Собственикът на предприятието за вторични суровини в Дупница, пожарът в което стана причина за затварянето на магистрала “Струма”, остава на свобода срещу парична гаранция от 5 000 лева. За мярката за неотклонение съобщиха на брифинг в Кюстендил говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова и окръжният прокуор Камелия Стефанова. Кольо Илиев вече е с две повдигнати обвинения – за увреждане на околната среда и за безстопанственост. Разследването срещу него ще се води от Окръжното следствие по настояване на Районна прокуратура – Дупница поради голямата правна сложност. Илиев е предоставил цялата поискана му документация, свързана с дейността на обекта, който стопанисва. Засега няма други обвиняеми за огромния пожар под магистралата и за нанесените щети.

 

 

Dupnicanews.EU

 

{jcomments off}

 

 

 

Системните партии в Дупница си поделиха местата в Общинската избирателна комисия в пълно разбирателство. Те постигнаха съгласие на проведените днес консултации по покана на кмета Методи Чимев. Право на участие в ОИК имат парламентарно представените партии, както и тези, които имат избрани с техни листи членове на Европейския парламент.  Комисията, която ще организира местния вот на 27 октомври, ще бъде от 11 членове. ГЕРБ и БСП имат по четирима представители, „Обединени патриоти“ - двама, „Воля“, ДПС и „Демократична България“- по един. Председател да остане Мария Чомакова, предлагат ГЕРБ. Другите им членове ще са Илияна Костова, Десислава Стоянова и Даниела Филатова. . БСП ще имат секретар на ОИК в лицето на Ани Караджинова и членове –адвокатите Камелия Петрова, Василка Софрониева и Роза Атанасова. Всички те са с юридическо образование. „Обединени патриоти“ ще бъдат с двама представители – Петър Милев, който ще е зам.-председател и Елена Йорданова – член. Зам.-председател ще имат и ДПС, тяхното предложение е за Елка Костадинова. „Воля“ ще бъдат представлявани от Мария Стефанова, а „Демократична България“ - от Александра Маркова, магистър по публична администрация. ОИК ще започне да работи официално от 6 септемри, след като членовете бъдат назначени от ЦИК. Вече са определени и възнагражденията им. Председателят ще получава по 1060 лева на месец, зам.-председател и секрeтар – по 1010 лева, а членовете – по 960 лева.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }a:link { }

Криминалисти от РУ Дупница са задържали в събота четирима мъже за притежание и употреба на високорисково наркотично вещество. Те са установени в рамките на проведена специализирана операция за противодействие на престъпленията свързани с наркотици. Четиримата мъже, които са на възраст от 34 до 41 години, са установени в барче в село Яхиново. Трима от тях са от селото, единият е от Дупница. От тях са иззети 24.3859 грама кокаин. Видът на наркотика е установен с полеви наркотест. Задържаните са известни на полицията с множество противозаконни деяния и са осъждани. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница, уведомен е дежурен прокурор.

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

 

30-годишен мъж от Сапарева баня и 20-годишен дупничанин са задържани от дупнишки полицаи за нанесен побой в събота. Двамата мъже били повикани от тяхна позната, която била заплашена пред хранителен магазин на ул. „Венелин“ в Дупница от 42-годишен местен жител,  известен с множество криминални деяния. Пристигналите двама му нанесли побой – пострадалият е с мозъчен кръвоизлив и опасност за живота, настанен е в столично здравно заведение за лечение. По случая е започнато досъдебно производство в РУ Дупница, уведомен е дежурен прокурор.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

 

Важна стъпка към още по-важна за мен победа. Европейският съд по правата на човека се произнесе положително по редовността, по-малко от два месеца, след като беше подадена жалбата ми срещу решението на Кюстендилския окръжен съд, по което бях осъден по тъжба на зам.-областния управител на Кюстендил Матей Попниколов”, написа в социалната мрежа юристът и общественик от Дупница Любомир Авджийски. Той допълва, че на този етап от производството обикновено се чака над 6 месеца и огромна част от жалбите отпадат. “Съдът в Страсбург има официалнен принцип, според който разглежда по-бързо дела от по-голямо правно значение. Разбира се, не става въпрос за моето значение, а за важността на Свободата на словото и политическия плурализъм в страната. Единствената ми забележка е, че реалното име на делото е Авджийски vs ГЕРБ Кюстендил и Дупница, а не Авджийски vs България. Но като се има предвид, че българският избирател и данъкоплатец сам си е избрал управляващите, нямам ни най-малък сантимент”, допълва бившият неформален лидер на “Да, България” в Дупница и кандидат за народен представител Любомир Авджийски. Припомняме, той беше признат за виновен по дело за клевета, заведено срещу него от зам.-областния управител д-р Матей Попниколов. Повод за него стана изказване на юриста пред Общинския съвет, в което твърдеше, че д-р Попниколов е навредил на общинската болница чрез глоби за около половин милион лева, наложени от него като директор на Здравната каса в Кюстендил за периода 2010-2014г. Кюстендилският окръжен съд потвърди решението на дупнишките магистрати, а Авджийски го обжалва в Страсбург, тъй като според него целта на делото е била “да респектира всеки, който критикува местната власт”. “Силно се надявам изходът на това дело да мотивира свестните хора в Дупница (и не само) да продължат да се борят. А такива има немалко и осъждането ми от КОС удари морално именно тях”, коментира в социалната мрежа дупничанинът Любомир Авджийски.

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}