Емблематичната за Дупница Джамия ще се ремонтира с пари от посолството на САЩ, надяват се от община Дупница. Местната управа е изготвила проект за ремонт и реставрация на паметника на културата, който се руши от години. Кметският екип обяснява липсата на мерки за опазване на сградата със забавената процедура от Инспектората по опазване на културното наследство към Министерство на културата, която започнала още преди 4 години. Разрешителното е било получено в края на миналата година. Прогнозната сума по новия проект, който чака финансиране от американското посолство, е на стойност 192 797 долара. Предвижда се цялостен ремонт, дренаж, климатизиране и др. Чрез прессъобщение кметът Методи Чимев заявява готовност при отказано финансиране от САЩ, пари за спешния ремонт на Джамията да се отпуснат от общинския бюджет. Сградата е паметник на културата с местно значение, построена е през 17 век върху руините на християнски храм. В последните години използването й е опасно, предвид течовете от покрива, довели до падане на мазилка и керемиди. Въпреки това тя продължава да се използва като изложбена зала.

 

Dupnicanews.EU

В ежедневен конфликт се грижат за кучетата от дупнишкия общински изолатор неговите служители и местни доброволци. Представители на неправителствени природозащитни организации и граждани посещават всеки ден животните, за да ги хранят и разхождат. Това пък предизвиква гнева на служителите, ръководени от ветеринарния лекар д-р Ангел Ангелов. Според него, общинската Наредба за дейността на изолатора, погрешно наричан приют, указва храненето да става в определени часове, с определен грамаж и вид храна. За това е издадено и предписание от инспектори на Областната дирекция за безопасност на храните, която контролира ветеринарните дейности. Доброволците пък настояват да хранят два пъти на ден животните с гранулирана храна или с хляб. Те искат да имат достъп до клетките и в почивните дни, с което д-р Ангелов не е съгласен, тъй като държи работното му време да се спазва стриктно. През уикендите за храненето се грижат пазачите, а влизането на външни лица е забранено, обясни той. От създадената преди дни страница на изолатора в социалната мрежа става ясно, че община Дупница започва работа по общ проект с Българска федерация за защита на животните “Всички сме равни”, целящ подобряване условията на живот в изолатора, както и грижа за безстопанствените кучета в общината. Очаква се на работа да бъде назначен представител на организацията, която ще търси осиновители на бездомните четириноги. Репортерска проверка днес установи, че клетките в дупнишкия изолатор са чисти, а обитателите им – нахранени, кастрирани и чипирани. Персоналът твърди, че се грижи добре за тях, съобразявайки се с всички законови изисквания. Доброволците недоволстват, че това не се случва според тяхната представа за добра грижа. В същото време, 26 изоставени и бездомни кучета в изолатора очакват своите нови стопани. От началото на годината до момента в Дупница не е осиновено нито едно куче, само няколко са “дадени за доотглеждане”.

 

 

Изабелла Соколова

 

 

 

{jcomments off}

Като в приказката за неволята, която не идва....В случая обаче, на зова за помощ от стотици дупничани, не отговаря общината. След продължила с години кореспонденция с кметството, подписки и сигнали, няколко млади семейства от квартал “Южен” запретнаха ръкави и решиха сами да направят мястото за игра на децата си използваемо и по-приятно и да ремонтират беседката, в която да се събират. В иначе хубавия квартал на Дупница, улиците отдавна са в окаяно състояние и при лошо време жителите му са принудени да минават с колите през ливадите, за да стигнат до домовете си. След като се убедиха, че обещанията на общината остават на думи и имат значение само по избори, младите хора обединиха усилия и със собствени материали, инструменти и труд, ремонтираха беседката. Те вече са планирали да се погрижат и за детската площадка, където съоръженията са изпочупени и опасни, както и да попълнят пясъчника, защото децата са принудени да играят в пясъка, докаран от съседи за ремонт на жилищата им.

 

 

Изабелла Соколова

 


Концертите на сръбските фолк звезди Кеба и Неда Украден се отменят, информират от община Дупница. Те трябваше да бъдат част от кулинарно-музикален фестивал, обявен за периода 5-8 май в парк "Рила". Причината за отменените участия на сръбските изпълнители е лошата метеорологична прогноза за дните около Гергьовден, включваща дъждове и градушки. От община Дупница уверяват, че планираните събития само се отлагат и гражданите ще бъдат своевременно уведомени за новите дати.

 

Dupnicanews.EU

Оперетата “Лелята на Чарли” представя тази вечер от 19ч. на дупнишка сцена Държавният музикален и балетен театър. Забавният спектакъл на композитора Оскар Фелцман е по мотиви от едноименната английска комедия на Томас Брандон. Много смях, култови реплики и емблематични образи предлагат актьорите на публиката в Дупница. Билети могат да се закупят на касата в Общинския драматичен театър “Невена Коканова”.

 

Dupnicanews.EU