- Детайли

Заем от 100 000 лева за покриване на най-спешните задължения на общинската болница ще гласува Общинският съвет на сесията в петък, 28 април. Идеята на кметския екип обясни чрез прессъобщение зам-кметът Олга Китанова. Новият заем, който ще се осигури от общинския бюджет, ще се използва докато бъдат преведени парите по кредита от 1 милион лева, който според местната управа вече е осигурен. “Осигурихме необходимите средства за болницата и се надявам, че темата "скорошно закриване" вече ще бъде прекратена. В петък имах среща с доц. Недин, на която обсъдихме състоянието на болничното заведение, както и проблемите, които са най-належащи за решаване. Той пое ангажимент да не трупа нови задължения и да оптимизира някои договори. Аз от своя страна, поех ангажимент да направя всичко по-силите си и възможностите, за да се осигури финансирането максимално бързо. В рамките на само 3 дни след разговори с банка, получихме съгласие и ще бъде отпусната сумата от 1 млн. лева на два транша, а гарант ще бъде Община Дупница. Това е и причината да подготвяме и входираме за сесията в петък докладна, която да бъде обсъдена от съветниците. Първите 500 хиляди лева ще бъдат преведени през месец май, а следващият половин милион през месец февруари 2018 година при същите условия от 12 месеца гратисен период за срок от 10 години. С първия транш, ще се покрият разсрочените плащания, най-вече към по-големите кредитори именно до месец февруари, когато останалата сума ще бъде осигурена. Така че, болницата ще е стабилизирана и в следващите месеци, трябва да започне да реализира мерките, които сме коментирали, за да не изпадаме отново в състояние на нокдаун. Има още един много важен момент от докладната, която кметът на Общината г-н Чимев ще внесе за дебат в Общински съвет. Той е свързан с временен заем от 100 000 лева, който да осигури Общината от бюджета си, за да бъдат платени първите вноски по задълженията. По този начин, няма да се спира нормалното функциониране на болницата, ще се плащат заплатите на време и няма да се навреди на обслужването на хората. Впоследствие сумата ще бъде възстановена по сметката на общината след първия транш от половин милион", обясни Олга Китанова.
Dupnicanews.EU
- Детайли

На ръба на финансовата криза е Спортната зала в Дупница, става ясно от справка за финансовите постъпления, изготвена от община Дупница. Близо 4 000 лева са приходите от за първото тримесечие на 2017г., сочат данните. 600 лева е платил за 5 дни националният волейболен отбор на Иран /кадети/, 75 лева е внесъл Клубът по таекуондо “Гладиатор” и 120 лева – партия ГЕРБ за предизборно събитие. От спортна и състезателна дейност приходите за първите три месеца са общо 2 967 лева. 1200 лв от тях са от Марек Юнион-Ивкони, 300 лв - ТК "Марек Дигеста", 270 лв - ФК "Марек", 497лв - СБК "Марек". Очаква се от Българската федерация по волейбол да платят 700 лева за лагер на юноши младша възраст. 4 394 лева са постъпили в общинската хазна от ползватели на Спортната зала и за последното тримесечие на 2016г. От октомври до края на декември, приходите са общо 4 394 лева. Парите са от месечни наеми, които плащат ФК "Марек", СБК "Марек" (тренировъчна дейност - 165,75 лв месечно, отделно събитие на 24.12. баскетбол ветерани- 120 лв), ВК "Марек Юнион-Ивкони" (тренировъчна и състезателна дейност), КТМ "Марек Дигеста" - месечно 100 лв тренировъчна дейност. Футболният клуб "Марек"ползва офис на твърда цена от 90 лв месечно. Допълнителни плащания има от Фолклорен ансамбъл “Рила” - 180 лева за събитие, отново от националния младежки отбор по волейбол на Иран – 600 лева и 732 лева от Федерацията по таекуондо за наем на търговската площ във фоайето. Таксите за ползване на мащабното съоръжение с 1 200 седящи места, бяха въведени с решение на Общинския съвет в средата на миналата година. Тогава от кметския екип обясниха, че приходите от тях ще се използват за поддръжка на базата, а залата ще превърне Дупница в спортен център за провеждане на престижни международни спортни прояви. Преди приемането на таксите, от община Дупница обявиха на заседание на Комисията по спорт и младежки дейности към Общинския съвет, че разходите за поддръжка са в размер на 6 000 лева средно за месец. До момента спортният обект, който струва 4,5 милиона лева на държавния бюджет, не може да обезпечи месечните разходи за поддръжка с приходите от тримесечие. Организираните събития в Спортната зала са единични случаи, а ползването й от местните спортни клубове също е ограничено, въпреки че те заплащат половината от установените такси. В същото време в града липсват удобни и безопасни пространства, подходящи за културни дейности или за музейна експозиция.
Dupnicanews.EU
- Детайли

100 лева глоба постанови Районният съд за дупничанин, счупил лявото стъкло на входа на общината. Решението взе съдия Маргарита Алексиева. А.С. е признал вината си и е сключил споразумение с прокуратурата, поради което му е наложено наказание в минимален размер. Основание е и ниската стойност на нанесената щета, а именно 69,72 лв., поради което случаят се приема за маловажен. Сумата вече е преведена от подсъдимия по сметката на община Дупница. А.С. ще трябва да плати и 211,38 лв. разноски по делото.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Дупничанинът Любомир Авджийски, член на Изпълнителния съвет на „Да, България“, входира сигнал до Комисията за предотвратяване и установяване конфликта на интереси за действия на дупнишки общински съветници. Според него, когато се обсъждат въпроси за състоянието и управлението на общинската болница в Дупница, онези общински съветници, които работят в конкурентната частна болница, са в конфликт на интереси, особено когато подкрепят мерки за затваряне на отделения или масови уволнения, какъвто е случаят от февруари 2016 г., когато беше затворено отделението по Хемодиализа в общинската болница. "Разбрах от медиите, че общинският съветник Костадин Костадинов и бившият управител на общинската болница Росен Тимчев, срещу когото прокуратурата образува досъдебни производства за фалшива диплома по "Здравен мениджмънт", са ме заплашили със съд. Единият от тях – Костадинов, е особено напорист - многократно чрез отворени писма, чрез статии и чрез публични изказвания ме заплашва, че щял да ме съди. Това, което имам да кажа на дупнишките политически ренегати, които са сменили по 5-6 партии е, че приомите, които са използвали досега - със сплашване, арогантно и просташко поведение, няма да проработят сега“, каза Любомир Авджийски. „ От медиите и от протоколи на Общинския съвет разбрах, че през 2014 същият Костадинов е заплашвал общинския съветник д-р Диана Кьосева, че ако в гласуване подкрепи тогавашния директор Таушански, я чакат глоби, включително я заплашил със Здравната каса. По същото време Директор на касата е негов колега и приятел. На същото заседание на Общинския съвет Костадинов е заплашвал общинските съветници(към онзи момент) Маргарита Илинска и Дангов със съд за клевета, защото по време на заседание на Съвета са му потърсили сметка за заплахите към д-р Кьосева. Костадинов завежда дело срещу Дангов и го губи. Но междувременно д-р Кьосева напуска Общинския съвет още на следващата седмица след заплахите. Подобно бабаитлъшко поведение от страна на Костадинов видях и на последното заседание на Общинския съвет", когато с граждани излязохме, за да поискаме общинската болница да бъде спасена“, изтъкна Авджийски пред Dupnicanews.EU. В сигнала си до Комисията за конфликт на интереси той се позовава на факта, че участията в обсъждане на въпроси, свързани с общинската болница от страна на съветници, работещи в конкуретно частно здравно заведение, водят до предимство за него, което според закона представлява конфликт на интереси.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Нищожен процент от държавната субсидия заделят дупнишките общински читалища за концерти, фестивали и културно-просветна дейност, сочат данните от отчетите им за 2016г., представени в Общинския съвет. Отпусканите от държавата пари за издръжка на културните институции се харчат традиционно за заплати на персонала. За дейности се изразходват между 1,5 и 12% от приходите. Най-голямото читалище в общината - “Зора”, е инвестирало 2 249 лева за културно-просветна дейност, което е около 1,5% от субсидията в размер на 141 600 лв. Читалището има и близо 30 000 лева приходи от услуги. В същото време са закупени са нови книги за 1 684 лева, а абонаментът за периодични издания е близо 2 000 лева. Разходите за заплати на служителите са 132 000 лева. Значително по-голям процент за дейности отделят от бюджетите си по-малките читалища, като “Пробуда” в Самораново, чието Настоятелство е заделило около 20% за транспортни разходи и такси на съставите си при участието им в различни форуми за самодейци. Читалищата “Пейо Яворов” и “Пробуда” - Джерман са похарчили по 12% от парите си за концерти, фестивали и културни прояви. Впечатление прави липсата на разработени и одобрени проекти за европейско или национално финансиране, както и незначителният брой новозакупени книги за библиотеките. В селата с най-голяма активност са фолклорните певчески групи, а в града – съвместните дейности с училищата. Все още са изключение инициативите, насочени към свободното време на учениците през ваканциите. Много от читалищата в селата продължават да отчитат като дейности екскурзии с частни фирми и посрещане на празници в ресторанти.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}