Общинската художествена галерия в Дупница е обновена след извършен вътрешен ремонт. Пребоядисани са стените на залата, а дървените подове и таванът с дърворезба са почистени и лакирани, съобщи уредникът на галерията Андрей Севдин. Ремонтът е част от дейностите по проекта „Културното наследство – мост към общо бъдеще”, изпълняван от община Дупница и македонската община Крива паланка. Предвижда се в най-скоро време да продължи и работата по облагородяване на дворното пространство между галерията и изложбена зала „Джамията”. В общинската художествена галерия, разположена в Околийската къща, е осигурено отопление за зимата, чрез монтираните вече климатици. Наскоро предстои откриване на изложбата "През прозореца” на столичния художник Калин Балев.

Изабелла Соколова

Ниските цени на билетите, както и известните имена в афиша, са основният начин за привличане на зрители в театралния салон, смята директорът на театъра в Дупница Славчо Пеев. Въпреки очаквания ремонт на сградата, трупата вече репетира нова пиеса. Премиерата на „Какво стана снощи” ще бъде на 18 октомври, ден преди празника на града. В нея участват шестима местни актьори, както и един гост, чието име засега остава тайна. Ремонтът, който е финансиран чрез проект от Националния доверителен екофонд все още не е започнал. Той обаче е абсолютно наложителен, подчерта Пеев, тъй като при последните дъждове покривът е протекъл отново, а вторият етаж от административната сграда е в изключително лошо състояние. Очаква се след ремонта да бъде решен и дългогодишният проблем с отоплението, както и с изграждането на обществена тоалетна във фоайето. За започващия театрален сезон, Славчо Пеев залага на гостуващи държавни театри, на знаменитости от съставите им и на стойностни постановки. Той е получил уверението на кмета Методи Чимев, че ще остане директор на театъра, като условието било да се осигури непрекъсната програма. Тази вечер дупнишката трупа представя „Г-н Ганьо Балкански” в Крива паланка, Македония, предстоят изяви в Кипър и столичния Сатиричен театър.

Изабелла Соколова

 

Наталия Пръжкова ще управлява дупнишкото село Баланово до провеждането на частични избори на 4 ноември. Предложението е на председателя на Общинския съвет Ивайло Константинов и ще се гласува на сесията в петък. Основание за него е подадената оставка на досегашния кмет Иван Анадолийски, както и решението на ОИК за прекратяване на пълномощията му. Пръжкова ще бъде временно изпълняващ длъжността кмет до полагането на клетва от новоизбрания управник. Тя бе кмет на Баланово в предишния мандат, издигната от НДСВ. На последните местни избори, номинацията й за поста бе подкрепена от ОДС. Селото ще избира управник за трети път от ноември миналата година.

Изабелла Соколова

17 павилиона за продажба на вестници отдава под наем община Дупница. Досега са отдавани 25 будки, но броят им е редуциран, тъй като е отпаднала необходимостта от някои, обяснява в докладната си записка до Общинския съвет зам.-кметът Крум Милев. Обектите ще бъдат отдадени за срок от 10 години чрез конкурс. Всеки от тях е с площ 3 кв.м и са разположени на тротоари и улични платна, публична общинска собственост. Началната цена за наем в първа зона, която обхваща идеалния център е 11,40 лв. 10,50лв. е цената за павилионите в широкия център, а 8,40 за тези на ул. „Патриарх Евтимий”, новата автогара и жк „Бистрица”. 4,80лв. са определени като начална цена за будките в кварталите „Горна махала” и „Ценеви”.

Изабелла Соколова

 

 

С 15 маломерни паралелки започва новата учебна година в Дупнишко. Предложенията за утвърждаването им от Общинския съвет са на кмета Методи Чимев. Шест от осемте класа на училището в село Яхиново са под задължителния минимум. Ученици не достигат и за 5 от паралелките в село Крайници. „Училището е единственото в населеното място и е отдалечено от общинския център. 43% от обучаващите се в него са от ромски произход”, посочва в мотивите си за искането кметът Чимев. 3 паралелки под минимума в ОУ „Христаки Павлович” ще трябва да одобри местният парламент. В 6-ти, 7-ми и 8-клас учениците са по-малко от 18, каквото е изискването. Предложението е мотивирано с факта, че 90% от децата са от ромски произход и живеят в близкия квартал „Каваклия”. Осмокласниците в дупнишкото училище „Неофит Рилски” също не са достатъчни за стандартна паралелка. Допълнителни средства за обезпечаване на учебния процес в маломерните паралелки ще бъдат осигурени от общинския бюджет.

Изабелла Соколова