Онлайн анкета изяснява дали младите хора в Дупница имат нужда от свое място за творчество или общуване по интереси. Инициативата е на сдружение “Партньори – Дупница” и е част от застъпническа кампания за създаването на Младежки център. Анкетното проучване е насочено към младежи на възраст от 13 до 25 години. Тя е публикувана на сайта на сдружението  1oflads.com Участието в нея е анонимно, а целта е да се установят нагласите на младежите относно необходимостта от създаването на Младежки център, както и очакванията им за предлаганите услуги. “Най-важното за нас е да разберем мнението на младите хора, за да можем да се застъпим за техния интерес при разговорите с институциите за реализирането на идеята”, казва координаторът на проекта Георги Илиев. От сдружението очакват да установят както нагласите на анкетираните, така и техните конкретни идеи и препоръки за работата и управлението на Центъра. Екип от доброволци пък вече работи върху заснемането на документален филм, който да покаже как гледат на живота си в града младите и дали са склонни да търсят реализация в Дупница. Застъпническата кампания е част от проекта "Овластяване на безвластните по време на криза" - фаза 2, финансиран от Тръста за гражданско общество в Централна и Източна Европа и Извънредния фонд към Институт "Отворено общество". Партньор в нейното планиране и изпълнение е Младежкият консултативен съвет - Дупница.

Изабелла Соколова

 

Новият градоначалник Методи Чимев и Общинския съвет поемат управлението в Дупница в петък, съобщи областният управител Любомир Анчев. По-рано днес, губернаторът съобщи, че ще насрочи тържествената сесия за след две седмици, докато изтече законоустановения срок за обжалване на изборите. Впоследствие обаче, след разговори с новите екипи в общините в областта, той е взел решение заседанията да бъдат проведени още тази седмица. Именно Анчев ще открие първата сесия на новоизбраният Общински съвет. Съветниците и кмета Чимев ще положат клетва, след като председателят на Общинската избирателна комисия Десислава Стойнева прочете решението за обявяване на резултатите от балотажа за кмет и от първи тур за съветници. Веднага след структурирането на новият градски парламент, ще бъде избран и негов председател, а изборът ще бъде ръководен от най-възрастният общински съветник. Сесията ще започне в 11 часа. След приключването й, досегашният кмет Атанас Янев ще предаде символично властта в ръцете на наследника си Методи Чимев от ГЕРБ.

Димитринка Симеонова

 

Живописна изложба  “Празниците на българина” бе открита днес в изложбена зала Джамията в Дупница. Хумористичната колекция на Дома на хумора и сатирата в Габрово ще остане в града до края на месеца. Експозицията представя 30 картини от 22-ма жудожници, творили от началото на 20 век до наши дни. В тях е представена темата за празниците на българина, видяна с усмивка от автори като Коста Форев, Греди Асса, Кирил Божкилов, Давид Перец и др. Българските нрави са илюстрирани главно чрез средствата на шаржа, а картините привличат вниманието с яркия си колорит и хумористичен авторски поглед. Изложбата бе открита от директора на Историческия музей Анелия Геренска. Идеята и организацията на събитието пък са дело на уредника и организатор експозиционна дейност в изложбената зала Божура Кацарова. Към присъстващите дупничани се обърна и Дарина Маринчевска от Дома на хумора и сатирата, която подчерта, че пътуващата изложба се реализира чрез проект от Министерство на културата.

Изабелла Соколова

 

Видеокамери следят дупничани в централна градска част. Устройствата са монтирани по проекта на община Дупница за благоустройствено оформление, чието изпълнение спря преди месец и половина, потвърди кметът Атанас Янев. Колко са видеокамерите той не можа да посочи с мотива, че с изпълнението на проекта е бил ангажиран зам.-кмета Йордан Йорданов, който напусна. По информация на кмета, видеокамери има освен на площад “Свобода”, пред Спортната зала и в Градската градина. Според кмета устройствата все още не работят, а за пускането им дупничани ще бъдат уведомени чрез медиите. Граждани обаче сигнализираха, че са забелязали, че видеокамерите вече функционират. Въпреки задължителното условие хората да бъдат предупреждавани, ако са под видеонаблюдение, общината не е монтирала табели. Подобна наскоро е поставена единствено на входа в сградата на общинска администрация, в която камери бяха поставени преди година. Не е ясно дали видеокамерите записват и звук. Видеоконтролът чрез тях ще се осъществява в специално помещение в сградата на общината.

 

Димитринка Симеонова

Зам.-кметът по икономическите дейности Йордан Йорданов напусна община Дупница, съобщи днес кметът Атанас Янев. Заповедта за напускане Янев е подписал вчера, ден след като дупничани избраха инж. Методи Чимев за нов градоначалник. Припомняме, преди повече от месец кметският екип напусна и зам.-кметът по хуманитарните дейности Даниела Ушатова. Дни преди края на мандата се очаква да напусне и главният счетоводител Васил Павлов. “Нормално е новият кмет да си назначи хора на тези длъжности”, каза днес Атанас Янев и подчерта, че е останал сам в общината. Въпреки това той обеща отново, че докато изпълнява длъжността кмет, ще изплати дължимите средства на училищата, детските градини и читалищата. За целта ще се използва ноемврийската субсидия от държавата, която според Янев ще се окаже достатъчна както за забавените заплати на учители, общински служители и читалищни дейци, така и за консумативи и отопление на детските и учебни заведения. Той потвърди още, че всеки ден общината осигурява средства за храна не само в детските градини, но и в Социалния патронаж и “Ученически столове”. Действащият градоначалник коментира, че не приема вотът на съгражданите си като недоволство от неговия мандат и желание за промяна. “Който и да дойде на моето място, ще довърши започнатото”, каза Янев и сподели, че за него по-важно е личното отношение на хората към него. Като пример за демонстрирано уважение той посочи посещенията на две възрастни дами в кабинета му, които му подарили вратовръзка и парче домашно овче сирене.

Изабелла Соколова