Активисти от “Народен съюз” - Дупница организираха доброволческа акция по залесяване в село Крайници. На Светли понеделник те посадиха 15 фиданки ясен край река Джубрена. Теренът, на който наскоро са били посадени и няколко млади липи, беше посочен от кмета на селото Марияна Димитрова. “Надяваме се да успеем да създадем едно зелено и приятно място за местните хора. Използвахме почивния ден, за да се съберем и да направим нещо полезно, а и да научим децата си да се грижат за природата. Дано начинанието ни, което организираме отдавна и проведохоме на най-светлия християнски празник, да бъде успешно”, каза областният лидер на “Народен съюз” Вергил Кацов. Заедно с него упорито работиха дъщерите му Невена и Мария, както и племеника Алек. В работата усърдно се включиха председателят на дупнишката организация Ася Давкова с дъщеря си Даниела, общинският съветник Ивайло Шаламанов, Иван Александров и Стоян Терзийски, който имаше помощници в лицето на съпругата си и 11-месечната си дъщеричка Адриана. Дръвчетата са предоставени от Горско стопанство – Дупница, а доброволците спазиха стриктно всички указания за засаждането им. Кметът на Крайници Марияна Димитрова благодари за инициативата и пое ангажимент от името на жителите да се грижи за новата ясенова горичка край реката.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 


Христос възкръсна от мъртвите,
със смъртта си смъртта победи
и на тия, които са в гробовете, дарува живот!

Честито Възкресение Христово! Да пуснем Божията светлина в душите си, да бъдем по-смирени и милостиви! Нека във всеки дом да има здраве и благоденствие! Светли празници!

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 

В 16 от 75 -те избирателните секции в Дупница на 26 май ще се гласува и машинно. Решението е на Централната избирателна комисия. Правото си на глас за членове на Европейския парламент и чрез машини ще могат да упражнят избирателите в читалище “Пейо Яворов” - жк “Бистрица”, клуба на ЖП – секция, кварталните клубове на ул. “Венелин” 90, ул. "Поп Харитон" 2 и ул. “Разметаница”, ОУ “Св. св. Кирил и Методий”, ОУ “Евлоги Георгиев”, бившия Тютюнев техникум, Гимназията по транспорт, Спортната зала, СУ “Св. Климент Охридски”, СУ “Св. Паисий Хилендарски”, 2 секции в ОУ “Неофит Рилски” и 2 в бившия Механотехникум. Във всички изброени секции ще е валидно и гласуването с хартиени бюлетини. Членовете на секционни комисии ще бъдат специално обучени за работа с машините и ще получат допълнително възнаграждение в размер на 15 лева.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}



Архиерейският наместник отец Георги Паликарски ще донесе в Дупница след 21ч. тази вечер Благодатния огън, измолен по-рано днес в Храма на гроба Господен от Йерусалимския патриарх Теофил III. Отец Паликарски ще вземе огъня от летище София, където към 20 ч. се очаква да кацне българската делегация от Йерусалим. Той ще го занесе в храма “Свети Георги” в Дупница, където ще го предаде на 32-мата свещеници от Дупнишка духовна околия. Те ще го разпространят в храмовете на 72 села и 6 града в общините Дупница, Сапарева баня, Рила, Кочериново и Бобошево. Точно в полунощ духовниците в Дупнишко ще поздравят миряните с “Христос Възкресе!”.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}


 

Най-малките жители на дупнишкото село Бистрица се включиха в подготовката на Възкресение Христово с активно участие в най-важния ритуал – боядисването на великденските яйца. Велики чътвъртък децата от трета група на местната детска градина прекараха в читалище “Светлина”, по покана на читалищния секретар Гергана Спасова. Задено със своите майки и баби, те боядисаха десетки яйца. Смисълът на ритуала и характерните техники им обясниха педагогът Ели Манова и домакините от читалището. Освен 5 и 6-годишните деца, в интересното занимание се включиха и 15 ученици, които показаха въображение и талант при рисуването. В началото на челата на най-малките родителите изрисуваха кръстчета с първите боядисани червени яйца, а накрая  бабите почерпиха всички участници с вкусен козунак. Ритуалът се превърна в истински празник със специално подготвената програма, в която децата от детската градина в село Бистрица рецитираха стихове и пяха песни, посветени на най-светлия християнски празник.

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}