- Детайли

70-годишна жена от Дупница е станала жертва на телефонни измамници вчера, съобщиха от пресцентъра на полицията. Тя се е разделила се е с 2694 лв. , след се доверила на телефонно обаждане от мъж, представил се за полицай от Дупница. Поискано й било съдействие за залавяне на „ало измамници“. Оставила парите на улицата пред къщата – до кофа за боклук. По-късно разбрала, че е измамена. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница, уведомен е дежурен прокурор. От полицията напомнят: „ Полицаите НЕ ИСКАТ пари от гражданите, за да задържат престъпници. Гражданите трябва да са сигурни, че дадените пари, поискани им от хора, които не познават, са загубени. Няма значение как са се представили – полицаи, лекари, служители на други институции. Гражданите трябва да са сигурни, че каквото и съдействие да им бъде поискано, щом става дума за пари – това е измама! Призоваваме: Не се доверявайте, не се разделяйте с лекота с парите, които с труд и лишения сте спестили!“.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Пред реален риск от закриване са изправени паралелки 8 клас в Гимназията по облекло и стопанско управление, Гимназията по транспорт и ПГ “Сергей Корольов” в Дупница. Причината е в недостатъчен брой записани осмокласници след второто класиране. При нормативен минимум от 18 ученици, 17 са свободните места в класа за оператори на текстил в бившето Промешлено училище. Идентична е ситуацията в Гимназията по транспорт, където 17 бройки остават незаети и в паралелката за автомонтьори и 14 – в тази за автотехници. 10 ученици не достигат в класа за машинни техници /поддръжка на машини и съоръжения в химическата и хранително-вкусовата промишленост/ в ПГ “Сергей Корольов”, 8 – за лаборанти в химическото производство в бившия Тютюнев техникум. Повечето от паралелките в риск от закриване са с осигурено дуално обучение, съчетано с професионална практика. Тенденцията на изключително слаб интерес сред тийнейджърите към посочените специалности е факт, въпреки че на реалния пазар на труда в Дупница най-търсените кадри са именно шивачите, автомонтьорите и техниците в химичните производства. Междувременно се отчита все по-голям отлив на ученици от Дупница към средните училища в Благоевград и София.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Многобройни сигнали, снимки и видео клипове за куче от дупнишкия приют, което е в тежко състояние и с кръвоизливи, разпространиха вчера защитници на животните. По информация от доброволци, посетили обекта, кучето е било пребито от член на персонала, намерено е от тях кървящо, с оток на главата, с кръв по предните лапи и в цялата клетка. Спешно е било транспортирано от доброволците в столична клиника, където се е поставено на системи. Според информация от защитници на животните, състоянието му все още е тежко и се дължи на удари по главата с лопата. Потърсихме отговор от община Дупница, тъй като десетки хора от цялата страна изразяват в социалната мрежа възмущението си от жестокото отношение на персонала в дупнишкия приют. “Отговорникът на приюта Маргарита Иванова е поискала информация от ветеринарния лекар д-р Ангел Ангелов за възникналия случай с кучето. То е заловено на 12 юли в района на ул. “Драгой болярин след сигнал на 112 и от тогава е в приюта за реваксинация. По думи на д-р Ангелов, кучето не е изявило желание за хранене в продължение на 2 дни и е пристъпил към лечение с антибиотична инжекция, вследствие на която е кръвотечението. Кучето не е бито. Направените ветеринарни манипулации са отразени в личното досие на кучето и в дневния регистър, в който е отбелязано, че кучето е взето от НПО за долечение в клиника”, обясняват от пресцентъра на кмета Методи Чимев. Според тях приютът работи нормално, уличните кучета се докарват и обработват, изпълняват се предписанията на ОБДХ за изграждане на пространство за свободно временно отглеждане на кучета. Към момента в общинския приют има 24 безстопанствени кучета. Междувременно реакцията на природозащитниците не закъсня. След неуспешни опити вчера да се свържат с кмета или заместниците му, сигнали за причинена жестокост са подадени към Специализираната прокуратура и Областната дирекция за безопасност на храните. Днес за случая в Дупница, който според НПО-та не е изключение, ще бъде подаден и до парламентарната комисия по земеделието и храните. Защитници на животните организират нов протест в Дупница, с който ще настояват за назначаване на професионалисти с хуманно отношение към кучетата или за окончателно затваряне на приюта.

Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Пореден благотворителен концерт в подкрепа на асистираната репродукция ще се проведе през есента в Дупница, съобщи председателят на Общинския съвет Емил Гущеров. Той е един от организаторите на кампанията "За повече жадувани бебета", която се провежда под неговата и на кмета Методи Чимев егида, със съдействието на фондация “Искам бебе”. “Вярвам, че дупничани ще се обединим около такава благородна кауза. Положихме основите на една традиция, която ще се провежда и през следващите години. Всеки един от нас трябва да бъде съпричастен със семействата, които още чакат да сбъднат мечтата си. Затова нека им помогнем”, казва председателят на Общинския съвет Емил Гущеров. След благотворителния Великденски концерт, който се проведе в Дупница тази година, бяха събрани 11 500 лева. Получиха ги три дупнишки двойки с репродуктивни проблеми, а една от тях вече се радва на близнаците Мария и Христо. За техни кръстници през есента са поканени председателят на фондация “Искам бебе” Мария Янева и евродепутатът с дупнишки корен Ева Майдел. Засега за концерта е избарана датата 17 септември, на която православната църква почита светиците Вяра, Надежда и Любов. Поканени са още българският патриарх Неофит и председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, която уважи и предишния благотворителен концерт. Водят се разговори за участие с известни изпълнители, сред които и дупничанката Люси Дяковска, каза още Емил Гущеров. Извън благотворителната кампания, община Дупница финансира част от инвитро процедурите на местни семейства с 26 000 лева от бюджета си. През последните 5 години, със заделените общински средства са подпомогнати над 50 двойки с репродуктивни проблеми, а родените бебета са над 30.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Един от най-известните български скулптори – Ставри Калинов, ще извае бюст-паметник на Невена Коканова, който ще краси фоайето на дупнишкия театър. Творецът вече се е ангажирал с поръчката, която трябва да бъде завършена до празника на Дупница 19 октомври, съобщи общинският съветник Костадин Костадинов, който е в основата на организацията по събиране на необходимите средства. Със съдействието на бившия общински съветник Методи Стойнев, който е близък приятел със Ставри Калинов, е договорена сумата от приблизително 10 000 лева. Тя е събрана чрез дарения от местни бизнесмени, сред които и Костадин Костадинов. С лични средства в инициативата се е включил и кметът Методи Чимев. Идеята бюст-паметник на първата дама на българското кино, с която Дупница се гордее, да бъде поставен във фоайето на театъра, носещ нейното име, е била на директора му Валентин Балабанов, уточни Костадинов. Тя включваше и намерение за обособяване на специален кът с фотографии и сценични костюми на Невена Коканова, което впоследствие е отпаднало като неподходящо. Ставри Калинов се ангажира за втори път с проект, насочен към съхраняване на паметта за една от любимите български актриси в родния й град. Той е автор и на нейния барелеф, поставен на фасадата на читалище “Зора”.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}