- Детайли

Движение “България на гражданите” - Дупница се регистрира в Обшинската избирателна комисия за участие в предстоящия вот за общински съветници. От партията, с общински лидер Бистра Стойкова, заявиха на страницата си в социалната мрежа:
“Почтеност и правила! Това искаме в политиката и за това тръгваме към местните избори. “България на гражданите” - Дупница ще участва във вота за общински съветници на 27 октомври. Няма да издигаме кандидат за кмет, защото смятаме, че изборът е предрешен...Знаем, че сме малко и трудно ще променим статуквото. Но не ни е страх да се изправим срещу феодалния модел на управление и да заявим, че сме “анти”. Хората, които не се страхуват, по принцип са малко. Ще говорим открито, ще сочим грешките, недомислията, непочтеността, некомпетентността и безхаберието, довели до тях. Защото ни писна от двойнствения стандарт, от втория план, от измислената “стабилност”, от корупцията, която превзема обществото ни. И защото ни пука. Ще предложим нашите решения за основните сфери от общия ни живот в Дупница. Знаем, че те са различни и непопулярни. Ще ги обосновем експертно и ще направим всичко възможно посланията ни да достигнат до повече от вас, защото ни трябват съмишленици – образовани, честни, отговорни хора, на които не им харесва това, в което живеем. Влизането в Общинския съвет поне на няколко от нас щеше да бъде сигурно, ако бяхме приели някои от многобройните предложения за изборни коалиции. Отказахме на всички, тъй като не можем да подкрепим конюнктурното съглашателство, конформизма, безпринципните обединения, изградени по схемата “ти на мене – аз на тебе”, бакалските сметки, без никакви идеи за полезно управление. Отказахме да застанем зад максимата “Целта оправдава средствата”, която при разговорите ни с евентуални политически партньори разбрахме, че означава “Да влезем, пък после вътре ще видим...” Отказахме да изтъргуваме евентуалното си участие в местната власт, защото искаме почтеност и няма да правим компромиси с това! Съвсем скоро листата ни ще бъде окончателно готова и ще застанем пред вас с имената и идеите си. Ще се радваме на всички въпроси, на всяка проява на заинтересованост за бъдещето на Дупница, на всеки смел глас, престрашил се да каже истината и да застане до нас. Ако хората в Дупница, заявяващи нетърпимост към сегашната ситуация и търсещи изход от нея, станат дори малко повече и ни припознаят като съмишленици – ще сме изпълнили мисията си!”
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

178 семейства от община Дупница и 33 от Сапарева баня са поискали помощ от държавата, за да подготвят децата си за първия учебен ден. Броят на първокласниците в община Дупница за 2019/2020 учебна година е 313. За Дупница до момента са одобрени 148 заявления за отпускане на еднократна помощ за първокласници, а за Сапарева баня – 25. 38 са в процес на обработка, информираха от Дирекция “Социално подпомагане” - Дупница. Задължително условие за получаване на средствата е средномесечният доход на член от семейството за предходните 12 месеца да е по-нисък или равен на 450 лв. Помощта се отпуска без доходен тест за деца с трайни увреждания, деца с един жив родител и за деца, настанени в семейства на роднини и близки и приемни семейства. Тя е в размер на 250 лева, като се изплаща на два пъти – при влизане в сила на заповедта за отпускането й и в началото на втория учебен срок. Родителите могат да подадат заявления след записване на детето в първи клас, но не по-късно от 15 октомври на текущата учебна година.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Нито една фирма не е проявила интерес към поканата на община Дупница за пазарни консултации относно предстоящото възлагане на зимното поддържане на пътищата. До 11 септември, когато изтече определеният срок, не са постъпили индикативни оферти за стойността на обществената поръчка. “С оглед необходимостта от извършване на дейностите по изпълнение предмета на поръчката, за формиране на прогнозната й стойност ще се вземе предвид финансовият ресурс, определен при гласуване и разпределение на бюджета в Капиталовия списък на община Дупница”, гласи становището на кмета Методи Чимев. Заложената в бюджет 2019 сума за зимно поддържане на уличната мрежа в града, селата и републиканските пътища на територията на общината е 144 600 лева. Предстои насрочване на конкурс за изпълнител на обществената поръчка.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

Очакваното от години кръгово кръстовище на жп-рампата в Дупница изненада неприятно шофьорите и подложи нервите и уменията им на още едно изпитание, предвид разкопаните улици и постоянни задръствания по основните улици в града. Оказа се, че формата на изградения остров в средата на натоварения участък е елипса, а не кръг, както обявиха от общината при презентацията на проекта за Интегриран градски транспорт. “Освен че елипсата е абсурдна като инженерно решение, островът е с по-големи размери и навлиза в едното пътно платно. Точно на кръстовището, пътуващите в посока от Благоевград към Дупница трябва да навлязат в насрещната лента за движение, за да заобиколят острова. Движещите се в обратната посока или идващи откъм рампата са принудени да спрат, за да избегнат челни сблъсъци. Пътна маркировка все още няма, липсват и светофари, така че инцидентите там са въпрос на дни”, алармираха читатели на Dupnicanews.EU. Не е ясно и с каква цел елипсата в средата на кръстовището е заобиколена с тротоари, освен ако не бъдат маркирани пешеходни пътеки, което също е необичайно решение за кръгова организация на движението, чудят се дупничани. Разширени са и страничните тротоари, което още повече стеснява пътните платна и затруднява шофьорите. Конфликтното кръстовище все още не е завършено, въпреки че проектът за Интегриран градски транспорт, част от който е и то, беше отчетен като приключен преди повече от 20 дни. Стойността му беше 7 милиона лева, а за разплащането с фирмите – изпълнители още в края на юни община Дупница пое кредит от ФЛАГ за 3,5 милиона лева. Тогава бе обявено, че сумата ще бъде напълно възстановена след края на проектните дейности.

Dupnicanews.EU
{jcomments off}
- Детайли

С маломерни паралеки ще започне 2019/2020 учебна година в дупнишките села Крайници и Самораново. Искания за формирането им са постъпили в Общинския съвет от директорите на двете училища и ще бъдат разгледани на сесията, насрочена за 20 септември. Шестима първокласници ще посрещне училището в Крайници, там не достигат 10 ученици за стандартна паралелка. В мотивите си за формиране на маломерен клас, директорът посочва, че са обхванати всички деца, родени през 2012г. с постоянен или настоящ адрес в селата Крайници и Червен брег. Всички родители са заявили желанието си децата им да се обучават в ОУ “Христо Ботев” - Крайници. В село Самораново децата в подготвителната група ще бъдат 7 /с недостиг 5/, а в първи и втори клас – по 9. Очаква се първокласниците в Яхиново също да бъдат 9, но училището не е включено в докладната записка за предстоящата сесия. За да бъдат формирани маломерни паралелки се изисква разрешение от РУО – Кюстендил след мотивирано искане на първостепенния разпоредител с бюджет и при осигуряване на допълнителни средства за обезпечаване на учебния процес извън определените по стандарти за съответната дейност. Към него се прилага решение на Общински съвет - Дупница.
Dupnicanews.EU
{jcomments off}
p { margin-bottom: 0.1in; line-height: 120%; }