Съдия Иван Димитров е новият председател на Районен съд – Дупница, научи Dupnicanews.EU. Събеседването за поста се е провело днес във Висшия съдебен съвет. За него кандидатства и съдия Мая Гиздова, но магистратът от Благоевград, който работи в Дупница от 6 години, е бил предпочетен. Той беше предложен за административен ръководител единодушно и от Общото събрание на Районния съд. Временно длъжността се изпълняваше от съдия Людмила Панайотова. Съдия Димитров оглави Дупнишкия съд, след като изтече втория управленски мандат на Ели Скоклева.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



По двама педагози ще се борят за директорските места в Гимназията по транспорт и Гимназията по облекло в Дупница. Списъкът с допуснатите до изпит кандидати публикува РУО – Кюстендил. В конкурса за директор на Гимназията по транспорт ще участват Венеция Бойчева, която в момента изпълнява длъжността и Валентина Асенова. За ръководния пост в т.нар. Промишлено училище ще се конкурират отново Валентина Асенова и временният директор Борис Кръстев. Предстои титулярите да бъдат избрани след писмен изпит, който ще се проведе на 21 ноември. До надпреварата и за двете позиции не е допусната Елисавета Симеонова. Мотивите на конкурсната комисия не са публикувани.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

От 9 до 15,30ч. днес ще бъде спряно водоподаването в жк “Бистрица”, Гиздова махала и улиците “Велико Търново” и “Бузлуджа”, съобщават от пресцентъра на община Дупница. От днес /6 ноември/ се възстановява движението на автобусите от градския транспорт до пазара в жк “Бистрица”, след като доскоро спирката там бе изместена. От кметството умоляват гражданите да преустановят паркирането на автомобили на последната спирка, за да не възпрепятстват движението на автобусите.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}



3-годишна условна присъда постанови Кюстендилският окръжен съд за пакистанец, прегазил мъж в района на дупнишкото село Джерман. Шофьорът притежавал карта на бежанец, бил преводач и доброволец към няколко международни организации. През април миналата година, към 22ч., той пътувал с личния си автомобил “Мерцедес” към Благоевград. Преминавайки през село Джерман със скорост от 102 км в час, с включени къси светлини, той не е намалил скоростта и е блъснал А.А.М. от гр. Несебър, който се е намирал в активната дясна лента за движение. Пакистанецът е признат за виновен за причиняване на смърт по непредпазливост и му е наложено наказание лишаване от свобода за 1 година, чието изпълнение е отложено за 3-годишен срок.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



7 000 лева глоба ще плати община Дупница заради димящото сметище над жк “Бистрица”. Тя е постановена от РИОСВ – Перник и потвърдена от Районния съд в Дупница. Санкцията е наложена на общината като оператор на депото за твърди битови отпадъци, представлявана от кмета Методи Чимев, за нарушение на Закона за управление на отпадъците. Екоинспекцията е извършила проверка на 15 септември 2017г., след получен сигнал за горивен процес в депото. Констатирано е, че самата площадка е подравнена, но от насипа на депото излизат димни газове, като в основата му е установен и слаб горивен процес. В хода на проверката била представена отчетна книга за депо, от която било установено, че за периода 01- 05.09.2017г. в депото са приети битови отпадъци, но няма отбелязване, че е извършено запръстяване на същите. Община Дупница е направила писмено възражение срещу констатациите в наказателния акт, в което сочи, че е извършвано ежедневно запръстяване на отпадъците, макар и да не е отбелязано в отчетната книга, но поради специфичното разположение на депото - стръмен скат, дори ежедневното запръстяване е неефективно и това води до самозапалване на отпадъците в дълбочина. Съдът е отхвърлил възражението, като е взел предвид и множеството постъпили в РИОСВ – Перник сигнали от граждани за наличие на горивни процеси и задушливи газове от депото за отпадъци. “Независимо от стръмния скат, затрудняващ експлоатацията на депото, изпълнението на нормативните изисквания за правилната му експлоатация по ежедневно / и достатъчно/ запръстяване не биха довели до толкова чести самозапалвания на отпадъците, се казва в решението на Районния съд. Припомняме, сметището над жк “Бистрица” бе закрито с решение на Общинския съвет в края на 2017г. Въпреки това, през лятото и есента на настоящата година то се запалва многократно, а гражданите подаваха сигнали за задушливия дим, който обгазява жк “Бистрица” и близките села.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}