Информационният портал! Новини от региона.

Подписка против унищожаването на близо 10 дървета организираха дупнишки художници и общественици. Според тях са застрашени от изрязване близо 10 дървета в двора на Джамията и Околийската къща, заради започналите дейности по европейски проект за обновяване на мястото. „Искаме да ангажираме вниманието на общината с проблема, защото алеите трябва да заобикалят дърветата, а не обратното”, обясни уредникът на художествената галерия, разположена в Околийската къща Андрей Севдин. От разговори със строителите, които изпълняват проекта той разбрал, че се предвижда отсичането на дърветата и преминаване на алеите през тревната площ, оформена и поддържана с години от работещите в двете изложбени зали наблизо. Севдин смята още, че отварянето на стълбите от Каменния мост към Джамията ще превърне мястото в обществена тоалетна, тъй като в центъра няма обществен санитарен възел. Засега в подписката фигурират 35 имена. Инициаторите ще я внесат в общината с искане за промяна на проекта, финансиран по оперативна програма „Трансгранично сътрудничество”. Той предвижда облагородяване на двора между двете дупнишки изложбени зали, монтиране на ново осветление и озеленяване. Специална проверка по случая обеща зам.-кметът Крум Милев. Подробностите по него ще коментира през следващата седмица зам.-кметът по еврофондовете Красимир Георгиев, който в момента е в отпуск.
Изабелла Соколова

В Дупница няма пострадали и сериозни щети след земетресението, което тази нощ разлюля България. Кризисният щаб към общината се е събрал минути след първия трус, съобщи зам.-кметът Крум Милев. Заедно с полицейски патрули, той е направил оглед по улиците на града. Извън сградите са излезли масово жителите на жк “Бистрица” и Горна махала. Малко от живеещите в центъра са напуснали жилищата си след труса в 3 часа. От кметството е била осигурена вода на хората, които са дочакали сутринта на открито. Към 3,30ч. в Спешна помощ са били получени десетина сигнала от силно изплашени хора, един младеж е припаднал, а пострадали от паднали предмети по време на земетресението няма. Засега има информация само за отворени от труса врати и прозорци, както и за разместени мебели в жилищата. Екип на “Напоителни системи” е направил спешна проверка на стената на язовир Дяково. Съоръжението е в напълно нормално състояние и няма никаква опасност от аварии, увери Крум Милев, който е и председател на Кризисния щаб. Той обеща повече подробности за ситуацията в Дупница след 9ч., когато ще бъде обобщена информацията от изминалата нощ.
Dupnicanews.EU

Глоба в размер на 120 000 лв. е наложена на Община Дупница от РИОСВ-Перник заради липсата на депо за твърди битови отпадъци, съобщи кметът Методи Чимев. Констативните протоколи са връчени на градоначалника от експерти на инспекцията. Информацията бе оповестена по повод предложението на председателя на Общински съвет Ивайло Константинов за прекратяване на рамковото споразумение между Община Дупница и “Иби Дупница”, относно изграждането на завод за преработка на боклука. Общинското ръководство изтъкна ползите от навременно прилагане на стратегия за третиране на битовите отпадъци. Ако това не стане и Общината не предприеме мерки за кандидатстване за европейско финансиране, през следващите години ще бъдат наложени още по-сериозни санкции, обясни градоначалникът. Настоящата глоба пък представлява по 6 лв. на тон отпадък, изхвърлен на сметище, а не на депо, отговарящо на съответните екоизисквания. Срещу прекратяването на споразумението с “Иби Дупница” бяха съветниците от БСП, които подкрепиха сътрудничеството с испанският инвеститор и при обсъждането му в предишния Общински съвет. Социалистите поискаха повече яснота, относно намеренията на общината, и настояха да получават информация след заседанията на сдрежение “Рила еко”. Припомням, че като мотив за разтрогване на проекта за завод за преработка на отпадъци, кметският екип посочва факта, че оценката за въздействието върху околната среда е отрицателна. 300 000 лв. пък ще получи кметството под формата за техническа помощ за разработка на проекта за регионално депо, съобщи зам.-кметът по еврофондовете Красимир Георгиев.
Димитринка Симеонова

Незаконното присъдиняване към електропреносната мрежа от некоректни абонати на ЧЕЗ, живеещи на дупнишката улица „Джерман” в квартал „Таушаница” продължава, съобщи районният прокурор Величка Шопова. Въпреки че захранването за неплатени сметки на десетки граждани е било прекъсвано многократно, то се възстановява отново. Вече са заведени досъдебни производства срещу абонатите, четирима от тях имат и постановени присъди, обясни прокурор Шопова. Издадени са и 36 констативни протокола от Комисията за защита на потребителите. За да се санкционира всяко следващо прикачване, прокуратурата трябва да извърши проверка съвместно с представители на ЧЕЗ. От местния клон на фирмата обаче не реагират на апелите вече трети месец с аргумента, че персоналът им не е достатъчен. Според прокурор Шопова, в случая става въпрос за безхаберие от страна на електродружеството, тъй като натрупаните загуби при кражбите на ток се разпределят върху добросъвестните платци.
Изабелла Соколова