- Детайли

Дезинсекция против комари предприема община Дупница в края на седмицата. Третирането на дървесната декоративна растителност ще започне в 22 часа на 29 юни. То ще се извърши в парк “Рила”, Градската градина, пешеходната зона в центъра, общинските градинки, главните улици. Препаратът, с който ще се обработват площите, е с карантинен срок 24 часа. От общината предупреждават пчеларите на територията на Дупница и близките села, да предприемат превантивни мерки за опазване на пчелите.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Напрежението във връзка с приема на първокласници от ромски произход в дупнишкото училище “Неофит Рилски” расте. Около това се обединиха на пресконференция днес преподавателите и заявиха, че са подложени на натиск да приемат всички ромски деца от Гиздова махала. “Изготвеното от кмета и подписано от директорите на училища споразумение за пропорционално разпределяне не се спазва. Общината продължава да бездейства – не бяха направени списъци с децата от ромски произход, които да бъдат насочени от нея, не беше удължен срокът за прием на заявления, а кметът многократно заяви, че транспорт за първокласниците от “Гиздова махала”, която цялата се оказва в района на нашето училище, няма да бъде осигурен. Училищата “Св. Паисий Хилендарски”, “Евлоги Георгиев” и “Св. св. Кирил и Методий” продължават да записват български деца от нашия район и да не се съобразяват с приетото райониране. Общината не само не успокои напрежението, но го и подклажда, като на родителите се казва, че аз съм единствената причина за проблема”, обобщи директорът Бистра Стойкова. След изпратените от нея писма с информация за ситуацията, в която българските родители оттеглят децата си и училището се превръща в третото сегрегирано в Дупница, натискът се е увеличил и с проверки от страна на РУО Кюстендил. В проверката, извършена в края на миналата седмица, е участвал и експертът по образование от община Дупница Тодор Петков, който е изготвил районирането и правилата за прием и фактически е една от страните в спора. Отправени са били забележки защо не се записват всички деца от ромски произход и въпрос по какво ги различават. Директорът на ОУ “Неофит Рилски” цитира множество публични изказвания на министъра на образованието Красимир Вълчев, в които той категорично заявява, че държавната политика е насочена срещу допускането на сегрегация.“ Досега сме записали 48 първокласници, от които 6 са от ромското малцинство, а имаме още 10 заявления от живеещи в “Гиздова махала” деца. Обявихме 3 паралелки, но можем да сформираме само 2, защото българските родители ни избягват. Трябва ли да пренесем гетото в училището, когато има ясна и категорична държавна политика против това? По този начин се дискриминира не само училището, но и самите ученици, които имат право на достъпна и качествена образователна среда. Ние няма да се откажем от позицията си и ще продължим борбата с всички демократични средства, тъй като тя е от полза за цялото общество. 30 години ние реализираме на практика ромската интеграция и имаме отлични резултати - ромските деца са включени в групи за допълнителна работа, групи по интереси, имаме строг контрол над отсъствията, а отпаднали ученици липсват. Но сега се сблъскваме с абсурдна и безумна ситуация и търсим съдействие от институциите”, каза още Бистра Стойкова. Тя припомни за изцяло сегрегираното ОУ “Христаки Павлович”, както и за 4-те напълно ромски паралелки в СУ “Св. Климент Охридски”, което е в нарушение на чл. 99 ал.4 от Закона за училищното и предучилищно образование, забраняващ обособяването на паралелки на основата на етническа принадлежност. Единственият досега отговор, след изпратените писма до МОН, парламента, националния омбудсман, синдикатите и др., е от Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства. В него се изтъква, че за последните 12 години организацията е финансирала 15 проекта в община Дупница, насочени към интегриране на ромските ученици, като един от тези проекти е изпълняван от самата община. “Настина е много жалко, че усилията на толкова много експерти са били напразни”, казват от Центъра и уверяват, че ще насочат сигнала за Дупница към специализирани дирекции в МОН с настояване за становище по компетентност. Директорът Бистра Стойкова беше подкрепена и от останалите учители, които дори определиха работата си като “опасна”. “Когато се концентрират повече деца от малцинството в един клас, техните навици и традиции започват да доминират и не можем да ги овладеем. Досега не сме го афиширали, но търпимостта ни има граници, защото при всеки проблем, те идват на шайки и ние се чувстваме несигурни. Това напрежение се отразява зле и на българчетата. Искаме еднакво заплащане за равнопоставен труд”, изтъкна Соня Митева, която е дългогодишен начален учител. Екипът на училището е изпратил второ протестно писмо до кмета Методи Чимев и очаква отговор. Той е поканен и на втора среща, след като не уважи първата, на която проблемът да бъде обсъден конструктивно и да се набележат мерки. Ако общинското ръководство не пристъпи към конкретни действия, педагозите са готови на ефективни стачни действия в началото на учебната година през есента.

Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Два сигнала за повреждане на чужда собственост са постъпили в неделния ден в РУП – Дупница. Те се отнасят за срязване на гуми на два автомобила, съобщават от пресцентъра на областната полиция. Колите били паркирани на ул. “Крайречна” в Сапарева баня. Местопроизшествията са обслужени от дежурна полицейска група, започнати са досъдебни производства.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Покана за пряко договаряне за ремонт на две улици отправи община Дупница към местната фирма “Мегаинвест – Холд”. Обществената поръчка касае основен ремонт на 90 метра от ул. “Кокиче” в Градската градина и 250 метра от ул. “Димчо Дебелянов”. До пряката покана се стигна след като за двете позиции не се явиха кандидати в конкурса за ремонт на участъци от 5 улици. Преди няколко месеца от “В и К“” подмениха водопровода по тях. Не липсваха желаещи да се заемат с ремонтите, включващи цялостно преасфалтиране на “Отовица”, “Родопи” и улици в квартал “Южен”. Срокът за проектиране на рехабилитацията по “Кокиче” и “Димчо Дебелянов” е 20 дни, като времето за изпълнение на първата е не повече от 30 дни с максимална цена 34 000 лева, а на втората – 60 дни с цена 55 000 лева. И за двете улици в поканата от общината се посочва, че са с незначително транспортно натоварване, но настилката в някои участъци е разрушена изцяло, а локвите с кал, вода и наноси, вследствие на дъждове и аварии на “В и К” затрудняват преминаването на автомобили и пешеходци. Фирмата на Цветан Цветанов наскоро завърши ремонта на участъци от улиците “Велико Търново”, “Ропотамо” и “Средец”. За новата поръчка тя трябва да представи оферта, която ще бъде отворена от общинска комисия на 3 юли.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Преобразуването на всички общински болници в държавни предлага народният представител от Кюстендилска област д-р Иван Ибришимов. “Това е лично мое предложение и вече е предмет на обсъждане в парламентарната група на БСП, в здравното министерство и Народното събрание. То е мотивирано първо от факта, че общинските болници се оказват неравнопоставени спрямо държавните и частните, предвид пазарния принцип, по който функционира здравеопазването в България. На практика те са обречени на фалит, тъй като държавните лечебни заведения имат осигурен бюджет от Министерство на здравеопазването, а в частните пациентите плащат за лечението си. На второ място, принципали на общинските болници са Общинските съвети, при които често се получава една колективна безотговорност, а и липсата на достатъчно експертиза също се оказва пречка за доброто им стопанистване. За общинските болници е важно да не бъдат вече търговски, а държавни дружества, при които водещият принцип да не е постигането на печалба, а гарантирането на достъпна и качествена медицинска грижа. Засега мненията за предложението са противоречиви, но се надявам да намеря подкрепа, защото това е вярната посока. Наясно съм, че процесът е дълъг и сложен, както и че вероятно ще противопостави общинските съветници по места. Той обаче е необходим, за да гарантираме на всички граждани конституционното им право на здравеопазване. Многобройните ми въпроси към здравния министър в парламента относно общинските болници, включително и за дупнишката, получаваха един и същи отговор, а именно, че министерството не е принципал и не може нито да ги контролира, нито да ги финансира. Затова смятам, че е важно да се създаде държавна регулация и за общинското здравеопазване”, обясни за Dupnicanews.EU предложението си народният представител д-р Иван Ибришимов.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}