Дупница започна 2024г. с нова местна власт. Кметът Първан Дангов продължи традицията с възстановката на посрещането на майор Орлински и войниците му в града на 14 януари и поздрави дупничани за 146-те години свобода, „донесена на руския щик в спасителната за България Руско-турска Освободителна война“. Скоро след това Общинският съвет му гласува 80% от заплатата на министър или 7 300 лева месечно, а той обеща, че ще отделя 50% от нея за благотворителност.

На 10 февруари в Джерман се събраха над 1 000 кукеери и сурвакари в първото издание на Фестивала на маскарадните игри „На Сурва в Джерман“. В началото на февруари д-р Стефан Николов оглави Общинската болница и увери обществеността, че доброто й развитие ще продължи. На сесията за приемане на годишния бюджет назряващото напрежение между кмета и председателя на Общинския съвет Костадин Костадинов постигна апогея си, а в залата на местния парламент бяха внесени клещи за кастрация на едри животни, с което Дупница оглави мейнстрийма в социалните медии. В отговор, Костадинов призова участниците в сесиите, да спазват добрия тон и да бъдат на висотата на изборните си длъжности.

През февруари градът помръкна от вестта за изчезналата 17-годишна ученичка Ивана, която въпреки организираното издирване от полицията с участието на голям брой доброволци и до днес не е открита. В средата на март кметът Дангов опразни незаконния паркинг срещу полицията, с което даде старт на войната си с местния полицейски шеф. Развоят й предстои със съдебното дело между двамата, което ще се гледа скоро в Благоевградския съд.

Общинският съвет взе трудното решение да приеме „Кюстендилска вода“ като воден оператор на територията на община Дупница, а цената на водата да стане 3,71 лева за кубик. Местните първенци, обаче, задължиха кмета да гласува против на заседанието на Областната ВиК, а той не изпълни волята им и обяви, че е защитил интереса на общината и че е готов да му поискат оставката. Никой не му я поиска.

 В неделната сутрин на 14 април шум от резачки стресна дупничани, които с изненада видяха работници от Общината, ръководени от кмета Първан Дангов, да режат липите, ели и др. дървета, които озеленяваха пространството пред кметството и на площад “Свобода”. Надигна се вълна от обществено недоволство, особено в социалните мрежи, а от Общината обясниха, че действията са съгласувани с отдел Екология според изготвен проект от ландшафт архитект и не става дума за безразборна сеч, а за нова визия на центъра в Дупница.

Преди Великден градът се обедини в благотворителната кампания на сдружение “Близо до теб” “Великден във всеки дом”. Доброволците раздадоха над 800 козунака, дарени от гражданите, на самотни и болни възрастни хора в селата и ги зарадваха с картички за Възкресение Христово, нарисувана специално за тях от десетки деца.

Запомнихме Деня на Европа 9 май със схватка за руското знаме пред Общината. Издигнатият на пилона флаг на Русия беше свален и захвърлен в кошчето за боклук от общинския съветник и тогава кандидат за народен представител от ПП – ДБ Николай Табаков. Открихме 46-то издание на “Майските празници на културата” с концерт на дует “Ритон” на площада. През юни Общинската избирателна комисия отстрани от длъжност кмета на село Бистрица Христо Христов заради активната му регистрация като едноличен търговец. На 6 юни малко над 28% от жителите на община Дупница излязоха да гласуват за народни представители и изпратиха в парламента Николай Златарски от ГЕРБ, Димчо Димчев от “Възраждане”, Христо Терзийски от ГЕРБ и Росица Калинова от “Величие”.


В средата на юни над 700 участници от цялата страна се събраха в дупнишкото село Крайници на второто издание на фестивала “Между Верила и Рила – традиции в бъдещето”, който се превърна в истински празник на фолклора.

От елитно преди трийсетина година училище, бившият Механотехникум се превърна в антирекордьор по успех в Дупница. Доказаха го данните от МОН за резултатите от матурата по български език и литература през 2024г. В класацията за среден успех от държавния зрелостен изпит ПГ “Акад. Сергей Корольов” зае 706-то място от 974 училища в страната. Зрелостниците там са постигнали общ успех от 3,37, а по данни на РУО – Кюстендил са получили най-много двойки от дупнишките гимназии. Вече традиционно, дупнишкото ОУ “Христаки Павлович” се представи също с най-лоши резултати не само в общината и областта, но и на национално ниво.


През юли десетки жители на Самораново излязоха на протест и блокираха Заседателната зала на Общината с искане за край на водната криза в селото, а Общинският съвет отхвърли намерението на “Възраждане” за провеждане на местен референдум относно запазването на местното ВиК. В края на август патриархът на Българската православна църква Даниил освети новото тренировъчно игрище при стадион “Бончук”, като отслужи водосвет за здраве и успех и благослови младите състезатели от юношеския отбор на футболния “Марек” и лично им подари икони.

Огромен пожар избухна в Рила планина и застраши сериозно землищата на селата Самораново и Бистрица. Пожарникари, лесничеи и десетки доброволци дадоха пример за самоотверженост и успяха да потушат огнената стихия.

 

Запомнихме и нетрадиционно и атрактивно откриване на изложбата “Дупница – път и време” в края на септември, организирано от Историческия музей, която събра на знаковата уличка между Джамията и Околийската къща десетки дупничани, обичащи града си и интересуващи се от неговото минало.


През септември Стефан Димитров от Дупница ни даде повод за гордост, като стана шампион на България по тенис на маса индивидуално и по двойки до 21 години и вицешампион в смесените двойки. 17-годишният състезател на “Марек – Дигеста спорт” достигна до златото в индивидуалния турнир на Държавното първенство след убедителни победи. Общинският съвет прие предложението на кмета Дангов за разсрочване на кредита от 3,6 милиона лева към фонд ФЛАГ до 2030г. Председателят на Общинския съвет Костадин Костадинов също го подкрепи с мотива, че в противен случай общината ще фалира.


На 19 октомври отбелязахме празника на Дупница и нейния небесен закрилник Св. Иван Рилски. С приза “почетен гражданин на Дупница” беше удостоена посмъртно джаз легендата Леа Иванова, номинирана от сдружение “Близо до теб”. “Почетни граждани” на Дупница станаха дългогодишният преподавател и краевед доц. Мария Витошанска, както и посмъртно изтъкнатият лекар и учен в областта на инфекциозните болести проф. Михаил Радев. С “почетен знак на община Дупница” бе отличен основният доброволец от големия пожар в Рила планина през август Димитър Димитров. Той го прие с благодарност към екипите на Пожарната служба, на ДГС – Дупница и на десетките доброволци, които заедно не пожалиха сили, за да спасят планината и близките села Бистрица и Самораново от огнената стихия. “Почетен знак” получи и ктиторът на храм “Св. Никола” Юлиан Манов, който възстанови напълно със собствени средства най-стария дупнишки храм. Същото отличие бе връчено и на началника на Планинския спасителен отряд в Дупница Кирил Чолаков за доброволческата му дейност.

На поредния парламентарен вот избрахме в Народното събрание да ни представляват Христо Терзийски от ГЕРБ, д-р Иван Ибришимов от БСП, Димчо Димчев от “Възраждане” и Николай Златарски от ДПС – “Ново начало”. До избирателните секции на 28 октомври отидоха 36,32% от жителите на общината.


В края на ноември нова горичка изникна край дупнишкото село Тополница. Тя беше засадена от ученици от всички средни училища в община Дупница, учители, лесничеи и доброволци в рамките на кампанията “Зелено бъдеще”. В нея партньори и съорганизатори бяха сдружение “Близо до теб” и ДГС – Дупница.

На ноемврийската си сесия Общинският съвет в Дупница даде зелена светлина на намерението на кметския екип да бъдат увеличени местните данъци и такса битови отпадъци. Вследствие на решението му, вместо досегашните 4,5 промила върху данъчната оценка на имотите, живеещите в Дупница от следващата година ще плащат 5,9, а в селата 6,8 на хиляда. Значително увеличени бяха още патетният данък и данъкът на таксиметровите превозвачи.

На 3 декември по инициатива на председателя на Общинския съвет Костадин Костадинов и с изготвена от него декларация, председателите на всички Общински съвети от Кюстендилска област заявиха единомислие относно необходимостта държавата да предприме незабавни действия по изграждането на паневропейския коридор №8, чието трасе се очаква да премине и през Дупница.

В средата на декември общината остана без Неотложен кабинет, след като действащият в частната болница бе закрит, а повечето от местните лични лекари сключиха договори за услугата с поликлиниката в Благоевград. Кметът Дангов възобнови учредената в първия му мандат преди 21 години награда “Личност на годината” и я връчи на 10 личности. Сред тях бяха младият д-р Матей Попниколов, председателят на Сдружение “Рила” Ася Давкова, музикалният педагог Йорданка Василева и др.

Така видя събитията на 2024г. Dupnicanews.EU. Дали ни харесват или не, е въпрос на субективна преценка, но всички ние можем да ги направим различни, ако сме активни, заявяваме позиция и изискваме повече.

 

 

Dupnicanews.EU