Кметовете на селата в община Дупница започват подготовка за справяне с усложнена зимна обстановка. Мерките са регламентирани със заповед на кмета Методи Чимев и бяха обсъдени на среща днес. Предстои почистване на участъците, които най-често създават затруднения през зимата, обясни експертът по Гражданска защита в кметството Любомир Николов. Кметовете трябва да проверят състоянието на пунктовете за медицинско обслужване, транспорта и търговските обекти в управляваните от тях населени места. В момента тече процедура по избор на снегопочистваща фирма за четвъртокласната пътна мрежа, каза още Николов. Той изтъкна пътищата до Дяково, Крайни дол и Грамаде, като традиционно проблемни за почистване. Фирмите обаче редовно избягвали ангажиментите си там, за да спестят ресурси, с което причиняват редица неудобства на жителите. Кметовете получиха и телефони за директна връзка със Спешна помощ и пожарната служба в Дупница. Мярката се налага, тъй като обажданията към номер 112 обикновено забавят реакцията при спешни случаи, подчерта Любомир Николов.

Изабелла Соколова

 

2 грама кокаин са открили служители на затвора в Бобов дол. Наркотикът е бил у 27-годишен мъж, който изтърпява наказание лишаване от свобода. Администрацията на затвора е сигнализирала полицията, при направения полеви наркотест бялото прахообразно вещество е реагирало на кокаин. Образувано е дознание в РУП Бобов дол.

Dupnicanews.EU

50 000 лв. от общинския бюджет ще са необходими за проучвания на третата алтернативна площадка за депото, съобщи председателят на местния парламент Ивайло Константинов. Припомняме, местната управа съобщи преди седмица, че тя се намира в източната част на северната промишлена зона, в района на Самоковско шосе и пресевната инсталация. Парите да бъдат осигурени от перо “Резерв за непредвидени и неотложни разходи”, предлага Константинов. Съветниците ще гласуват предложението му заедно със Споразумение за партньорство между шестте общини, влизащи в сдружение “Рила еко”, на сесия в четвъртък, 25 октомври. Ивайло Константиво обясни, че формата на споразумението е стандартна, и е предоставена от Министерство на околната среда и водите. С него се предвижда депото да бъде изградено от търговско дружество, което ще бъде 100% собственост на Община Дупница. Общината ще е собственик и на дивидентите. До момента не са правени разчети относно начинът, по който изграждането на Регионалния център в Дупнишко ще се отрази върху таксата за битови отпадъци. Останалите общини пък ще заплащат, както за тон депониран отпадък, така и транспортни разходи, обясни председателят на Общински съвет. Въпросът с депото ще бъде обсъден тази вечер на среща със съветници от всички групи в местния парламент. “Единствената алтернатива на това депото да не бъде в Дупница, е да не бъде изградено”, подчерта Ивайло Константинов. По думите му, както граждани, така и съветници проявяват неразбиране, считайки, че алтернативата на депото, е завод за преработка на отпадъци. Затова той уточни, че намерението на местната управа е към депото да функционира и завод.

Димитринка Симеонова

 

Народният представител от ГЕРБ Емил Гущеров одобрява управленското решение на кметския екип да проведе допитване до гражданите при избора на терен, върху който да бъде изграден бъдещият Регионален център за третиране на неопасни отпадъци. Проучването на общественото мнение е предвидено за втората половина на ноември. То ще се реализира с помощта на доброволци, чрез попълване на електронни анкетни карти. Депутатът счита, че наличието на повече мнения, и експертни становища, относно депото ще гарантират вземането на правилно решение. Според Гущеров проектът не е застрашен от провал, а безопасността на подобни депа е доказана, като в Ботевград, например, където предстои официално откриване на местния център за третиране на отпадъци. Той обаче не скри учудването си от факта, че Инициативния комитет, създаден в Джерман не е изявил желание да се запознае на място, както със съоръженията, така и мястото, върху които е изградено депото в Ботевград.

Димитринка Симеонова

 

Необходимостта от концептуален ремонт в ГУМ – Дупница е един от въпросите, на които ще отговарят дупничани в общественото допитване, планирано за ноември, съобщи председателят на Общинския съвет Ивайло Константинов. Той не скри неодобрението си относно идеята, първият етаж от магазина да бъде предоставен на голяма търговска верига за хранителни стоки. Според него, това ще ограничи посетителите само до супермаркета, а останалите два етажа ще загубят и без това малкото си клиенти. Председателят на местния парламент е на мнение, че по-добрия вариант е първия етаж да се промени чрез ремонт, като предлаганите стоки станат по-видими и привлекателни за гражданите, а супермаркета да се разположи в подземния етаж. Управителят на ГУМ Миглена Вельова вече работи с дизайнерско студио, което изготвя разпределение на площите, съобразно интересите на общината като собственик и на търговците, като наематели. В планираното допитване дупничани ще отговарят и на въпроса дали е необходимо обособяване на втори пазар.

Изабелла Соколова