Информационният портал! Новини от региона.

Зам.-министърът на регионалното развитие Николай Нанков ще представи днес в Дупница проекта “Енергийно обновяване на българските домове”, съобщиха от пресцентъра на община Дупница. Презентацията ще се състои в 16ч. На площад “Свобода”, с участието на Десислава Йорданова, директор на дирекция “Жилищна политика” в МРРБ. В проекта са обхванати 36 градове, сред които и Дупница. Чрез него се осигурава 50% от финансирането, необходимо за прилагане на мерки за енергийна ефективност в многофамилните жилищни сгради.
Dupnicanews.EU

„Автомагистрали Хемус” ще изпълнява проекта за благоустрояване дворното пространство на Джамията в Дупница. Фирмата е избрана заради най-ниската предложена цена, съобщи зам.-кметът по еврофондовете Красимир Георгиев. От софийската фирма с клон в Дупница, са представили оферта на стойност 81 820 евро. Останалите фирми, участвали в процедурата са „Благоустройствени строежи” и „Хидрострой ООД”. Те са участвали с оферти на стойност съответно 96 525 евро и 89 735 евро. Припомняме, Комисията за предотвратяване и разкриване конфликта на интереси към местния парламент, се самосезира наскоро, заради спечелени поръчки на община Дупница от „Автомагистрали Хемус”. Казусът бе поставен във фокуса на вниманието от независимия съветник общински Първан Дангов, заради участието на неговия колега от ГЕРБ Йордан Йорданов, в управлението на фирмата. Спечеленият сега проект предвижда облагородяване на дворното пространство между Джамията и Околийската къща чрез озеленяване, монтиране на арт осветление и подвижни стативи за изложби на открито, както и реконструкция на съществуващата чешма. Срокът за изпълнение на проекта е 16 месеца. Той се финансира по Програмата за трансгранично сътрудничество между община Дупница и македонската община Крива паланка.
Изабелла Соколова

Районният съд в Дупница оправда Първан Дангов по делото за обида към 16 членове на бившия местен парламент. Решението на съдия Мая Гиздова сложи край на продължилия повече от 2 години процес. Срещу настоящия независим общински съветник Дангов, заведоха искове за обида 16 бивши негови колеги. Те се почувстваха засегнати от публичното му изказване, в което определи предишния Общински съвет като „частен”. Съдът не уважи исковете на 11 от тях, след като останалите, включително и бившия председател Явор Тодоров, се отказаха от претенциите си. Ищците настояваха за обезщетение от по 10 000 лева. Всеки от тях сега трябва да поеме съдебни разноски в размер на 250 лева. Първан Дангов пък обмисля дали да заведе контрадело, за политическа репресия.
Dupnicanews.EU

Община Дупница ще смени настоящите улични лампи в града с енергоспестяващи, съобщи зам.-кметът по еврофондовете Красимир Георгиев. Подмяната ще бъде финансирана от фонд „Козлодуй”, а стойността на одобрения проект е 1 050 000 лева. След реализирането на проекта, целият град ще разполага с енергоспестяващо осветление по съвременните изисквания. Подготвя се система за автоматично управление на осветителните тела и sms-мрежа. В резултат, разходите на общината за електроенергия ще намалеят с близо 270 000 лева на година, подчерта Красимир Георгиев. Цели се постигането на комфортна и естетична нощна среда в Дупница, както и повишаване сигурността на движението. В рамките на проекта предстои да бъдат ремонтирани 1 924 улични лампи в града.
Изабелла Соколова