Заплахите към кмета на дупнишкото село Крайници Мариана Димитрова, досега писмени, прераснаха в действия. Тази сутрин тя е намерила двора си опустошен, а стените на къщата – обилно напръскани с червена блажна боя. Цветя са изтръгнати от саксиите и разхвърляни по двора, а 25-годишно растение юка е рязано с трион. Димитрова вече получи две заплашителни писма, написани на ръка върху лист от тетрадка, с анонимни предупреждения да не се кандидатира за кмет отново, за да избегне неприятности. Първото беше оставено на входната й врата, заедно с букет цветя, в началото на август. Второто, отново със същия почерк, тя е намерила преди ден. В него пише, че има време, докато е в отпуск, да се откаже от кметската надпревара., а в послепис анонимният автор я съветва да не “занимава полицаите”, защото и те няма да й помогнат. Мариана Димитрова живее сама и след второто писмо предприела действия по поставяне на външни и вътрешни камери в жилището си. Арогантното и показно посегателството срещу нея обаче я изпреварило.


Около 3 часа сутринта тя усетила миризма на ацетон или боя, но помислила, че си въобразява и не реагирала. Кучето в двора й не издало и звук, което я навежда на мисълта, че е било упоено. Криминалисти от РУП – Дупница днес направиха оглед, разпитаха жители на селото и съседи на кмета и взеха отпечатъци. Стана ясно, че този път ще образуват досъдебно производство, след като при наличието на два сигнала от Димитрова, след двете заплашителни писма, не са предприели действия. “На никого не съм направила нищо лошо, напротив. Мислех, че нямам врагове. Винаги съм гледала да помогна на хората с каквото мога и съм работила за доброто на Крайници. Но сега искам да попитам, ако това е дело на мои политически опоненти, така ли ще управлявате?”, сподели Мариана Димитрова, която вече три мандата управлява второто по брой население дупнишко село, издигната от “Народен съюз”. Тя няма обяснение дали случилото се е вандалски акт, хулиганска проява или политически опит за сплашване.

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}

 

 

Основното, което постигнахме заедно с председателите на групи в Общинския съвет в периода на моето председателство /април 2017г. – октомври 2019г./ бе подобрената комуникация и обединението около важните за общината теми. Като пример ще дам общинската болница, чието стабилизиране беше припознато като приоритет от всички колеги. И отличните резултати са налице – имаме драстично намаляване на задълженията, доказани на национално ниво специалисти, нова апаратура...Надявам се този Общински съвет да се запомни с диалогичността, въпреки че е имало спорове и градивни критики, на които винаги своевременно сме обръщали внимание и сме реагирали. Времето на скандалите и постоянните конфронтации отмина. То е актуално само за някои “политически динозаври”, които искат да се върнат в политиката, като тези, които се опитаха да бойкотират отчета за изпълнението на бюджет 2018. И то не с дебати по същество, а с вдигане на паразитен шум за портрети и картини. С шум и вдигане на пара, на изборите може да ядат попара!”, каза в края на настоящия си мандат като председател на Общинския съвет в Дупница Емил Гущеров. Той е убеден, че на предстоящия местен вот хората ще изберат позитивността и градивните платформи за бъдещето на общината пред арогантното демонстриране на популизъм.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}



 

Няма никакво нарушение при регистрацията на партия ГЕРБ за участие в изборите за общински съветници и кметове на 27 октомври”, заяви председателят на Общинската избирателна комисия в Дупница Мария Чомакова. Поводът е постъпила жалба от местна коалиция, в която се твърди, че регистрацията е извършена ден по-рано от определения с решение на същата ОИК срок и съответно е незаконна. “Решението ни за срока за регистрации /12-16 септември/ е във връзка с хронограмата за провеждане на местните избори. Но ЦИК прие решение, с което общинските избирателни комисии започнаха работа по-рано – не от 7-ми, а от 4 септември. Получихме и писмо от ЦИК, в което се посочва, че срокът от 12-ти няма да се спазва и сме задължени да регистрираме подалите заявления при спазване на законовите изисквания, до края на деня, в който са подадени. В Дупница започнахме регистрациите още след 6-ти септември и партия ГЕРБ не е първата. Преди тях са регистрирани инициативен комитет и други партии”, обясни председателят на ОИК Мария Чомакова. Жалбата на местната коалиция е подадено до ЦИК и се очаква произнасяне по казуса.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}



 

76-годишен мъж от Дупница е скочил от третия етаж на къщата си, съобщават от пресцентъра на полицията. Бил е настанен за лечение в дупнишка болница, където е починал. При извършения оглед на място служителите на РУ Дупница следи от насилие не са установили. По случая е започнато досъдебно производство, уведомен е дежурен прокурор.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

{jcomments off}



 

Училищният звънец чуха за първи път тази сутрин 50 първокласници в ОУ “Неофит Рилски” в Дупница. Заедно с големите ученици, те изслушаха българския химн, посрещнаха училищното знаме и застанаха мирно за вдигането на националния трибагреник. Тържеството за първия учебен ден събра в училищния двор развълнуваните първокласници, облечени в официални тоалети и с букети цветя, техните още по-развълнувани родители, учителите и над 500-те възпитаници на училището със 120 годишна история.


“Днес повече от всякога се нуждаем от възкресяването и съхраняването на образованието като ценност, а отговорност за това имаме всички ние. Колеги учители, носете с гордост името учител, защото ваша е най-отговорната мисия – да бъдете обучители и вдъхновители на децата на България! Скъпи родители, обгърнете с любов и грижа децата си, но и възпитавайте у тях любов към знанието, почит и уважение към училището и учителите! Бъдете наш партньор и наша опора! Скъпи ученици, очакват ви трудности, контролни, изпитвания, но тук ви очакват и вашите приятели, учители, интересни занимания. Следвайте мечтите си, бъдете отговорни, защото всичко се постига с труд и усилия. А ние ще ви помогнем да развивате вашите таланти!”, обърна се към присъстващите в словото си директорът на ОУ “Неофит Рилски” Бистра Стойкова.


Тя отправи специално приветствие към най-малките ученици, които за първи път ще седнат на училищните чинове. Грижите за тях са поверени на педагозите Надежда Божкова, Лариса Бельовска, Ели Илиева и Мария Александрова. От името на родителите, успешна учебна година пожела Калинка Стоилкова. Първокласниците показаха талант и кураж още в първия учебен ден, като рецитираха стихове за училището, а учениците от фолклорния танцов ансамбъл “Дани” вдигнаха настроението. Аплодисментите на събралото се множество заслужи шестокласничката Валенсия Руменова с изпълнението си на цигулка. Музикални поздрави към съучениците си отправиха и децата от училищната вокална група “Звездици” с ръководител Емилия Иванова. С настроение и много емоции учениците влязоха в училището за първите си часове днес, а първокласниците пристъпиха прага му под арка от бели, зелени и червени балони.

 

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}