Частично бедствено положение за част от територията на общината обяви кметът Методи Чимев, съобщават от пресцентъра на община Дупница Решението е във връзка с възникнала усложнена обстановка, предизвикана от пожар в следствие на натрупани различни по вид отпадъци в района на фирма „Феникс Ресурс“– под мост на автомагистрала „Струма“ и в землището на село Грамаде. Срокът на частичното бедствено положение е до 14.08.2019 год. до 24.00 часа за провеждане необходимите неотложни аварийно – възстановителни работи (НАВР). "Във връзка с обявеното бедствено положение въвеждам в действие Общински план за защита при бедствия в частта “План за действие при възникване на пожари” считано от днес до 24.00 часа на 14.08.2019 год. За ръководител на операциите във връзка със създалата се обстановка определям Началника на РС ПБЗН – Дупница. Кметове и кметски наместници на засегнатите населени места от общината да започнат незабавно провеждане на планираните дейности за защита на живота и здравето на населението и опазването на околната среда. Щабът за изпълнение на Общинският план за защита при бедствие да премине при непрекъснат режим на работа. Информация за хода на НАВР да ми се предоставя през 1/един/ час. Същата да се предоставя и на РД ПБЗН- Кюстендил, Областен съвет по сигурност, Областен управител на област Кюстендил и на средствата за масово осведомяване", се казва в заповедта на кмета, който е на място от възникването на пожара. Огънят е обхванал основите на Автомагистрала "Струма", а с огнената стихия се борят пожарни коли, цялата налична техника на ВиК и Община Дупница, десетки доброволци и полиция. В потушаването се включиха автомобили на "Пожарната" от Самоков и Благоевград, фирми, както и зърнопроизводители с техника. На място пристигнаха експертни групи от Областно пътно управление и Министерство на регионалното развитие, за да вземат отношение по участъка на магистралата и дали е компрометиран в следствие на огъня. Автомагистралата остава затворена за преминаване на МПС-та, а се използва Е 79. "Засега нямаме информация за опасно високи нива на отровни газове. Очакваме резултати", коментира зам.-кметът Крум Милев.

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

{jcomments off}



p { margin-bottom: 0.1in; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 120%; }p.western { font-family: "Liberation Serif", "Times New Roman", serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "WenQuanYi Micro Hei"; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "Lohit Devanagari"; font-size: 12pt; }a:link { }

Поради възникнал пожар в обект за вторични суровини в Дупница и силно задимяване е затворено движението по АМ «Струма»», съобщават от полицията. Пожарът е в района на квартал «Ценеви», а димът се разпространява в посока Благоевград. Горят тонове отпадъци точно под моста на магистралата. Пътуващите в двете посоки се пренасочват от екипи на Пътна полиция по алтернативен маршрут по Е-79. Цялата техника на общината и В и К пътува към пожара.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

p { margin-bottom: 0.1in; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 120%; }p.western { font-family: "Liberation Serif", "Times New Roman", serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "WenQuanYi Micro Hei"; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "Lohit Devanagari"; font-size: 12pt; }a:link { }

Бездомно куче е нападнало и ухапало 6-годишно дете в Дупница. Ицидентът станал около обяд в района на Социалните жилища, където детето се разхождало с майка си. Тъй като раната му е дълбока, то е закарано в Детската хирургия на “Пирогов”, а майката не е пострадала. Ухапан по крака е минаващ наблизо мъж, който се опитал да помогне, като отблъсне кучето. То е чипирано в общинския изолатор, където ще бъде прибрано отново, съобщиха от община Дупница. Живеещите в Социалните жилища са се грижели за него и е било едни от любимците на квартала. След като бъде заловено, кучето ще бъде затворено в индивидуална клетка в  изолатора, където ще остане под наблюдение.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



 

Огромен пожар избухна в района на Кършия. Огънят е лумнал близо до тунела на Е-79, на входа на Дупница откъм София и се разпространява изключително бързо поради силния вятър. Според очевидци, той е в опасна близост до къщите в Горна махала. Десетки сигнали на тел. 112 са подадени от граждани. Пожарни коли вече пътуват към мястото, по всяка вероятност за гасенето ще има нужда и от доброволци. Димът обхвана половината град, задушлива миризма се усеща и в центъра.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

 

Днес се навършват 96 години от рождението на легендата в българската популярна музика Леа Иванова. Певицата с дупнишки корен е родена на 13 август 1923г. в столицата, но винаги е споменавала Дупница като свой роден град. Детството й минава в Цариград, по-късно живее и учи в Дупница. От началото на 40-те години се премества в София с намерение да следва в Художествената академия, но това не се осъществява поради силното й увлечение към музиката. Леа Иванова започва да пее като солистка в джазовите формации „Славянска беседа“, „Джаз Овчаров“ и оркестър „Оптимистите“, с който работи до 1956 г. Тя е една от първите изпълнителки на джаз в България, но бързо печели популярност и в чужбина. През 1949 г. при участието си в „Джаз Овчаров“ групата получава покана за турне в САЩ. Това става причина за политически репресии за изпълнение на „упадъчна музика“; Леа Иванова е арестувана и изпратена в концлагера Ножарово. След като излиза от лагера, Леа продължава да гради кариерата си. През 1985 е удостоена с орден „Кирил и Методий“ I степен. Тя умира в София на 28 май 1986 г. През 2011г. община Дупница почете именитата ни съгражданка с паметна плоча, поставена на стената на читалище „Зора”. Оттогава името й липсва в обществения живот на града, с нея не се свързват културни събития или изяви на местни творци и състави. И ако по времето на тоталитаризма е била нормално една „звезда от западен тип“ да бъде низвергната, то днес това е необяснимо. За последен път името на „примата на суинга“ публично споменаха дупнишки ученици, които гостуваха на местния парламент и представиха предложенията си за превръщането на града в „по-добро място за живеене“. Едно от тях беше Историческият музей да разнообрази дейността си чрез организиране на годишнини на бележити съграждани, сред които и Леа Иванова. Засега тя остава част от дупнишката „Епопея на забравените“, чиито герои обаче все още чакат достойното си място в бъдеща Алея на славата.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}