За нехуманно отношение и жестокост към кучетата в общинския изолатор алармират за пореден път природозащитници. Изводите им се потвърдили след няколко проверки и ежедневни техни посещения в мястото, където животните би трябвало да се кастрират, маркират и обезпаразитяват с нужната грижа и задължително лечение, регламентирано както в Правилника за дейността на изолатора, така и в Закона за защита на животните, и в Закона за ветеринарномедицинската дейност. Ирина Николова от НПО “Дара”, Милка Водева от Българска федерация за защита на животните “Всички сме равни”, доброволците Хрисула Григорова и Даниела Борисова са твърдо решени да накарат служителите в изолатора, както и местната управа, която го финансира, да изпълняват задълженията си по закон. Днес те се натъкнали на кастрирано куче, с кървяща следоперативна рана и на друго упоено животно, оставени без грижи, заради отсъствието на ветеринарния лекар Ангел Ангелов, който според техните наблюдения напуска работно си място най-късно към обяд.

Доброволците твърдят, че докторът отказва да лекува болните кучета и са принудени да събират средства помежду си, за да плащат операции в частни кабинети, за да ги спасят. Наскоро е кастрирано бременно куче, като при манипулацията са убити 12-те бебета дни преди да се родят, а майката е оставена в изключително тежко състояние, отново без опит за лечение. Според тях е практика кучетата да се заливат със студена вода с маркучи, храненето е нередовно и недостатъчно, а контрол от страна на община Дупница липсва. Само преди десетина дни бе подписано споразумение за съвместна дейност между доброволци и общинари, насочено към овладяване на популацията от безстопанствени кучета. Днешната им поредна среща със зам.-кмета Крум Милев отново е без ефект. Той е обещал съдействие за внедряване на системата Трейси, осигуряваща контрол при транспортирането на животни, каквото е условието на неправителствените организации, за да осигурят храна, заплата на доброволец и мерки за осиновяване на кучетата, осигурени от Сдружение “Подай ръка, стани приятел”, което осъществява дейността си в Австрия. Представителите на неправителствени организации са възмутени от отношението на зам.-кмета, който не скрил, че знае какво се случва в дупнишкия изолатор, но не вижда начин да подобри условията или да засили контрола върху работата на служителите. Той също е подчертал, че не се притеснява от действията на защитниците на животни, каквито и да са те. “Какъв контрол упражнява общината в изолатора? Какъв е д-р Ангелов – управител, доктор или екзекутор?”, попита Милка Водева. Тя и съмишлениците й са решени да потърсят административна отговорност на общинските служители, които отказват да изпълняват задълженията си, както и да сезират прокуратурата за прояви на жестокост и незаконни евтаназии. Те обмислят организирането на протести заради липсата на контрол и осигуряване на нормални условия за животните в местния изолатор. Управителят му д-р Ангел Ангелов не бе открит за коментар.


 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

 

 

 

 

{jcomments off}

Специална украса за площад „Свобода“ измайсториха децата от Центъра за обществена подкрепа „За да има щастие в детските очи“ в Дупница. Българските букви са поставени върху дърветата пред паметника на Христаки Павлович, а на тези около фонтана е изписано „24 май“. В нестандартната идея за отбелязване на Деня на българската просвета и култура са участвали и педагозите от Центъра. Те се надяват да зарадват дупничани и да привлекат вниманието им към азбуката, като символ на утрешния празник.


 

 

Dupnicanews.EU

През изминалата нощ е постъпил сигнал в РУП-Дупница от собственик на къща в село Яхиново за извършена кражба на законно притежавания му пистолет „Хеклер“, с пълнител с 18 патрона и 6000 лв. Оръжието и парите са били в метална каса, която е разбита. Дежурна следствено-оперативна група на РУП-Дупница е извършила оглед на местопроизшествието, уведомен е дежурен прокурор. Работата по случая продължава, започнато е досъдебно производство.

 

Dupnicanews.EU

Почетна грамота “Неофит Рилски” от Министерство на образованието получи зам.-директорът по учебната дейност на СУ “Св. Паисий Хилендарски” в Дупница Недка Василиева. Отличието бе връчено на тържествена церемония днес от началника на Регионалното управление по образование Радостина Новакова, в присъствието на целия педагогически колектив. То се присъжда всяка година в навечерието на Деня на славянската писменост 24 май “за дългогодишна цялостна високопрофесионална трудова дейност в системата на предучилищното и училищното образование”. Недка Василиева преподава по музика в училището от 32 години и след 2 месеца й предстои пенсиониране. Тя е и ръководител на училищната вокална група “По-по-най”. “ Благодаря на колегите, които са ме номинирали, за високото признание. Особено вълнуващо и удовлетворявящо е, когато то идва в края на трудовия път”, сподели зам.-директорът на СУ “Св. Паисий Хилендарски”. По повод 24 май, тя пожела на учителите здраве, ентусиазъм и много сили в изпълнение на просветителската им мисия.

 

 

Dupnicanews.EU

 


 


Випуск 2017 от дупнишкото СУ “Св. Паисий Хилендарски” празнува днес завършване на средното си образование. 50 абитуриенти ще бъдат изпратени тържествено на площад “Свобода” от своите семейства, приятели и съученици. Те учиха в две паралелки – с профил испански с английски език и технологичен. Попътен вятър днес ще им пожелаят и класните ръководители Славчо Бонев и Георги Янев. Дефилето на площада започва в 17,30ч., а след това зрелостниците ще отпътуват за Благоевград, който са избрали за абитуриентския си бал.

 

Dupnicanews.EU