Напълно е разчистен сервитутът на моста при 62-ри км на автомагистрала „Струма“ и в момента се извършват строително-монтажни работи по укрепване на колоните и отстраняване на дефектите на съоръжението. Остава собственикът да разчисти общинските терени в непосредствена близост до магистралата, като целта е депонираните материали да бъдат отстранени в по-голямо линейно отстояние от тялото на съоръжението. Държавата и общината ще предприемат кардинални мерки по отношение на задължаване на собственика”, заяви днес в Кюстендил зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството. Не е ясно поради каква причина, работната среща на институциите, отговорни за разчистването на натрупатите от предприятието, собственост на Кольо Илеиев отпадъци, които се запалиха и причиниха огромни щети на националната пътна инфраструктура, се е провела в областния град, а не в Дупница, където възникна пожарът. В срещата са участвали шефът на АПИ Георги Терзийски, областният управител Кюстендил Виктор Янев, кметът на община Дупница Методи Чимев, директорът на РИОСВ-Перник Пламен Ангелов и др. “На 23 август АПИ разчисти незаконно струпаните отпадъци под моста при 62-ри километър на автомагистралата. От терена, собственост на пътната агенция - проектното съоръжение плюс два метра в страни от него, бяха премахнати всички неправомерно натрупани материали от собственика на цеха за преработка и изкупуване на вторични суровини. Остава обаче огромното количество отпадъци, натрупани на общинския терен, който граничи с този на АПИ, а с това и опасността отново към обхвата на магистралата те да се пренесат нерегламентирано”, се казва в прессъобщение на регионалното министерство. Пред медиите в Кюстендил той е заявил, че ще бъдат издадени предписания по съответните процедури от община Дупница и РИОСВ – Перник. Очаква се Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ да издаде писмено разпореждане за премахване на материалите в разстояние на 10 м от сервитута на съоръжението като евентуална потенциална опасност. При неизпълнение на предписанията от собственика на предприятието, в срок от 7 и 14 дни, ще му бъдат наложени санкции, като тази от екоинспекцията ще бъде на стойност 70 000 лева. Зам.-министър Нанков е допълнил, че държавата ще си търси всички права, включително имуществените, по отношение на собственика на предприятието за вторични суровини. За да не бъдат ощетени данъкоплатците, ще бъде предявен регресен иск за стойността на строителните работи за отстраняване на щетите по мостовото съоръжение. Според предварителните разчети на проектантите тя ще бъде в размер на 1,8 млн. лв.

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}



 

Участъкът от ул. “Николаевска” в Дупница, от светофарите на Наковия мост до кръстовището при Старите гробища, ще бъде затворен за движение от 3 до 5 септември, включително. Причината е извършване на ремонтни дейности и смяна на водопроводната мрежа. През този период, автобусната спирка на "Тихия кът" в посока от Горна махала към пл. “Свобода” ще бъде пред магазин "Акация", а тази в посока Горна махала отпада. Пътниците да използват спирката на "Развесена върба", уведомяват от община Дупница. За промените в движението гражданите ще бъдат информирани и чрез указателни табели.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}

 

Десетки домакинства в дупнишкия кв. “Ценеви” бедстват без вода три дни в летните жеги. Проблемите с водоподаването в района са от години, но от събота /30 август/ до момента чешмите напълно пресъхнали, алармираха читатели на Dupnicanews.EU. От неприятната ситуация са засегнати над 20 къщи на ул. “Комитска” и около Аракчийския мост. Въпреки многобройните подадени сигнали до “В и К”, единственият получен отговор бил, че авария няма, причина за липсата на вода също няма и нищо не може да се направи. Служител от техническия екип пък ги уведомил, че жилищата им са извън регулация и затова водното дружество няма ангажимент. “Ние сме абонати на "В и К", плащаме си сметките и не разбираме как тогава сме в регулация, а сега не сме”, възмущават се хората от квартала. Те са сигнализирали и на дежурния в община Дупница, но опит за решаване на проблема не последвал. Потърсихме управителя на “В и К” Илия Илиев, който категорично отрече твърдението, че засегнатите къщи са извън регулация. Той заяви, че е изпратил екип на мястото още в събота, но аварии или течове не са открити. Илиев смята, че причината за безводието е в увеличената консумация, вследствие на която налягането намалява и водата не достига до високите части на квартала. Според него заради продължителната суша голяма част от водоизточниците са почти пресъхнали, но засега воден режим е въведен само в част от село Джерман. Управителят на водното дружество се ангажира отново да изпрати дежурен екип, който да търси евентуална “скрита” авария в кв. “Ценеви”.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

{jcomments off}



 

 

Местата за агитация в предизборната кампания за местния вот в община Дупница са определени със заповед на кмета Методи Чимев. В периода от 26 септември до 26 октомври партиите, коалициите и инициативните комитети ще могат да поставят плакати на подпорните стени на Старите гробища, ул. “Кокиче” и ул “Ген. Георги Тодоров”, на спирката срещу Учителския институт, бетонните гъбки на ул. “Орлинска”, на металните огради срещу паметника на Жельо Демиревски и на изхода за Кюстендил. Забранява се публикуването на анонимни агигационни материали и на такива, накърняващи добрите нрави или честта и доброто име на кандидатите. Използването на обществения транспорт за разпространяване на предизборни послания също е забранено, както и атигацията в държавните и общински учреждения, институции и предприятия. Контролът по изпълнение на заповедта е възложен на секретаря на община Дупница.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

p { margin-bottom: 0.1in; direction: ltr; color: rgb(0, 0, 0); line-height: 120%; }p.western { font-family: "Liberation Serif", "Times New Roman", serif; font-size: 12pt; }p.cjk { font-family: "WenQuanYi Micro Hei"; font-size: 12pt; }p.ctl { font-family: "Lohit Devanagari"; font-size: 12pt; }a:link { }

Деца от ромски произход ще пътуват безплатно до две от дупнишките училища от тази есен. Разходите за училищни автобуси са осигурени по Националната програма на МОН “Подпомагане на общините за реализиране на дейности за образователна десегрегация”. Проектът на община Дупница е одобрен със заповед на министъра на образованието от 28 август. Общата стойност на финансирането е 21 399 лева, като 19 259 лева са одобрени средства по програмата, а 2 140 лева - съфинансиране от общината. Целта на програмата е осигуряване на безплатен транспорт на деца от етническите малцинства до несегрегирани образователни институции. Партниращите училища в Дупница са “Св. Св. Кирил и Методий”, СУ “Св. Паисий Хилендарски” и ОУ “Евлоги Георгиев”. Маршрутите на автобусите са два: от Гиздова махала до ОУ “Евлоги Геогиев” и от кв. “Каваклия” до СУ “Св. Паисий Хилендарски”. В рамките на проекта са отпуснати държавни средства и за учебни пособия и материали, предназначени за ученици от етническите малцинства. Кандидатстването на община Дупница по Националната програма стана възможно след приемането на Стратегията за образователна интеграция. От пресцентъра на кметството увериха, че е изпълнено споразумението, подписано от всички училищни директори, за пропорционално разпределяне /по 3 в паралелка/ на първокласниците с майчин език ромски. Целта беше да се предотврати струпването им във вече сегрегираните образователни институции, като ОУ “Христаки Павлович” и две групи от филиала на ДГ “Зора” в кв. “Таушаница”. Училищата “Неофит Рилски” и “Св. Климент Охридски” бяха заплашени от вторична сегрегация, вследствие нежеланието на българските деца да учат в смесени паралелки със свои връстници от ромски произход.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}