Полиция ще регулира кръговото кръстовище в района на Аракчийския мост на 18 юли (четвъртък), съобщиха от пресцентъра на община Дупница. За същия ден, от 10 часа е предвидено да бъдат премахнати две изсъхнали и опасни тополи в района. Ограничението ще бъде за движещите се по направлението Дупница - Кюстендил. Поради планираното рязане на дърветата, ще бъде въведен временен режим на движение на превозните средства, а след приключване на дейностите, движението ще бъде възстановено отново.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



 

Център за временно настаняване ще изгради община Дупница с европейско финансиране, ако бъде одобрен подготвения проект по ОП “Региони в растеж”. Приютът ще се намира в квартала на т.нар. Социални жилища и ще работи целогодишно. Освен храна и подслон, ползвателите ще получават и специализирана психологическа помощ, обясни председателят на Общинския съвет Емил Гущеров. На предстоящата си сесия Общинският съвет трябва да поеме ангажимент за устойчивост на проекта минимум за 5 години, след което се очаква да стане делегирана от държавата дейност. Това е втората социална услуга, която община Дупница възнамерява да разкрие в помощ на хората без жилища. В началото на годината, след предложение на съветниците от “Народен съюз”, кметският екип получи одобрение от местния парламент да разкрие Кризисен център, който ще работи от 15 ноември тази година до 15 април 2020г. Той ще бъде с капацитет 12 места и ще се ползва инцидентно, в студените зимни месеци за една нощ. Ще бъде обособен в отделна постройка, намираща се в двора на Дом “Олга Стоянова”. Бездомните там ще получават топла вечеря, облекло и грижа от специализиран персонал. След намесата на “Народен съюз”, провокирана от два смъртни случая с бездомни дупничани през миналата зима, за дейността на Кризисния център в общинския бюджет бяха заложени 40 000 лева.

 

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



 

Община Дупница ще търси финансиране в размер на 391 166 лева за демонстрационен проект, свързан с управлението на отпадъците. Намерението на кметския екип очаква одобрението на Общинския съвет, който ще го разгледа на предстоящата си сесия, насрочена за 19 юли. От докладната записка на кмета Методи Чимев става ясно, че е открита процедура за подбор на проекти по ОП “Околна среда 2014-2020”. Предвижда се демонстриране на добра практика, включваща мерки като разделно събиране на отпадъци в административни сгради, заведения за обществено хранене, хотели, хижи и др., предотвратяване на образуването на битови отпадъци на обществени места и на замърсяването, осигуряването на разделно събиране на отпадъци на обществени места, включително заведения за бързо хранене и др., както и кампании за популяризиране на резултатите от проекта.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 

Ранен щъркел, паднал от гнездо на ул. "Фенерка" в Дупница бе спасен и закаран тази сутрин в специализирана клиника в София, съобщиха от пресцентъра на общината. В събота е получен сигнал от гражданин на дежурния телефон в кметството за пострадалата птица, която е приета от служител в Приюта за кучета. Там тя е била обгрижвана до днес. Тази сутрин, служител от отдел "Екология" с автомобил на община Дупница е транспортирал защитената птица до клиника "Добро хрумване", където е поета от специалистите за лечение. Това е първият случай през тази година на пострадал щъркел, на който се оказва помощ.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}



 

Проверка на проведения прием на първокласници в две дупнишки училища разпореди Министерство на образованието. Мярката е в отговор на сигнал, изпратен до министър Красимир Вълчев от директора на ОУ “Неофит Рилски” Бистра Стойкова, относно неспазване на нормативните документи, регламентиращи приема в първи клас, действащата Система за прием и изготвеното от община Дупница райониране, от страна на директорите на СУ “Св. Паисий Хилендарски” и ОУ “Евлоги Георгиев”. Припомняме, Стойкова упрекна в “своеволия”, “манипулации” и груби нарушения Виолета Инкьова и Румяна Гиргинова, вследствие на които в двете ръководени от тях училища са записани почти двойно повече от попадащите в прилежащия им район първокласници. Според Бистра Стойкова това води до неосъществен план-прием в ОУ “Неофит Рилски” и ОУ “Св. Климент Охридски”, до съкращаване на работни места и до обезлюдяване на селските училища от общината. Съгласно отговора от МОН, образователни експерти ще извършат проверка на осъществения в двете посочени училища прием на първокласници в срок до 5 август.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}