- Детайли

С ново попълнение в лекарския състав се похвалиха от общинската болница в Дупница. На работа в “Хирургия” отскоро е 28-годишният д-р Валери Георгиев. Постоянният му договор е с УМБАЛ “Св. Анна” в София, а в Дупница той ще дава дежурства по 2 часа дневно. Още трима столични специалисти вече се грижат за здравето на дупничани. Факт е големият интерес към безплатните прегледи при тримата ортопед-травматолози, също от екипа на “Св. Анна”. Десетки пациенти са преминали на първия преглед, а за следващата дата – 11 април, списъкът също е дълъг. Осигурени са ортопедични консултации с доц. Сашо Асьов, началник на Клиника по ортопедия и травматология при УМБАЛ „Св. Анна“, с д-р Александър Илиев, който завежда Второ отделение на клиниката по ортопедия и травматология в УМБАЛ „Св. Анна“ и с д-р Евгени Нешев, началник на Първо отделение, Ортопед травматолог в УМБАЛ „Св. Анна”. “Прегледът за пациентите е напълно безплатен. Тези, които се налага, ще бъдат лекувани по клинична пътека в общинската болница. В клиниката по ортопедия в УМБАЛ “Света Анна” – София ще се изпращат пациенти по тяхно желание, само при условие че този вид дейност не се извършва в дупнишкото лечебно заведение. Ще преглеждаме в Дупница по график, съобразен с графика ни в “Света Анна”. Ако пациент, на който не можем да помогнем на местно ниво реши да се лекува при нас, в София, ще получи качествени грижи при колаборация с местните специалисти, които също могат да получат право да участват в оперативния екип в „Света Анна” и да проведат последващ контрол на лечението. Идеята е да се подпомогне местното отделение и да се развива общинското здравеопазване. Плановият прием в „Света Анна” е запълнен месеци напред, но можем да приемаме по график, уточнен с ръководството на двете болници”, обясниха столичните лекари.
Dupnicanews.EU
- Детайли

Книжки с приказки подаряваха днес на най-малките дупничани работещите в Центъра за обществена подкрепа “За да има щастие в детските очи”. Акцията е под мотото “Който чете, той расте”. Тя се проведе в центъра на Дупница по повод Международния ден на детската книга. Разхождащите се с родителите си деца получиха илюстрирани книги с приказки, както и специално изработен свитък със стихотворения. Към подаръците имаше и химикали за по-големите деца. Инициативата предизвика голям интерес, а децата бяха истински щастливи да разгърнат страниците с любими приказки от Ханс Кристиян Андерсен, Братя Грим и др. В Центъра за обществена подкрепа отбелязването на Международния ден на книгата продължава с дискусия за значението на книгите. Тя се провежда в библиотеката, която могат да ползват децата от целия град, посещаващи центъра. Екипът ги запознава с книжния фонд, а всяко дете има възможност да разкаже за любимия си литературен герой или книга. Целта на педагозите е насърчаване на четенето и създаване на траен интерес у децата към писаното слово.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Станалата известна с шофиране с рекордно количество алкохол Станка Йорданова от бобовдолското Големо село е признала вината си. Пред Районния съд в Дупница тя е потвърдила, че на 13 март следобед е управлявала автомобила си “Опел Корса” с отчетените 4,43 промила алкохол в кръвта си. Тя е била спряна за проверка от полицески патрул на входа на Бобов дол. Първоначално 53-годишната жена отричаше показанията на дрегера, според които би трябвало да е седнала зад волана след поглъщането на около литър твърд алкохол. Тя обаче е решила да признае вината си и да сключи споразумение с прокуратурата, което й осигурява и по-леко наказание, а именно 3-годишна условна присъда. Съдът е отнел и правото й да управлява моторно превозно средство за срок от 2 години.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Потвърден е първият случай на морбили в Дупница, съобщи прокуристът на общинската болница Мария Иванова. В събота 21-годишна жена е била приета в Инфекциозно отделение, след като лекарите диагностицирали заболяването. Резултатите за морбили са потвърдени от лабораторията в Националния център по заразни и паразитни заболявания в столицата. Жената не е имунизирана. Тя е от Крупник, но гостувала при свои роднини в дупнишката Гиздова махала, където й прилошало и потърсила лекарска помощ. “Ситуацията е притеснителна, тъй като болната е бременна, има и бебе на 6 месеца, които все още не е изследвано. Жената е неосигурена и искам да попитам какво щяхме да правим, ако я нямаше общинската болница”, каза прокуристът Мария Иванова. Тя е информирала РЗИ – Кюстендил за случая, взети са всички противоепидемични мерки. Въпреки това е възможно опасното инфекциозно заболяване да се разпространи, тъй като болната е контактувала с много хора.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
p { margin-bottom: 0.1in; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 120%; }p.western { font-family: "Liberation Serif", "Times New Roman", serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "WenQuanYi Micro Hei"; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "Lohit Devanagari"; font-size: 12pt; }
- Детайли

Сеч на 285 опасни дървета планира община Дупница. Подготвя се обществена поръчка за премахването им, а срокът заинтересованите фирми да представят финансови оферти за стойността й, вече приключи. В обявлението е посочено, че ще се секат изсъхнали дървета или такива с преминал турнус на сеч. Поръчката е мотивирана с непрекъснатото постъпване в общината на заявления от граждани с искане за “премахване на дървесни видове, представляващи опасност за преминаващите МПС, така и за живота и здравето на населението”. Дърветата, повечето от които тополи, са определени от специална общинска комисия. Предвидени за сеч са главно тополи. 35 от тях са на главната улица “Св. Иван Рилски” до приюта за бездомни кучета, 32 – между селата Дяково и Кременик, 32- в Яхиново, 26 – в Гробищния парк, 15 – по улицата към него, 18 – в село Грамаде, 10 – в Крайни дол и др. Ще бъдат отсечени и няколко акации,чинари и др. дървесни видове, които според общинските експерти по екология са опасни. Преди сечта, по повод Седмицата на гората местната управа ще залеси само едно място в Дупница – Еврейските гробища, както и района около село Бистрица. Планирани за засаждане са 500 фиданки черен бор.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}