- Детайли

Предстоят съкращения на персонал в детска градина “Таушаница”, която от есента ще стане част от ДГ “Зора”, стана ясно на днешната сесия на Общинския съвет в Дупница. Въпроси относно преструктурирането на детското заведение зададе председателят на групата на “Народен съюз” д-р Лорета Николова. Тя попита кметския екип какъв икономически ефект се очаква от мярката, ще продължи ли ежедневното транспортиране на 25 деца от ромския квартал “Гиздова махала” до ДГ “Таушаница”, за чия сметка се извършва то, ще продължи ли и функционирането на кухненския блок, където се приготвя храна и за ДГ “Мечта”, както и не се ли поддържа изкуствено толкова малък брой деца, само за да се осигури устойчивост по реализираните проекти. Яснота се опита да внесе образователният експерт от общината Тодор Петков.

Според него не се търси икономически ефект, а свиване на персонала, който е от 17 души, до рамките на отпусканата от държавата целева субсидия за детската градина. Той не можа да уточни каква част от персонала ще отиде на трудовата борса, но увери всички в качествата на Антонина Кирова, която освен ДГ “Зора”, ще управлява и бившата вече “Таушаница”. Петков заяви, че общината не участва в ежедневния транспорт на деца от “Гиздова махала”, не го одобрява, а от новата учебна година практиката ще бъде прекратена, защото близо до най-големия ромски квартал има достатъчно детски заведения. Той обясни още, че кухненския блок ще продължи да работи и да осигурява храната за “Мечта”. Опроверга го Антонина Кирова, която е решила да премести оборудването на ремонтирания наскоро по проект кухненски блок от “Таушаница” в “Зора”, тъй като разполага с нужния брой готвачи. Тя възнамерява да сключи договор с ДГ “Мечта” за приготвяне на храната, а със средствата да облагороди двора на закритата вече детска градина. Костадин Костадинов от ОДБ подкрепи намерението на кметския екип и заяви, че схемата на изградените “малки царства” трябва да бъде разбита, дори ако се налага затварянето на детска градина или цяло училище. Предложението за сливане на двете детски заведения беше прието единодушно.p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }
Dupnicanews.EU
- Детайли

Жалба до Комисията за защита на конкуренцията спира конкурса за избор на изпълнител по проекта за Интегриран градски транспорт. Тя е подадена от “Български енергийни партньори” ЕООД. Обжалвани са и двете позиции, като се настоява за налагане на временни мерки за спиране на процедурата. Това на практика блокира каквито и да било действия по нея, включително и отварянето на оферти от кандидатите, което според обявената от община Дупница дата, трябваше да се проведе днес. Обществената поръчка е на стойност над 4 милиона лева. Предвидена е рехабилитация на общо 3,6 километра участъци от 7 дупнишки улици и района на Социалните жилища, изграждане на 13 автобусни спирки и нова автобусна линия. Втората позиция в проекта е за инженеринг и оборудване на сервизна база за автобусите. Процедурата по избор на изпълнител ще продължи след произнасяне на Комисията за защита на конкуренцията.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Група жители на Джерман ще заявят пред Общинския съвет позицията си по темата за изграждане на регионално депо за битови отпадъци в землището на селото им, съобщи председателят на Сдружение “Бъдеще за Джерман” Борислав Тасков. Той ще използва правото си на изказване преди началото на утрешното заседание. “Искаме да заявим, че не сме съгласни да ни се прехвърля вината за липсата на депо и за вредите, които търпи общината. Това е резултат от грешни управленски решения, но не бива въпросът да се политизира и няма значение, че кметът на Джерман е от ГЕРБ и т.н. Ще покажем на съветниците, че не сме заспали”, обясни Тасков. Поводът за изказването му е повторно внесеното предложение за преотреждане на 162 декара земеделска земя край село Джерман, върху която ще бъде разположено бъдещото депо за отпадъци. То бе отхвърлено на последната сесия на местния парламент, като “против” и “въздържали се” гласуваха общинските съветници от БСП и независимият д-р Пламен Соколов.
Dupnicanews.EU
- Детайли

40 деца на дупнишки емигранти са получили българско гражданство от началото на годината до момента. За същия период през миналата година те са били 25. Тенденцията за пресъставяне на актове за раждане се засилва през летните месеци. Тогава традиционно дупничани, живеещи в чужбина, се завръщат в родния си град. Освен български граждани, децата на местни семейства са станали и жители на община Дупница. Те са родени във Великобритания, САЩ, Италия, Испания, Гърция, Канада и др., съобщиха от дирекция ГРАО в кметството. През лятото зачестява и сключването на граждански бракове от емигранти. За юли и август в общината са заявени по 14 сватбени ритуала. Тази година те са двойно повече от предходната. Повечето младоженци предпочитат ритуалите на открито.
Dupnicanews.EU
p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }
- Детайли

Институциите в Дупница се обединиха, за да спрат достъпа на доброволци до общинския изолатор за кучета. 4 часа останаха днес пред заключените му врати представители на НПО “Дара” и Българска федерация за защита на животните “Всички сме равни”. Веднъж седмично те осигуряват храна за безстопанствените кучета и осъществяват правото си на обществен контрол. След като предупредили за посещението си днес, Ирина Николова и Милка Водева пристигнали от София в последния половин час от регламентираното време за посещения на граждани, което е от 10,30 до 12,30. Въпреки това те не били допуснати. Многократните им опити да се свържат с управителя на изолатора д-р Ангел Ангелов останали безуспешни, а ловецът им заявил, че който й да му нареди, няма да отвори вратата. Природозащитниците потърсили контакт със зам.-кмета Крум Милев, който отказал да ги приеме, завеждащата отдел “Екология” Мая Спасова не била на работа, екологът Десислава Борисова също не оказала съдействие. Приел ги единствено председателят на Общинския съвет Емил Гущеров, който обяснил, че няма правомощия в случая. Не е имало кой да изслуша и придружаващата ги Анна Лачева от немската организация “Щастие за всички лапички”, която предлага да поеме осигуряването на храна за кучетата и заплата на един доброволец, ако се започне мащабна кампания за осиновяване. Доброволците направили опит да информират за ситуацията и народния представител от ГЕРБ Ивайло Константинов, който се оказал зает. Възмутени от липсата на реакция и прекарали повече от 4 часа на слънцето пред заключената врата на приюта, доброволците сигнализираха на тел. 112. Оказа се, че полицията също няма правомощия и реакция не последва. От пресцентъра на община Дупница обясниха пред Dupnicanews.EU, че на изолатора са издадени предписания от Областната агенция по безопасност на храните, според които в дните, когато се извършва кастрация, какъвто бил днешния, не се допускат външни лица, както и че храната, която се внася, трябва да бъде придружена със сертификат за произход и фактура. “Общината толерира беззаконието в изолатора, както и нарушаването на Кодекса на държавния служител с грубото отношение към нас. Ние имаме право на обществен контрол и държим да го упражним. Настояваме и за отстраняването на д-р Ангелов като управител, тъй като не изпълнява задълженията си компетентно”, заяви председателят на НПО “Дара” Ирина Николова. “Мисля, че не ни допускат, за да не виждаме безобразията с животните. В общината всички са информирани, но отказват да ни съдействат. Кучетата гладуват, а отношението към тях е нехуманно”, допълни Милка Водева от Българска федерация за защита на животните. Природозащитниците ще подадат жалба в прокуратурата срещу системното нарушаване на Закона за защита на животните в дупнишкия изолатор, както и срещу бездействието на местната управа.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}