Детска градина “Таушаница” в Дупница ще бъде закрита, а управлението на базата ще поеме ДГ “Зора”. Предложението е на кмета Методи Чимев и ще бъде разгледано от Общинския съвет на предстоящата сесия на 14 юли. Като мотиви са посочени по-доброто управление и финансова дисциплина, постигнати след оптимизацията на детските заведения през миналата година. Тогава “Таушаница” не бе включена, поради наличието на нощуващи групи, които функционираха месеци наред в нарушения на Закона за предучилищното и училищното образование и впоследствие бяха закрити. В докладната записка се изтъва, че в детската градина се отчита непрекъснат отлив на деца, като броят в края на настоящата учебна година е достигнал 69. Голяма част от тях са от ромската Гиздова махала и се транспортират всеки ден от домовете им до градината и обратно. Според кметския екип, “не е оправдано икономически и административно съществуването самостоятелно на детска градина с такъв малък брой групи и деца, а и реализирането на двата проекта изисква устойчив брой на децата и групите и дори тяхното леко увеличение”, поради което се предлага административното ръководство да поеме директорът на ДГ “Зора” Антонина Кирова. Тя е посочена като утвърден педагогически специалист и ръководител с голям опит, който може да се справи с “наследените проблеми” в ДГ “Таушаница”. Припомняме, в ДГ “Таушаница” наскоро бяха изпълнени енергоспестяващи мерки по проект на стойност 265 000 лева, осигурени от Националния доверителен екофонд. Беше извършен и ремонт на кухненския блок. Междувременно стана ясно, че директорът на ДГ “Таушаница” Марияна Терзийска се е пенсионирала преждевременно, по свое желание, в средата на юни. През май тя беше наказана от кмета Методи Чимев с предупреждение за уволнение, заради допуснатото незаконно нощуване на деца, извършвано със знанието и одобрението на общинското ръководство. В момента длъжността директор изпълнява учител от детското заведение, а през септември постът ще поеме Антонина Кирова.

 

Dupnicanews.EU

Мъжка и дамска чанта с пари, документи и два мобилни теелфона са били откраднати от апартамент в дупнишкия жк “Бистрица”, съобщиха от пресцентъра на полицията. Крадците са проникнали в жилището през отворен прозорец на първия етаж. В РУП-Дупница е заявена и кражба на резачка и оптичен нивелир от багер в землището на село Самораново. Полицията работи по установяване на извършителите.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 


Среща с лидерите на ромската Гиздова махала се състоя в сградата на Община Дупница днес. Повод за нея бяха зачестилите сигнали от живеещи в района за нарушаване на обществения ред и неспирното озвучаване на района по време на семейни тържества и празници”, съобщиха от пресцентъра на кмета Методи Чимев. В уикенда, сватба на живеещи в Гиздова махала е продължила до след полунощ, като на три пъти полиция е предупреждавала празнуващите и накрая се е наложило да прибегне до задържането на някои от сватбарите. Прекратяване на подобна практика е поискал кметският екип, представляван от зам.-кмета Крум Милев и ръководството на РУП – Дупница, в лицето на началника му Борислав Динев, от местните “лидери” в най-многолюдната ромска махала. "Зачестиха драстично жалбите от района за нарушаване Наредбата за обществения ред и сигурност. Чашата на търпението бе този уикенд. Лидерите на Гиздова махала подадоха имената на постоянно създаващите проблеми в района и те ще бъдат извикани в полицията, за да им се съставят протоколи. При последващи нарушения, техниката за озвучаване ще им бъде конфискувана, както и ще бъдат приложени всички законови мерки за нарушителите. Самите представители на Гиздова махала сами призоваха, да се вземат мерки срещу малолетните в квартала, които шофират и постоянно създават предпоставки за ПТП-та. Имената им вече са предоставени на полицията и също ще бъдат предприети мерки срещу тях. Започват беседи от страна на лидерите и медиаторите с ромското население в квартала за промяна начина на честване на семейни тържества, така че да не се пречи на живущите в района, а и да бъдат спазвани наредбите. В крайна сметка пред закона-роми, българи всички сме равни", обясни Милев. От община Дупница припомнят още, че гражданите могат да подават сигнали денонощно на тел 112 и на 0701 5 92 59. Дупничани, живеещи в съседство с Гиздова махала, в продължение на години са потърпевши от силния шум, съпровождащ ромските празници. Сигналите, подавани в общината и полицията, са многобройни, но ефект засега няма. Реакцията на двете институции идва едва след огласяването на проблема от национална телевизия.



 

Dupnicanews.EU


 


Окръжна прокуратура отказва да образува досъдебно производство по сигнала на общинския съветник д-р Матей Попниколов срещу Любомир Авджийски, съобщи говорителят на Държавното обвинение в Кюстендил Марияна Сиракова. Д-р Попниколов е сезирал прокуратурата в Дупница, че е набеден от активиста на партия “Да, България” Любомир Авджийски в умишлени действия, довели до влошаване финансовото състояние на общинската болница. Дупнишките обвинители са препратили сигнала до колегите си в Кюстендил по компетентност. Преписката обаче отново се връща в Дупница, след преценката на наблюдаващия прокурор от Окръжна прокуратура, че в случая няма данни за длъжностно престъпление. Припомняме, Любомир Авджийски сигнализира Комисията за конфликт на интереси по повод участието на общинските съветници Матей Попниколов и Костадин Костадинов в дебати за управлението на общинската болница, въпреки че са служители на конкурентно лечебно заведение. Наскоро Комисията реши, че между двамата съветници и частната болница няма икономическа зависимост и конфликт на интереси липсва. Предстои Районна прокуратура – Дупница да се произнесе дали упреците на Авджийски към д-р Попниколов представляват престъпление.

 

 

Dupnicanews.EU



Защитници на животните от неправителствени организации призовават в социалната мрежа за протестни имейли до кмета на Дупница Методи Чимев. Те настояват за оставка на ветеринарния лекар в изолатора за бездомни кучета д-р Ангел Ангелов. При вчерашното си посещение там, представителите на НПО “Дара” и Българска федерация за защита на животните “Всички сме равни”, за пореден път са установили нехуманно отношение към кучетата. Приложени са снимки на кастрирани животни с тежки следоперационни рани и отглеждани в лоши условия, има съмнения за прибирани неагресивни кучета, без подадени за тях сигнали, както и за новородени животни, затворени в клетките. Природозащитниците отдавна настояват за отстраняването на д-р Ангелов, който според тях е некомпетентен и не изпълнява стриктно задълженията си, както и за промени в Правилника за дейността на изолатора, гарантиращи спазването на Закона за защита на животните. Те твърдят, че както община Дупница, така и Областната дирекция по безопасност на храните, не упражняват нужния контрол върху работата на персонала, като по този начин толерират закононарушенията в общинския приют. Всеки ден доброволци от сдруженията полагат грижи за затворените в клетки кучета, включително и с осигуряване на храна. Те призовават гражданите да защитят животните, като изпращат протестни имейли до директора на Областната дирекция по безопасност на храните д-р Стоян Саев / Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите., тел. 078/550 630 и до кмета на Дупница Методи Чимев. / Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите., тел. 0701/ 5 9211.


 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

 

{jcomments off}