"Общинската болница ще съществува, докато съществува и ГЕРБ”, обобщи след днешната закрита за медиите среща, по повод бъдещето на АГ-отделението в Дупница, председателят на групата на ГЕРБ в Общинския съвет Йордан Йорданов. Оказа се, че против решението журналистите да бъдат помолени да излязат от залата, са гласували двама съветници – Георги Пехливански, който напусна срещата и Ани Вакъвчиева. Изненадващо, след бурните дебати на доста висок тон, местните парламентаристи се обединиха около становището, че информацията за прекратяване на ражданията е “фалшива новина”, а председателите на групи, с изключение на д-р Лорета Николова, направиха медийни изявления. Само за ден обсъжданите, в повечето случаи анонимно от самите тях непреодолими проблеми, са били решени.

От думите си, заявени категорично пред редица медии, включително и пред Dupnicanews.EU се отрече прокуристът Мария Иванова: “Никога и пред никого не съм казвала, че ражданията или част от дейността на АГ-отделението ще бъдат закрити. Лечебното заведение е стабилизирано, няма да позволя закриване на дейности. АГ не е единственото нерентабилно отделение, но водещият мотив за нас е опазване здравето на хората, а не печалбите”, каза тя. Иванова обяви истинската и добра новина, че д-р Кръстев е поел поста завеждащ на отделението, осигурени за 1 ден са и лисващите акушерки, които започват курс за допълнителна специалност. Преназначени лекари нямало, а брояг им бил достатъчен, за да се запазят ражданията като медицинска дейност.

Проблемът се оказа не финансов, а кадрови. Намерено е решение и необходимите кадри. Има нарушен диалог между ръководството на общината и болницата, надявам се това да ни е за урок”, коментира лидерът на БСП Станислав Павлов. Той допълни, че в резултат на обществената реакция, само за няколко часа са събрани над 250 подписа против прекратяване на ражданията. “Класически тип медийна дезинформация. Местните медии, включително и националните, попаднаха в капана на политическа интрига, създадена от някакви тъмни сайтове, в която уверено скочи и БСП. За няколко гласа повече пострада имиджът и на болницата, и на Общинския съвет. Не споделям мнението, че общинската болница няма проблеми, напротив – те са грандиозни и страхотни. Не трябва да бъдат толерирани крадците и мързеливците в АГ – отделението, които си позволяват с години да извиват ръцете на общината и Общинския съвет”, заяви лидерът на ОДБ Костадин Костадинов. Бившият общински съветник  и медицински директор на общинсото дружество д-р Крум Бонев благодари на съветниците за постигнатото единение.

Оказа се, че в река Бистрица има кит и вече всички в България знаят, че в Дупница има кит”, пошегува се председателят на местния парламент Емил Гущеров и увери журналистите, че темата е била преескпонирана, а намерение за преустановяване на ражданията въобще не е имало. Според него причината за невярната информация е търсенето на политически дивиденти в изборна година. Той припомни заслугата на прокуриста Мария Иванова за намаляване задълженията на болницата с над 300 000 лева.

Обявеният протест в защита на Родилно отделение не се състоя. Пред общината се събраха двайсетина служители на болницата, които споделиха, че то се запазва, защото е намерено решение на всички прпоблеми. Сред тях беше и бившият управител на лечебното заведение Росен Тимчев, който също не бе допуснат до закритата среща на градските старейшини.

 

 

Dupnicanews.EU

 

 

 

 

{jcomments off}