Началникът на РПУ – Дупница Борислав Динев е предложен за награждаване с Почетен знак на МВР – III степен. Предложението е направено на министъра на вътрешните работи от директора на Областната полиция Георги Джоглев. Наградата е по повод утрешния професионален празник на служителите на реда. В специалното си поздравление, комисар Джоглев е подчертал заслугите на дупнишките полицаи за установяване извършителите на множество домови кражби в района, съобщиха от пресцентъра на полицията. Като значим успех на районното управление той изтъкнал и издирените и иззети луксозни автомобили, обявени за издирване в страната и Европа.

Dupnicanews.EU

Българският червен кръст съвместно с община Дупница от днес раздават помощи на бедните. И този път пунктът се намира в стола на бившия Учителски институт, а предоставянето на хранителни продукти ще става всеки работен ден. По време на третия транш от програмата “Разпределяне на храни от интервенционните запаси на Европейския съюз на социално слаби лица” за 2011 г. е предвидено осигуряване на 6 кг. Брашно, 6 кг. ориз, 8 кутии консерви с лозови сърми, 4 пакета спагети, 6 пакетчета нишесте, 2 пакета грис и 4 кутии обикновени вафли за всеки от бедните. Задължително условие за получаване на хранителните продукти е социално слабите да са подлежали на подпомагане с енергийни помощи чрез Дирекция “Социално подпомагане” през миналия отоплителен сезон или да са неосигурени майки или осиновителки, които са получавали помощи от социалната служба през предходната календарна година до навършване на детето на 1 година. Право на помощта имат и лицата, получавали през предходната календарна година месечна добавка за отглеждане на дете с увреждане. Хранителните продукти се отпускат срещу лична карта или нотариално заверено пълномощно. По селата с предаването им са ангажирани кметствата.

 

Димитринка Симеонова

"Общинска администрация е откъсната от света, тъй като телефоните са изключени”, каза на първата си пресконференция новият кмет на Дупница инж. Методи Чимев. Въпреки че е бил изготвен погасителен план за разсрочено изплащане на дълга към телефонния оператор, той не е бил изпълняван. Така кметството в момента е без връзка не само с гражданите, но и с полицията и Гражданска защита", подчерта Чимев. Като най-спешни проблеми новият градоначалник определи забавените заплати на учителите, липсата на отопление в училищата и подготовката на общината за извършване на снегопочистването. Не на последно място кметът ще предприеме незабавни действия за почистването на гробищния парк преди утрешната Задушница. Той все още не е запознат с реалното финансово състояние на общината към момента. Екипът от заместник-кметове и главен счетоводител също не е сформиран. Разговорите за търсене на подходящите хора продължават, а резултатите от тях ще бъдат обявени в най-скоро време. „Най-важно за нас ще бъде прозрачността на управлението”, изтъкна на пресконференцията новият председател на Общинския съвет Ивайло Константинов. Той подчерта, че предложенията от групата на ГЕРБ в местния парламент ще бъдат само в полза на гражданите. „Не се съмнявам в подкрепата на останалите съветници, които вече я заявиха, но разчитам и на опозицията като коректив”, каза още Константинов и подчерта, че до този момент никой от представителите на други партии в Общинския съвет не е поискал постове.

Изабелла Соколова

Специален подарък получиха педагогическия колектив и децата на ОДЗ №4 “Детелина” от Правителството на Тайван. Модерна озвучителна уредба, осигурена чрез народния представител Димитър Чукарски и общинския съветник Вергил Кацов, ще превръща празниците в забавачката и истински детски концерти. Дарението, което е на стойност над 1 000 лв. беше прието от ръководството на детската градина. Малчуганите от предучилищната група пък поздравиха гостите с песни и стихчета. Сред тях бе и най-младия кмет в Дупнишко – Владимир Боцев, кмет на Яхиново. Преди няколко седмици бяла и черна техника бяха дарени и на детските градини в Джерман, Червен брег, Крайници и Самораново, какво и в училището в село Яхиново.

Димитринка Симеонова



Бизнесменът Ивайло Константинов беше избран за председател на Общински съвет-Дупница днес. След тайно гласуване, той получи в своя подкрепа гласовете на 25 от новоизбраните съветници. 8 от бюлетините, пуснати във вота за шеф на местния парламент, са недействителни, обясни председателят на петчленната комисия по избор Илиянка Пилева от ГЕРБ. Подозренията са, че с тях са гласували съветниците от БСП, които още на първото заседание декларираха, че са в опозиция. Така Константинов застана начело Общински съвет с гласовете на ГЕРБ, ОДС, ЛИДЕР, Коалиция за промяна, Партия на зелените, РЗС и независимия Първан Дангов. Ивайло Константинов единствен беше предложен за поста. Неговата кандидатура бе издигната от екскмета арх. Асен Пилев, който сега е съветник от партия ГЕРБ. “Опозицията ще има своята дума. Поздравявам ви, че бяхте лоялни през кампанията. Ние не можем да управляваме без вас. Моля, посочвайте винаги нашите грешки”, заяви Константинов, след като изборът му за председател беше оповестен. Той поздрави кмета Методи Чимев за куража му да поеме отговорността да е начело на община Дупница в момента на криза, в който се намира, както и за неговата позитивност по време на предизборната кампания. Новоизбраният председател на Общински съвет изрази увереност, че в работата на местния парламент ще цари дух на разбирателство. “Поздравявам г-н Янев и г-н Тодоров за това, което направиха, но не и за това, което направиха”, подчерта Ивайло Константинов. За успех на новата местна управа във фоайето на община Дупница архиерейският наместник отец Георги Паликарски отслужи водосвет. На него присъстваха досегашните кмет и председател на Общински съвет Атанас Янев и Явор Тодоров.

Димитринка Симеонова