и от водопровода да се е смесила, в резултат на което мъжът е останал с убеждение, че влечугото е било в питейната вода. От друга страна, ако домакинството имало водомер, било невъзможно гущерът да премине през цедката на уреда. Шефът на водното дружество увери, че водата се хлорира, и хората в Червен брег трябва да са спокойни, че е годна за употреба.
Димитринка Симеонова

Община Дупница се включва в националната кампания на БТВ „Да изчистим България за един ден”, на 12 май. Всеки желаещ да участва в нея, може да се свърже със създадения щаб в кметството, на тел. 5-92-48. Осигурени са ръкавици, чували и инструменти, уточни зам.-кметът Крум Милев. Председател на щаба е главният специалист в отдел Екология Марина Стоилова. Обособени са 21 пункта за събиране на отпадъци, които ще бъдат извозвани от фирмата по сметопочистване. По селата работата ще организират кметовете и кметските наместници. Вече са заявили участие всички общински училища, както и лишените от свобода от затворническото общежитие в Самораново. Затворниците ще чистят в квартал Каваклия. Целият състав на Общинска администрация ще се включи в кампанията, като почисти района от жп рампата до изхода на града за Благоевград. Своят принос за чистотата на Дупница ще дадат и членовете на кметския екип.
Изабелла Соколова

16 хиляди лева отпуска община Дупница, за да ремонтира покрива на Джамията, съобщи зам.-кметът Крум Милев. Ремонтът се наложи, след като през зимата покривът протече. Вариантът за финансиране на реконструкцията чрез програма на японското посолство за опазване на културните паметници е отпаднал, обясни Милев. Ремонтът на покрива ще бъде извършен с работници от общината, след съгласуване с Националния институт за опазване паметниците на културата. Припомняме, Джамията в Дупница е обявена за паметник на културата през 1968г. В момента тя се използва като изложбена зала. Наскоро общината спечели проект по програма за трансгранично сътрудничество със Сърбия, чрез който ще бъде обновено и дворното пространство около сградата.
Изабелла Соколова