"СДС е със самочувствието на най-старата дясна партия в България и като опитни политици ние знаем, че има каузи, в името на които трябва да се правят компромиси. Такава кауза е европейското бъдеще на България”, заяви регионалният лидер и представител на Югозападен район в Националния изпълнителен съвет на СДС Костадин Костадинов. Пред Dupnicanews.EU той коментира решението от провелото се вчера заседание на Националния съвет на партията, да даде мандат на председателя Румен Христов за подписване на политическо споразумение за общо явяване на предстоящите европейски избори с ГЕРБ. “Не за първи път СДС е в трудна ситуация. Ние пристъпихме към преговори с “Демократична България”, но в отговор получихме неуважително и подценяващо нивото ни отношение. За съжаление те, както и Движение “България на гражданите”, поставиха вътрешнополитическите цели пред общоевропейските. Немаловажно е, че “Демократична България” отказват да гарантират, че ако имат представител в европарламента, той ще влезе в групата на ЕНП. Няма да рискуваме да налеем десни гласове и политическа енергия в неясен субект. Ние не сме се събрали вчера в някой ирландски пъб и не взимаме решенията си между две бири, знаем какво е да носиш отговорност за човешки съдби. СДС прие с нужната политическа отговорност призива на председателя на ЕНП Жозеф Дол, българската десница да се яви обединена на европейския вот. Защото като реални политици, които работят на терен ние знаем, че големите цели се постигат с обединение, за тях са нужни съмишленици и подкрепа. Максималното представителство на ЕНП в европейския парламент е единствената възможност да дадем отпор на настъплението на крайно левите, популистки и националистки течения, на идеята за Европа на две скорости и на опасността Старият континент да загуби демократичните ценности”, смята Костадин Костадинов. Според него политическото партньорство с ГЕРБ е оптималният вариант конкретно за европейските избори. Той е на мнение, че като автентична консервативна дясна партия, СДС ще придаде демократична стойност на ГЕРБ и заедно ще защитават интересите на България в Европа.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 




Областният управител на Кюстендил спря опитът на община Дупница да продаде сградата на бившата Тютюнева промишленост на занижена наполовина цена. Със заповед на Виктор Янев от 12 март 2019г. е върнато за ново разглеждане решение №41 на дупнишкия Общински съвет от 22 февруари. С него се утвърждава процедура по приватизация на седеметажната сграда на ул. “Яхинско шосе” №1, със застроена площ от 1 790 кв.м.. Определената минимална конкурсна цена е 309 000 лева, колкото е и изготвената от лицензиран оценител пазарна оценка на имота. Данъчната му оценка обаче е двойно по-висока, а именно 670 477 лева. Губернаторът на Кюстендилска област връща решението поради противоречие с чл. 41 ал. 2 от Закона за общинската собственост, според който разпоредителните сделки с имоти или с вещни права върху имоти - общинска собственост, се извършват по пазарни цени, но не по-ниски от данъчните им оценки. Разликата от 361 477 лева би била в ущърб на община Дупница. Условията към участниците в конкурса – създаване на поне 10 работни места и запазване предназначението на обект, не се променят. Общинският съвет ще вземе решение за нов конкурс с коригираната цена на предстоящото си заседание.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

 

 

{jcomments off}


Приключило е разследването за безстопанственост и сключване на неизгодна сделка срещу бившия управител на общинската болница Росен Тимчев. То продължи почти 2 години срещу неизвестен извършител. Срещу Тимчев е повдигнато обвинение в качеството му на длъжностно лице, което не е положило достатъчно грижи за ръководенето, управлението, стопанисването или запазването на повереното му имущество или за възложената му работа и от това е последвала значителна повреда, унищожение или разпиляване на имуществото или други значителни щети на предприятието или на стопанството. Нанесената на болницата щета е в размер на близо 30 000 лева. Разследваха се продажбите на два апарата за хемодиализа и използвани преди газифицирането радиатори. Според разследващите са събрани всички доказателства, които категорично доказват, че Росен Тимчев е извършил посочените деяния. Съгласно Наказателния кодекс, те се наказват с лишаване от свобода до шест години и глоба до пет хиляди лева. За заключенията на следователите е информирана Мария Жайгарова, прокурист на болницата. Тя иска от Общинския съвет, като принципал на болницата, да одобри конституирането й като частен обвинител и граждански ищец срещу Тимчев. Искането ще бъде разгледано на предстоящата сесия, насрочена за 29 март.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}



 

Поголовна сеч на дървета предприе община Дупница в местността Кулата. Мярката е в отговор на докладна записка от директора на Историческия музей Анелия Геренска, във връзка с бъдещия проект за реставрация и консервация на късноантичната дупнишка крепост. Според Геренска, целият хълм около Кръста трябва да бъде почистен от растителност, за да не се разрушават крепостните стени и да се запази автентичния им вид. “Върху археологически обекти е забранена всякаква интервенция свързана със засаждане, строеж, допускане на животни и всички дейности, които по някакъв начин унищожават историческото наследство, без изричното съгласие на НИНКН. Законът вменява тази отговорност на контрол и защита на местните власти, което е описано в Закона за културното наследство", обясни директорът на Исторически музей - Дупница Анелия Геренска. Според община Дупница, причината за изсичането на дърветата, много от които специално садени от граждани при залесителни акции, е в започващата в понеделник Междуведомствена комисия, назначена от министъра на културата за определяне на граници и режими на опазване на археологически обект - Късноантична крепост със средновековна кула. "На база заключенията на комисията ще бъде променен статута на обекта от местно в национално значение", се казва в прессъобщение от кметството. Очаква се да бъде одобрен проектът, изготвен от екипа на кмета Атанас Янев и входиран отново от настоящия кметски екип, за възстановяване на района около крепостта и превръщането му в “археологически парк”. До края на декември софийска консултантска фирма трябва да изготви проектното предложение, с който да се кандидатства за заем от Фонда на фондовете. Въпреки това, дейностите по обезлесяване на едно от любимите за разходка места на дупничани, са вече факт.


 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 

Двама служители от полицейския участък в Бобошево са отстранени от длъжност по искане на Районната прокуратура. С.П. и В.С. са обвинени в нанесен побой, при изпълнение на служебните им задължения, на задържания в управлението С.Б. На пострадалия били причинени множество леки телесни повреди, изразяващи се в охлузвания и кръвонасядания. Обвиняемият П. е привлечен и за това, че освен тези травми, чрез нанасяне на ритник в главата на Б., му причинил и средна телесна повреда, изразяваща се в счупване на долна челюст. Определението на Районния съд подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Кюстендил.

 

Dupnicanews.EU