- Детайли

Сигнал до прокуратурата срещу изпълняващия длъжността директор на Областната дирекция по безопасност на храните в Кюстендил д-р Велка Войнова ще внесе д-р Първан Дангов. Намерението си той обяви на пресконференция днес, дни след като бе уволнен дисциплинарно като експерт от БАБХ. Мотивът за уволнението му бе нарушаване на Етичния кодекс на държавния служител с публични изявления по политически теми. В поредица пресконференции през последните два месеца, Първан Дангов упрекна управляващите от ГЕРБ в Дупница в злоупотреби и поиска оставките им. “Казвам това, не за да отмъщавам, а за да осветля факти от работата на една неефективна държавна структура. Загрижен съм за здравето на хората, предвид появата на заразни болести по животните в цялата страна, от които държавата ще търпи много загуби. Досега като служител бях коректен и съм спестявал нещата от професионална гледна точка, въпреки че сме ги обсъждали с колегите. Но понеже съм нарушил Кодекса на държавния служител, говорейки по политически теми, сега казвам, че управлението на ГЕРБ е политика на кражбите, клиентелата и конформизма, а д-р Войнова изпълнява чужда воля и е вредна за системата”, заяви бившият кмет на Дупница. Сигналът му касае “извършени от д-р Войнова действия по увреждане на имущество /животни/ на земеделски стопанин от Дупнишко, който беше многократно притискан да мълчи”. Според Дангов, д-р Войнова е “убила” 22 здрави прасета на 17 май, а причината са неговите близки отношения с фермера. По случая Дангов също е писал обяснения, защото пред централата на БАБХ информацията била представена в негов ущърб и като допусната от него грешка. Пред медиите той съобщи още, че отвореното писмо, което е изпратил до премиера Бойко Борисов във връзка с “обществената и политическа обстановка в Дупница”, все още е без отговор. От кабинета на министър-председателя са информирали Първан Дангов, че то е препратено по компетентност до партия ГЕРБ.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Служители на РУП – Дупница са открили и изкоренили от частен имот в село Самораново стрък коноп, съобщават от пресцентъра на Областната полиция. При направения полеви наркотест, растението е реагирало на марихуана. Теглото му е 410 грама. По случая е започнато досъдебно производство, уведомен е дежурен прокурор.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Всички детски градини в община Дупница работят с нормален график през юли. През август дежурна ще бъде ДГ “Детелина”. Родителите, чиито деца ще я посещават, трябва да уведомят учителите им. При повече желаещи, ще се организира и втора дежурна забавачка. Ремонти през лятото ще има в детските градини “Зора” и “Мечта” - село Джерман. От общината напомнят още, че родителите на 5 и 6-годишни деца, трябва да изберат училище или градина за предучилищно обучение.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Неизвестни вандали са повредили общинско имущество в парк “Рила" през уикенда. Сигнал е подаден в РУП – Дупница. Установено е срязано въже на парапет, откраднато водно колело и повредена стена на помещение, съобщават от пресцентъра на полицията. Местопроизшествията са обслужени от дежурна полицейска група, започнати са досъдебни производства, уведомен е и дежурен прокурор. Припомняме, парк „Рила“ се охранява от общински служители на трудови договори. Преди 2 години бяха монтирани и камери за денонощно видеонаблюдение, с цел превенция на кражбите и вандалските прояви. Въпреки това, случаите на увреждане на общинско имущество зачестяват.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

За ново геоложко обследване на терена, определен за регионално депо за отпадъци край дупнишкото село Джерман, настояват гръцки екоинституции. Информацията съобщи на сесия на местния парламент председателят на БСП Станислав Павлов. Притесненията на властите в съседната държава били заради свлачищния район около река Джерман, която е най-големия приток на Струма и при евентуално земетресение, както и предвид близостта с бъдещото депо, би могла да замърси гръцката екосистема. Станислав Павлов попита местната управа в Дупница дали такова обследване е извършено и какви са резултатите от него. На този етап отговор не е получен. Реакцията на екоинституциите в Гърция идва след изпратен до тях от Сдружение “Бъдеще за Джерман” доклад от 2013г., на екипа експерти от Минно-геоложкия университет – София, вследствие на който беше изместено трасето на магистрала “Струма”. “В доклада на екипа, ръководен от д-р Стефчо Стойнев, бяха посочени свлачищния характер на терена в Балановски рид, високата сеизмологична активност в района и високите подпочвени води. Има риск всичко това да доведе до екокатастрофа, която да засегне не само Дупнишко, но и гръцки територии”, обясни председателят на Сдружение “Бъдеще за Джерман” Борислав Тасков. Дали българските власти са отговорили на искането на гръцките си колеги, какви са резултатите и как ще се отразят те на плановете за изграждане на Регионален център за отпадъци край село Джерман, все още не е известно.
Dupnicanews.EU