С обновен вход Драматичният театър “Невена Коканова” в Дупница ще посрещне зрителите на предстоящата премиера, насрочена за 21 май. Ремонтът на фоайето е към края, в момента се почиства основно подът, съобщи директорът на културната институция Валентин Балабанов. Монтирана е нова стъклена входна врата, старата дървена обшивка е подменена с модерни, имитиращи дърво плоскости, обособена е и нова билетна каса. Идеята за кът, посветен на дупничанката Невена Коканова, на този етап е в застой, защото се очаква финансиране от общината за бюста на голямата актриса, който ще бъде изработен от известен български скулптор. Вече е поставена и новата табела на входа с името на театъра. Въпреки, че входът е позакрит от люлките-атракциони на близкото заведение, червеният надпис все пак привлича вниманието и указва мястото на театъра със 125-годишна история. Все още не е подобрен и достъпът за хора с увреждания, които използват колички за придвижване. Директорът Балабанов не пожела да уточни средствата, използвани за ремонта, тъй като те се осигурявали от община Дупница. По информация на Dupnicanews.EU, те са в рамките на около 8 хиляди лева. Наскоро от общинския бюджет беше финансиран ремонт на актьорските гримьорни и на сервизните помещения. На 21 май театърът ще отвори врати за дупничани, за да представи класическата драма “Майстори” от Рачо Стоянов.Очаква се входът да бъде свободен, както за всички събития в програмата на Майските празници на културата.



 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

 

Десетина дни преди края на предизборната кампания за евроизбори 2019, в община Дупница все още не са определени местата за поставяне на агитационни материали. Задължителната заповед на кмета, определяща местата за предизборни плакати, не е публикувана на общинския сайт. Партиите вече започнаха да ги лепят на използваните досега места – на оградата срещу Учителския институт и срещу паметника на Жельо Демиревски, на стената при Старите гробища и ул. “Кокиче” към Градската градина, както и на бетонните “гъбки” на ул. “Орлинска”. Обикновено към кметската заповед, освен списък с регламентираните за агитация места, се публикува информация и за размера на глобите при нарушения, а също и за контролните органи. Съгласно Изборния кодекс се забранява предизборното агитиране чрез обществения градски транспорт, в държавните и общински учреждения, както и на работните места от лица на изборна длъжност в работодателските и синдикалните организации. Последната информация във връзка с евроизборите на общинския сайт е за разпределението на гласоподавателите по секции и е публикувана на 12 април. След изтичането на срока за подаване на заявления стана ясно, че подвижна избирателна кутия в община Дупница няма да има, тъй като нито един гражданин с трайни двигателни увреждания не е пожелал да се възползва от тази възможност. 199 са подадените заявления за гласуване по настоящ адрес – 170 от тях са в селата и 29 – в града.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 

359 младежи завършват средното си образование тази година в Дупница. Абитуриентските балове на всички средни училища са насрочени за 24 май. Изпращането на зрелостниците от випуск 2019 по традиция ще се проведе на площад “Свобода”. Първи на сцената /15,45ч./ ще се качат 130-те възпитаници на Гимназия “Христо Ботев”. Веднага след тях – в 16,20 ч. ще бъде представянето на Гимназията по облекло, където завършват 2 паралелки с общо 48 абитуриенти. Също с по две паралелки са СУ "Св.П.Хилендарски" (45 ученици) и Гимназията по хранително вкусови и химични технологии (48 ученици), чиито представяния ще започнат съответно от 17,30 ч. и 17,45ч. Последни по червения килим до сцената ще преминат 74-те абитуриенти от ПГ "Акад. С. П. Корольов" - в 19,30 ч. Организацията на движението в деня на баловете е съгласувана на среща между директорите на средните училища, полицията и община Дупница. За паркиране на автомобилите по време на представянето на площада са определени два пункта – пред Спортната зала и под Гимназия “Христо Ботев”.

 

 

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



 

Асфалтирането на ул "Георги Икономов" бивша “Бригадирска” Дупница започна от днес, съобщиха от пресцентъра на община Дупница. “Тя е част от проекта "Интегриран градски транспорт" и след като бе подменен водопровод и канал по нея, започна и "запечатването" й с асфалт, а впоследствие и изграждането на тротоари. В следващите дни са възможни затруднения при преминаването на МПС-та в района, за което призоваваме шофьорите да бъдат внимателни. Бившата улица "Бригадирска", както е по-известна в града, не е ремонтирана от направата си, но през 2015 година Община Дупница успя да я включи в европейски проект за цялостния й ремонт. Европейското финансиране по проекта обаче обхващаше по изискване само надземна инфраструктура, но кметът на Община Дупница инж.Методи Чимев успя да договори от Държавния бюджет безвъзмездно финансиране за подмяната на водопровод и канал по трасето на проекта, където той не е подменян. Както е известно заради съдебни саги и обжалвания още на ниво - обявяване на поръчка, проектът стартира с почти година и половина закъснение едва през есента на миналата година. "Опитът на някой да бламира този изключително важен проект за града обаче не успя за негово или тяхно съжаление. Няма да изпадам в подробности, защото в крайна сметка нещата се случват. Иначе досега да сме приключили и забравили за ремонтите по трасето от "Социални жилища" до кв."Байкал". Искаше му се на някой да не ремонтираме улиците, да изгубим европейското финансиране, но от това губещ нямаше да е Методи Чимев, а всички жители на града, които всеки ден караме по разнебитените улици. В крайна сметка, впрегнахме целия ресурс и се наложи да стартираме есента заради сроковете, които имаме и това доведе до неприятностите с разкопаните улици по трасето през зимата и тяхната непроходимост. Много голям бе дискомфорта, факт е. Но пък и съм благодарен на хората, че проявиха разбиране за това, меко казано, неудобство. Дискомфорт ще има и в следващите няколко месеца до лятото, когато приключваме проекта", коментира инж.Чимев в прессъобщение до медиите. От другата седмица стартират ремонтните дейности и по други две натоварени улици "Венелин" и "Отец Паисий", които също са част от проекта Интегриран градски транспорт. Движението ще бъде затруднено, но ще се поставят указателни табели.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 

p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }

Община Дупница прекрати поръчката за сеч на 285 дървета, определени като опасни за движението и сигурността и на населението. Причината е в липсата на интерес от страна на фирми за изпълнението й. Въпреки удължения срок не е подадена нито една оферта. Обявлението за сечта се оттегля със заповед на кмета от сайта на общината и от Портала за обществени поръчки. Обявената прогнозна стойност на поръчката беше 57 000 лева. Не е ясно дали намерението за прочистване на опасните дървета ще бъде подновено с друга цена. Междувременно от пресцентъра на кметството разпространиха информация, че са били засадени 200 фиданки зимен дъб, цер, червен дъб, благуна и др., предимно в района на парк "Рила". За селата са били "осигурени" 20 липи. Дръвчетата са дарение от фондация 77, известни с фейсбук групата "Когато станем 100 000, ще посадим гора".

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}