50 000 лева от бюджета си отделя община Дупница за населеното място, в което бъде изграден регионалния център за битови отпадъци, реши днес Общинският съвет. Предложението направи групата на ОДС, а против него гласуваха социалистите и независимият Първан Дангов. Парите ще бъдат използвани за подобряване инфраструктурата на избраното село. Кметът Методи Чимев изрази готовност неговите жители да бъдат освободени от такса смет. Така до определяне на трета алтернативна площадка не се стигна. В сила остават вариантите в селата Джерман и Крайни дол. На заседанието стана ясно, че от поетия кредит от 300 000 лева, за досегашните проучвания са изразходвани 94 000 лева. Останалата част от сумата ще бъде получена след приключване на дейностите. Присъстващите на сесията експерти по проекта подчертаха за пореден път, че оптималният вариант е в село Джерман. Инвестиционните разходи за депото там възлизат на 35 милиона лева, а на втората площадка – в село Крайни дол – на 38 милиона лева. Депо на останалите 6 площадки ще струва значително по-скъпо. Точното място на определения край Джерман терен посочи кметът Методи Чимев. Той обясни, че съоръжението няма да се вижда от домовете на хората, а експертите потвърдиха,че са предвидени дейности, гарантиращи безопасната му работа. Председателят на Инициативния комитет против депото Борислав Тасков изтъкна, че Джерман е най-населеното село в общината, имайки предвид съотношението между жители и територия и че има подходящи терени в съседни общини. Аргументите си против регионалното депо изтъкнаха Първан Дангов и лидерът на БСП Станислав Павлов. Според тях въпросът с терена е предрешен от общинското ръководство, като е разработен идеен проект за село Джерман. Решението бе прието с 18 гласа „за”, четирима съветници се въздържаха, а петима бяха против.

Изабелла Соколова

 

Късно снощи е избухнал пожар в мазетата на жилищен блок, намиращ се на ул. „Хан Крум”1 в Дупница, в района на Минчовия площад. Огънят пламнал към 21 часа, а остър и задушлив дим изпълнил апартаментите до последния етаж на блока. Обитателите им били принудени да излязат извън жилищата си. Според тях потушаването на пожара било възпрепятствано от затруднената връзка с телефон 112, на който хората звънели многократно, за да поискат помощ. Пожарникарите обаче реагирали светкавично и потушили пожара. На мястото през нощта пристигнала и дежурна група от полицията, която направила оглед. Електрозахранването не бе възстановено все още днес преди обед. Пожарът е унищожил електрическата инсталация на мазетата и канализационните тръби, съобщиха от полицията. Унищожена е и част от зимнината на хората от блока. Няма пострадали хора, предотвратено е запалването на 10 съседни мазета. Все още не са ясни причините за възникване на пожара. Обитателите на блока допускат, че той е запален от клошари, които често се подслонявали в мазетата, тъй като входната врата не се заключва.

Dupnicanews.EU

В понеделник се очаква да встъпи в длъжност новият управител на ВиК-Дупница Илия Илиев. Тогава най-вероятно той ще бъде представен пред работниците и служителите на общинската фирма. „До 2-3 дни ще приключи процедурата в Агенцията по вписванията“, коментира Илиев. С вписването му като управител, ще бъде заличен досегашният временно изпълняващ длъжността Александър Перухов. Кметът на Дупница Методи Чимев е подписал заповедта за назначаване на Илиев на ръководния пост. Новият управител на ВиК напомни, че заради смяната на двама управители през последната година, настоява още с встъпването му в длъжност, да бъде извършен одит на общинското дружество. Припомняме, че изборът на Илия Илиев бе гласуван от местния парламент миналата седмица.

Димитринка Симеонова

Трима младежи от Дупница се опитали да ограбят златен накит от техен познат, съобщиха от полицията. Жертвата – 18-годишен младеж, бил изненадан от тримата пред дома си, докато се качвал в леки автомобил, с който ходел на училище. Тримата се настанили на предната и задни седалки, били с маски на главите, опрели нож на врата му. Те избягали веднага, след като не открили накита. Жертвата се обадил в полицията, настанен е в дупнишката болница с порезни рани на ръката. Двама от напададетиле са установени от дупнишките криминалисти още същия ден, а третият – вчера. Те са на 16 и 17 години. Срещу тримата е образувано дознание в РУП Дупница, за опит за извършване на грабеж нанасяне на лека телесна повреда.


 

Тричленен съдебен състав, председателстван от председателят на Окръжен съд-Кюстендил Мирослав Начев даде ход на делото за убийството на 27-годишният Антонислав Георгиев от Дупница. Младият мъж бе заклан със стъкло през юли миналата година след купон и побой. Подсъдим за жестокото убийство е Владислав Григоров, който се завърнал в родния си град Дупница дни преди фаталната нощ. Шестима свидетели разпита днес съдът. „Владислав беше хванал Антонислав, а ръката си, в която държеше стъкло, беше вкарал в гушата му“, разказа приятелят на убитият мъж Емил Борисов, свидетел на разтърсващата сцена. Според показанията му подсъдимият Влаислав бил заедно с компания от още четирима мъже на парти край благоевградския комплекс Бачиново. Владислав обещал, че ще шофира колата, с която пътували, за да се приберат в Дупница, тъй като останалите ще са употребили алкохол. Въпреки това обаче той си тръгнал от заведението под предтекст, че отива до тоалетната, и без да плати част от сметката. Затова Антонислав, Емил и приятелят им Ангел, прибирайки се в Дупница решили да отидат в дома му на ул. „Раковска“. Именно там е бил убит Антонислав, след спречкване с подсъдимия. Два часа, след като е бил намушкан със стъкло той е починал в Спешния център в Дупница. Противоречия в показанията, дадени от свидетеля Емил Борисов при разпитите след престъплението с тези от днешното съдебно заседание установи защитата на подсъдимия Владислав. Днес магистратите изслушаха и показанията на медицински служители от Спешния център, полицаи, и приятели на убития. Делото срещу Владислав Григоров е по чл. 118 от Наказателния кодкес – за убийство причинено в състояние на силно раздразнение, предизвикано у извършителя. Майката на убития Антонислав е конституирана, като частен обвинител, но не е предявила граждански иск. Подсъдимият бе представляван от двама адвокати. Осигурен бе и преводач, тъй като още в началото на досъдебното производство Владислав бе декларирал, че поради продължителния си престой в Канада е забравил български език. На излизане от залата, той не пожела да коментира обвиненията. Процесът продължава в петък, от 10 часа, с представяне на резултатите от три експертизи. Следващото заседание е насрочено за 7 декември.

Димитринка Симеонова