Природозащитници от Дупница алармираха за липса на грижа за животните в местния приют за бездомни кучета и подадоха сигнал в кметството. Според тях, в изолатора не се спазват никакви правила, а животните не се обезпаразитяват и кастрират в рамките на обявения срок. Природозащитниците пишат в страницата си във Фейсбук, че кучета не се връщат на местата, откъдето са заловени. Те се съмняват, че голяма част от тях се евтаназират, без да са агресивни. В една от клетките пък открили мъртво куче. Условията на престой в приюта също не отговарят на изискванията. Репортерска проверка днес показа, че на практика той не работи. Ветеринарният лекар бил в отпуск до октомври, а на мястото имаше само охранител от частна фирма, наета от общината. В клетките бяха настанени три кучета, които още не са обработени, а посочената дата на залавянето им е отпреди 5 дни. Зам.-кметът по социалните дейности Крум Милев все още не е отговорил на поставените въпроси относно работата на изолатора. Природозащитниците също нямат отговор на подадения сигнал.


Изабелла Соколова

 

 

20-годишен младеж е пострадал при катастрофа на главен път Е-79, съобщиха от пресцентъра на полицията. Водачът на лек автомобил „Фолксваген” предприел изпреварване в забранен участък от пътя и се ударил челно в насрещно движещ се автомобил. Пострадалият е със счупена ключица и без опасност за живота. По случая работи РУП-Рила.

Dupnicanews.EU

Община Дупница очаква подписване на договор по проекта за ремонт на пречиствателната станция край село Джерман, до края на октомври. Проектът предвижда реконструкция и модернизация на изграденото през 70-те години на миналия век съоръжение, съобщи зам.-кметът по еврофондовете Красимир Георгиев. Неговата стойност е над 35 милиона лева, осигурени чрез оперативна програма „Околна среда”. В дейностите е включена и подмяна на 5 километра водопровод и канализация в селата Самораново и Бистрица. Финализирането на проекта е сериозен успех, имайки предвид, че той беше един от проблемните проекти на предишното общинско ръководство, коментира Красимир Георгиев. Проблемите бяха свързани с целесъобразното изразходване на 1,5 милиона лева за техническа помощ, предоставени на софийска консултантска фирма, изготвила идейния проект.

Изабелла Соколова

Поредица от кръгли маси и дискусионни панели организира община Дупница, във връзка с изпълнението на проект „Интегриран план за градско възстановяване и развитие на град Дупница”, по оперативна програма Регионално развитие. Като част от дейностите по проекта се налага определяне на зони за въздействие в социални, икономически и др. сфери, съобщиха от пресцентъра на кметството. На първата дискусия, насрочена за 27 септември от 10ч., в Панорамната зала ще се съберат представители на неправителствени организации. Местни бизнесмени ще обсъдят бъдещия проект в същия ден, от 14 до 16ч. Представители на социалните и културни институции, както и директори на учебни заведения ще дискутират намерението на 28 септември от 10 до 12ч.отново в Панорамната зала на общината, а от 14 до 16ч. ще се проведе среща на архитекти, инженери, управители на експлоатационни дружества, мобилни оператори и др.

Dupnicanews.EU

 

С 58 858 лв. по-малко ще получи Община Дупница за благоустрояването на градския център. Причината е, че с толкова е завишена квадратурата за асфалтиране на заложените в проектната документация 16 улици, по които бе извършен ремонт. Разминаването е допуснато при изготвянето на проекта през 2008-2009 г., обясни зам.-кметът по еврофондовете Красимир Георгиев. „В проекта е посочено, че са необходими повече квадратни метра асфалт, отколкото са реално са нужни“, допълни Георгиев, като се обоснова, че общата стойност на проекта възлиза на 2 401 128 лв., от които са усвоени 2 342 000 лв. В същото време било недопустимо използването на асфалта за ремонт на улици, които не попадат в предвидените по проекта. Същевременно Министерство на регионалното развитие и благоустройството е дало едномесечен гратисен период за довършване дейностите по проекта. Крайният срок е 12 октомври. От кметството обаче прогнозираха, че ремонтът ще завърши до дни. За официалното откриване на обновения център е поканен премиера Бойко Борисов, съобщи Красимир Георгиев. Министър-председателят все още не е потвърдил, че ще пререже лентата на благоустроената централна градска част. Церемонията най-вероятно ще се състои след седмица.

Димитринка Симеонова